Kwiat kalafiora

Małgorzata Musierowicz

Charakterystyka bohaterów

Gabriela Borejko - bohaterka główna, ma siedemnaście lat i jest najstarszą córką państwa Ignacego i Mili Borejków. Jest wysoką smukłą, dorodną dziewczyną. Odznacza się bujną, nierówno przyciętą czupryną w kolorze jasnopopielatym. Brwi ma stanowcze i szerokie, pod nimi brązowe, patrzące inteligentnie oczy. Ma rumianą, piegowatą twarz.

Gabrysia jest osobą inteligentną. W szkole dobrze sobie radzi ze wszystkimi przedmiotami. Miała kłopoty z fizyką, ale jak się okazało były one tylko przejściowe. Jest osobą niezwykle energiczną i stanowczą. Brak umiejętności prowadzenia domu nadrabia zapałem. Stara się we wszystkim zastąpić chorą mamę. Jest wobec innych trochę szorstka. To czasem powoduje, że nie jest przez nich rozumiana. Jest osobą pogodną, stara się zjednać sobie innych uśmiechem.

Bohaterka jest osobą bardzo ambitną, wytrwale, nie zrażając się trudnościami, dąży do osiągnięcia założonych celów. Szybko podejmuje decyzje, często kieruje się impulsem, toteż nie zawsze są one przemyślane. Zdarza się, że żałuje wypowiedzianych słów lub tego, co zrobiła. Jest wrażliwa, potrafi dostrzec kłopoty innych, stara się pomóc. Rozumie strach siostrzyczek wywołany zabraniem mamy do szpitala i choć sama też się niepokoi, daje im do zrozumienia, że wszystko będzie dobrze.

Ida Borejko - bohaterka drugoplanowa, młodsza siostra Gabrysi. Ma czternaście lat i w odróżnieniu od starszej siostry bardzo dba o siebie. Ma rude jak wiewiórka włosy, zielone oczy. Jest bardzo chuda, donasza ubrania po siostrze. Zawsze stara się wyglądać elegancko. Jej cechą jest zmienność, łatwo popada w melancholijny nastrój. Lubi się nad sobą rozczulać, uważa że starsza siostra ją tyranizuje. Mimo to jest także postacią wzbudzającą sympatię.

Natalia Borejko - bohaterka drugoplanowa, dziewięć lat i przez wszystkich domowników jest nazywana Nutrią, ze względu na imponujące górne siekacze i zamiłowanie do kąpieli.

Patrycja Borejko - bohaterka drugoplanowa, najmłodsza z sióstr. Ma pięć lat i jest “słodkim dzieciątkiem o stalowym charakterze, typowym wykwitem lat siedemdziesiątych”.

Mila Borejko - bohaterka epizodyczna, mama Gabrysi. Ma około czterdziestu lat. Jest wciąż zabiegana, krząta się wokół spraw gospodarstwa, nie ma zbyt wiele czasu dla siebie.

Ignacy Borejko - bohater epizodyczny, ojciec Gabrysi. Jako filolog klasyczny pracuje w Bibliotece Raczyńskich. Swoje zamiłowanie do wiedzy, szczególnie kultury starożytnej przelewa z powodzeniem na córki.

Janusz Pyziak - bohater epizodyczny, ma osiemnaście lat i jest dość przystojnym chłopcem. Bardzo wysoki, barczysty, modnie ubrany szatyn zwraca na siebie uwagę dziewcząt. Bardzo zależy mu na Gabrysi, zmienia się. Jest chłopakiem zaradnym, przedsiębiorczym, obytym. Gra w koszykówkę.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.