Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Kwiat kalafiora

Małgorzata Musierowicz

Streszczenie szczegółowe

31 grudnia 1977 - sobota

W wieczór sylwestrowy siostry Gabrysia i Ida powracają do domu. Gabrysia spotyka Pyziaka, znajomego z sekcji koszykówki, który próbował się do niej zalecać. Został jednak odrzucony, gdyż podrywał wszystkie dziewczyny. W domu Ida przygotowuje strój na prywatkę. Mama decyduje, że na imprezę pójdzie starsza siostra. Bardzo szybko przygotowuje jej sukienkę z żółtej, bawełnianej firanki. Rodzinę odwiedza dziwna sąsiadka, która skarży się na głośne zachowanie Borejków. Gabrysia zjawia się na prywatce u kuzynki Joanny. Spotyka tam wielu znajomych. Po północy dobrą zabawę przerywa jej telefon z zapłakaną i przerażoną Idą, informującą o zabraniu mamy przez pogotowie. Do domu odwozi ją kolega Robrojek. W mieszkaniu zastaje jedynie przerażone siostry. Szybko udaje się do szpitala. Tam ojciec informuje ją, że mama jest już po operacji - miała wrzód żołądka.

1 stycznia 1978

Rano, po nieprzespanej nocy Gabrysia dzwoni do szpitala z pytaniem o stan zdrowia mamy. Zasypia ponownie lecz budzi ją Pulpecja informując o dzwonku do drzwi. To znów pani Szczepańska ze skargami. Zdenerwowana Gabrysia odprawia ją niegrzecznie. W południe postanawia samodzielnie przyrządzić obiad, ale niestety nie bardzo się jej to udaje. Po obiedzie dzwoni Robrojek, który mówi jej, że mamę operował stryjek Anielki - ich koleżanki. Ojciec przerażony eksperymentami kulinarnymi Gabrysi, zabiera córki na obiad do cioci Feli, matki Joanny. Ciotka planuje, jak zorganizować dzień rodzinie, by wszystkie córki były pod opieką. Joanna rozmawia z Gabrysią o Pyziaku. Do szpitala wybierają się wszystkie córki, by odwiedzić mamę. Po powrocie do domu Gabrysia spotyka się z Anielą i Robrojkiem. Anielka wpada na pomysł, by założyć Dyskusyjną Grupę ESD (Eksperymentalny Sygnał Dobra). Do grupy dołącza jeszcze Paweł Nowacki a następnie Danusia.

2 stycznia 1978

Gabrysia przejmuje obowiązki mamy. Prosi Idę by zdradziła, gdzie mama trzyma pieniądze. Później robi śniadanie młodszym siostrom. Ida, Gaba, Pulpa i Nutria piszą do mamy listy, w których relacjonują, co dzieje się w domu.

7 stycznia 1978

Nadeszła wolna sobota. Gabrysia musi zatroszczyć się o zakupy na sobotę i niedzielę, ale jednocześnie przygotować się do klasówki z fizyki. Niestety nieprzygotowana idzie na lekcję. Ku radości klasy, z powodu wizytacji sprawdzian został odwołany, a profesor Pieróg przeprowadził lekcję pokazową. Wezwał Gabrysię do odpowiedzi, a ta bardzo dobrze odpowiedziała. Kolejną lekcją był język polski z panem Dmuchawcem. Wszyscy uczniowie bardzo lubią jego lekcje, gdyż bardzo ciekawie opowiada. W domu obiad przygotowała ciotka Felicja. Po południu kuzynki wybrały się na prywatkę urodzinową Anieli Kowalik, która kończyła 16 lat. W trakcie zabawy Gabrysia otrzymała telefon, że wszystkie siostry złapały świnkę.

11 stycznia 1978

Pulpa i Nutria piszą list do mamy, by poinformować o swojej chorobie. Mama również odpisuje, dziękując za listy. W nocy Gabrysia po raz kolejny czyta list od mamy. Nagle słyszy przerażający krzyk. Przez dziurę w ścianie postanawia sprawdzić, co dzieje się w mieszkaniu sąsiadki. Podeszła do drzwi pani Szczepańskiej, by upewnić się, czy to ona krzyczała. Kobieta potwierdziła i zaprosiła Gabrysię do siebie. Chciała, by ona również usłyszała dziwne odgłosy wydobywające się spod podłogi, gdzieś z głębi piwnic. O 2400 Gabrysia usłyszała dziwne odgłosy i była tym faktem przerażona.

