Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wierna rzeka

Stefan Żeromski

Streszczenie krótkie

Po przegranej bitwie pod Małogoszczem do zrujnowanego majątku Niezdoły dociera ciężko ranny powstaniec - książę Józef Odrowąż. Tam zajmuje się nim córka zarządcy majątku - Salomea Brynicka, która wraz ze swym wiernym sługą, starym Szczepanem, opatruje jego rany. Musi także przygotować bezpieczną kryjówkę na wypadek, gdyby do dworu przyszli Rosjanie. Tak wkrótce się dzieje, gdyż najprawdopodobniej o domniemanym pobycie rannego powstańca w Niezdołach donieśli im okoliczni chłopi. Dwór narażony jest także na ciągłe najścia ze strony rozbitych, głodnych i zdesperowanych oddziałów powstańczych. W czasie jednego z takich wydarzeń Józef umieszczony zostaje w kadzi po winie, jednej z wielu składowanych w pomieszczeniach

dworu cieszących się złą sławą po samobójczej śmierci Dominika Rudeckiego (w pokojach straszy).

Ponieważ nie goiła się najpoważniejsza z ran Odrowąża, Salomea - przy pomocy swej przyjaciółki Ryfki - sprowadziła z pobliskiego miasteczka lekarza. Niestety nie powiodła się operacja wyjęcia kuli z przestrzelonego biodra powstańca, a młoda panna naraziła się na niewyszukane zaczepki ze strony doktora Rulewskiego. Pewnej nocy dwór niezdolski odwiedził także ojciec Salomei - Antoni Brynicki, którego powstańcza "partia" stacjonowała nieopodal. W trosce o córkę nakazał Szczepanowi strzeżenie jej, a księcia poprosił o nieskrzywdzenie panny. Kolejnymi gośćmi we dworze byli przedstawiciele Rządu Narodowego, którzy - zaskoczeni przez rosyjskich dragonów - zginęli bohatersko w walce z nimi. Salomea i Szczepan zdołali uciec z dworu, a ukrytego, rannego powstańca kapitan Wiesnicyn, nieszczęśliwie zakochany w Salomei, odnalazł w jednej z kadzi, ale nie zabił go, nie zdradził także tajemnicy swym żołnierzom.

Z nadejściem wiosny Odrowąż poczuł się lepiej, z chorej nogi samorzutnie wyszła tkwiąca w ranie od kilku miesięcy kula. Młodzieniec zaczął szybko wracać do zdrowia. Pomiędzy nim a Salomeą narodziło się głębokie i namiętne uczucie. Miłosne spotkania przerwał powrót do Niezdołów państwa Rudeckich. Wkrótce zmarł gospodarz majątku, a jego żonę zaabsorbowała praca, dzięki której mogła zapomnieć o śmierci swych synów i męża. Nadeszła też wiadomość o śmierci ojca Salomei.

Pod koniec maja do niezdolskiego dworu przyjechała matka Odrowąża. Chory od kilku tygodni Józef nie mógł od razu jej zobaczyć, bo mogło go zabić każde wzruszenie. Pani Odrowążowa miała więc czas, aby przyjrzeć się wzajemnym relacjom syna i jego opiekunki. Księżna postanowiła wywieźć Józefa za granicę, aby tam doszedł do siebie i zapomniał o powstaniu, a także romansie z osobą spoza odpowiedniego dla księcia towarzystwa. Pomysł zrealizowała, a na odchodnym podarowała Salomei w dowód wdzięczności dużą sumę pieniędzy. Salomea nie protestowała, nie przyznała się także księżnej, że jest w ciąży. Józef, mamiony przez matkę nadziejami na powrót do kraju, uległ naciskowi i bez buntu wyjechał z księżną, nie myśląc zupełnie o losie Salomei.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.