Francja jest jednym z największych i najstarszych państw europejskich. Słynie z pięknej architektury i sztuki oraz niezwykłych krajobrazów. Posiada wiele zabytków, świadczących o długiej historii i wartych odwiedzenia.

Zamki nad Loarą

Kilkadziesiąt dużych pałaców i zamków znajdujących się w dolinie najdłuższej francuskiej rzeki – Loary, rozmieszczonych na długości kilkuset kilometrów. Budowano je głównie w okresie renesansu jako rezydencje francuskich arystokratów, niektóre jednak pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Oprócz wielu okazałych budowli powstało też kilkaset mniejszych. Wyróżniają się wyjątkową architekturą, pięknymi ogrodami, lub wyjątkowym położeniem. Do najbardziej znanych zabytków na tym terenie należą zamki:

- Azay-le-Rideau

- Blois

- Chaumont - Chambord (w tym zamku mieszkał w latach 1725-1733 Stanisław Leszczyński, król Polski od 1704 do 1709 i następnie od 1733 do 1736)

- Chenonceau - Clermont - Montresor (w XIX wieku kupiony przez rodzinę Branickich, obecnie jest siedzibą innego polskiego rodu – Reyów) - Sully-sur-Loire - Villandry

Wiele zamków zostało zniszczonych lub splądrowanych w czasie rewolucji francuskiej (1789-1799), a ich właścicieli i mieszkańców zabito. Współcześnie część zamków należy do państwa i są one udostępnione zwiedzającym jako muzea (np. zamek w Chambord). W innych, będących własnością prywatną, funkcjonują np. hotele, a niektóre zamieszkane są przez właścicieli i częściowo otwarte dla turystów.

Muzea i galerie

We Francji znajduje się wiele muzeów i galerii, zawierających największe dzieła sztuki z wszystkich minionych epok – od czasów antycznych po współczesne. Najsłynniejszym francuskim muzeum jest z pewnością paryski Luwr, który został otwarty w 1793 roku w królewskim pałacu, skonfiskowanym w czasie rewolucji. Najbardziej znanymi eksponatami wystawionymi w Luwrze są rzeźba „Wenus z Milo” i obraz Leonarda da Vinci „Mona Lisa”. Innym znanym w Paryżu miejscem jest Centre Pompidou, łączące w sobie muzeum sztuki nowoczesnej, bibliotekę, kino i przestrzeń przeznaczoną na wystawy. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Musee d’Orsay, muzeum zawierające zbiory sztuki francuskiej z lat 1848-1918. Kolekcja ta jest czymś pośrednim, między starszymi eksponatami w Luwrze a nowoczesną sztuką prezentowaną w Centre Pomipdou. W stolicy istnieje też m.in. Muzeum Wina, z którego produkcji Francja jest znana na całym świecie. Można dowiedzieć się tam, jak na przestrzeni wieków wyglądał proces produkcji tego trunku.

Zabytkowe francuskie kościoły

Francja słynie z posiadania wielkich, gotyckich katedr i oryginalnych kościołów. Najsłynniejszym zabytkiem francuskiej architektury sakralnej jest z pewnością paryska katedra Notre-Dame. Powstała ona w latach 1163 – 1345 na położonej na Sekwanie wyspie (Ile de la Cite). Przez kilka stuleci wyglądała nieco inaczej niż dziś. W trakcie rewolucji zlikwidowano bowiem zadaszenie na obu wieżach i w takim stanie pozostały one do czasów współczesnych. Sama katedra przetrwała, mimo że rewolucjoniści planowali jej rozbiórkę.

Okazałe katedry znajdują się również w innych francuskich miastach, m.in. w Reims (katedra koronacyjna francuskich władców), Amiens, Bourges, Chartres, Nantes, Orleanie, Rouen i Strasbourgu. Ważnym i wartym odwiedzenia miejscem jest bazylika w podparyskim Saint-Denis. Przez ponad tysiąc lat była ona (wraz z poprzednio stojącym tam kościołem) główną nekropolią królewską. Pierwszym władcą, pochowanym tam w 639 roku był Dagobert, a spośród królów panujących między X a XIX wiekiem, w bazylice brakuje szczątków zaledwie czterech z nich. Stosunkowo nowym, ale również imponującym kościołem jest paryska bazylika Sacre-Coeur, położona w słynnej, artystycznej dzielnicy Montmartre. Wybudowana została z inicjatywy dwóch przemysłowców w podzięce za ocalenie Paryża w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871). Zakończenie budowy przypadło na 1914 rok.

Bazylika jest przykładem historyzmu – stylu charakteryzującego się silnym odwołaniem do rozwiązań architektonicznych z minionych epok. W przypadku Sacre-Coeur jest to projekt o cechach romańskich i bizantyńskich. Bazylika położona jest na szczycie wzgórza, stąd też już z daleka widoczne są doskonale jej białe wieże i mury, wykonane z wapiennego kamienia. Jest to najwyżej położony punkt Paryża, z doskonałym widokiem na miasto i okolice.

Wersal

Wśród zabytków Francji nie można pominąć królewskiego pałacu w Wersalu. Jego budowę rozpoczęto w XVII wieku, za czasów panowania Ludwika XIV. Obok barokowego pałacu znajduje się imponujący park i ogród. Miejsce to było areną wielu ważnych wydarzeń historycznych – zwołano tam Stany Generalne w 1789 roku, w 1871 roku Wilhelm I Hohenzollern koronował się na Cesarza Niemiec, tam też podpisano Traktat Wersalski w 1919 roku, regulujący ład w Europie po I wojnie światowej. W czasie rewolucji pałac został splądrowany i popadał stopniowo w ruinę. Pierwszą renowację zarządził Napoleon. Obecnie Wersal odwiedzany jest przez ponad 10 milionów turystów rocznie i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Francji.

Wzgórze Saint-Michel

Wyspa znajdująca się w Normandii, połączona groblą z północnym wybrzeżem Francji. Znajduje się na niej istniejące od VIII wieku Sanktuarium św. Michała Archanioła oraz ufundowane w X wieku opactwo benedyktynów (zlikwidowane w czasie rewolucji francuskiej w 1791 roku). Od 2001 roku istnieje tam klasztor Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Wykonane z kamienia budynki opactwa uznawane są za perłę średniowiecznej architektury. Znajdują się tam elementy romańskie, gotyckie, a także – pochodzące z późniejszych lat – neoklasycystyczne. Poniżej potężnych zabudowań klasztornych, na zboczach górzystej wyspy, powstało niewielkie miasteczko z wąskimi uliczkami, otoczone przez miejskie mury ciągnące się wzdłuż brzegu. Niezwykłym zjawiskiem są przypływy następujące dwa razy w ciągu doby, które niegdyś całkowicie odcinały wyspę od lądu. Obecnie, dzięki wybudowaniu grobli, połączenie z lądem jest odcinane jedynie podczas największych przypływów, ok. 50 razy w roku. Każdy zbliżający się przypływ jest obwieszczany przez bicie dzwo