Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zofia Kossak

Geneza utworu i gatunek

GENEZA: Zbiór opowiadań pt. Bursztyny ukazał się w 1936 r. z myślą o młodzieży, która z kart książki miała się zapoznawać z historią swojej ojczyzny, wielkimi postaciami polskiej kultury oraz z bohaterami narodowymi. Autorka propaguje w książce takie wartości, jak: patriotyzm, honor, poświęcenie dla kraju. Wyraźnie także stwierdza, że nie ma piękniejszego celu niż służba ojczyźnie, do czego każdy prawy Polak powinien wykorzystać talenty, którymi został obdarzony przez opatrzność.

GATUNEK:Bursztyny to zbiór opowiadań - obrazków historycznych ilustrujących różne okresy dziejów Słowian, potem - narodu polskiego. Pisane przystępnym językiem, pełnym uczuć, liryzmu, humoru, przybliżają współczesnemu czytelnikowi historyczne dzieje jego narodu. Opowiadania ułożone są chronologicznie, przedstawiają scenki i epizody z kolejnych epok historycznych, od czasów dawnych Słowian aż po dziewiętnasty wiek. Autorka przedstawia scenki historyczne, informacje o dawnej kulturze Słowian czy ważnych wydarzeniach, ale tak, by czytelnikowi nie pozostały one obojętne, by mógł utożsamić się z przedstawianymi bohaterami, lepiej ich i przedstawiane sytuacje zrozumieć. Nie jest to więc relacja z faktów, ale pełne uczuć opowiadanie, poruszające serce i wyobraźnię.

Efekt ten osiągnęła autorka poprzez zastosowanie ciekawej narracji - z jednej strony oglądamy przedstawiany świat i wydarzenia niemal z punktu widzenia bohaterów i świadomości, wiedzy o świecie, jaką mogli mieć w swoich czasach (narrator Opowieści o bursztynie opisuje burzę jako gniew boga Pośwista, także przybyłych gości ogląda ze zdziwieniem, razem z Golęchami; przedstawia naiwne wyobrażenia Słowian o nowym Bogu w U świtu dziejów), dzięki czemu obraz jest bardzo plastyczny, ciekawy, żywy, z drugiej zaś strony, narrator wprowadza także wiedzę naukową, historyczną znaną lub dostępną ludziom współczesnym - informacje o bursztynie z dzieł Talesa z Miletu, fakt, że obcy to Rzymianie, przed którymi wówczas „drżał i korzył się cały świat”, o czym jednak słowiański rybak nic nie wiedział.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.