12 stycznia 1978, czwartek

Dopiero po południu Gabrysia zwierza się Idzie z nocnych przygód. Po południu Gabrysię odwiedza Pyziak, który chce porozmawiać z nią osobiście. Ponieważ dziewczyna musi iść na wywiadówkę do klasy I b, do której chodziła Nutria, chłopak postanawia jej towarzyszyć. W obydwie strony milczy jednak. Po odprowadzeniu Gabrysi przychodzi do niej na kolację. Ojciec przyjmuje go bardzo serdecznie. Pomiędzy młodymi budzi się młodzieńcze uczucie. Mama Mila pisze list do męża. Ten odpisuje informując, że sam zachorował na świnkę.

14 stycznia 1978

Ciotka Fela wyjaśnia, że od poniedziałku wraca do pracy i rodzina musi radzić sobie sama. Tymczasem grupa ESD zajmuje się bardzo gorąco sprawami etyki.

15 stycznia 1978 niedziela

Protokolantka, Danuta Filipiak pisze protokół z posiedzenia Dyskusyjnej Grupy ESD - w dniu 15 I 1978 - jak później się okazuje, ratuje on przyjaciół od niespodziewanych kłopotów.

Pani Maria Szczepańska pisze donos do dyrektora na grupę uczniów, która według jej relacji zajmuje się rozprowadzaniem narkotyków.

21 stycznia 1978 sobota

Mija choroba młodszych sióstr. Gabrysia przyłapuje Pulpę, jak topi w umywalce różne przedmioty, a wśród nich pieniądze. Grupa ESD zbiera się na kolejnym posiedzeniu. Wszyscy doskonale się bawią, tańczą tańce hinduskie. Zabawę przerywają niespodziewani goście - nauczyciele: Dmuchawiec, w-ce dyrektor Pieróg. Postanowili oni sprawdzić, czym naprawdę zajmuje się młodzież. Pan Kaczmarek, przedstawiciel Komitetu Blokowego również towarzyszy wizji lokalnej. Wychowawca Dmuchawiec wyjaśnia, skąd dowiedzieli się o zebraniach. Zarówno ośmioro młodych jak i pan Borejko są zdziwieni, gdy dowiadują się, że chodzi o narkotyki. Jednak bojowa Aniela Kowalik wyjaśnia nazwę grupy, przedstawia to, czym się zajmują, a jako dowód przedstawia protokół. Profesor W. Pieróg pisze list wyjaśniający do Dyrekcji LO oraz z przeprosinami do pana Ignacego Borejko.

28 stycznia 1978 sobota

Do Gabrysi przychodzi Pyziak. Ma za zadanie zamurować otwór w ścianie. Czyni to bardzo szybko i sprawnie. Pozostali członkowie grupy zajęli się czytaniem różnych lektur. Wieczorem Gabrysia i Pyziak idą do kina. Gdy wracali chłopak chciał wyrazić swoje uczucia. Gabi zdenerwowała się, że znów powie któreś ze swych banalnych powiedzonek. Pyziak mściwie porównuje ją do kalafiora. Rozstają się bez słów. Na schodach Gabrysia spotyka pana Kaczmarka. Ten prosi ją, by poszła razem z nim do piwnicy, gdyż chce sprawdzić przyczynę nocnych hałasów. Nieco wystraszona dziewczyna schodzi do piwnicy. Wraz z panem Kaczmarkiem jest świadkiem, jak pan dyrektor wraz z sąsiadem z drugiego piętra znoszą mięso cielaka do lodówki. Tak wyjaśniły się dziwne hałasy spod podłogi pani Szczepańskiej.

29 stycznia 1978 niedziela

Gabrysia wyjawia ojcu, co widziała w nocy. Po obiedzie Gabrysia odwiedza mamę w szpitalu. Zapytana przez nią o Pyziaka opowiada o kłótni. Mama radzi również, by spojrzeć przychylniej na panią Szczepańską.

31 stycznia 1978 wtorek

Gabrysia postanawia upiec tort imieninowy dla taty. Prosi o radę ciocię. Postanawia zrobić przyjacielski krok w stronę sąsiadki i pożycza od niej tortownicę. Gdy tort jest gotowy, zanosi kawałek pani Szczepańskiej.

1 lutego 1978 środa

Dzień imienin ojca jest bardzo uroczysty. Po południu wraca solenizant z bukietem kwiatów. Największą niespodziankę sprawia jednak mama, która niezapowiedziana wraca do domu. Z życzeniami pojawia się nawet grupa ESD, a wśród nich Pyziak. Wyjaśnia dziewczynie, że kalafior też jest kwiatem, a życie bez niego jest niemożliwe, bo zawiera wiele niezbędnych soli mineralnych i witamin. Okazuje się, że porównanie Gabrysi do kalafiora było najbardziej niezwykłym wyznaniem miłosnym.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.