Franz Kafka

Biografia autora

Franz Kafka urodził się 3 VII 1883 r. w Pradze. Był synem kupca Hermanna Kafki i Julii z domu Lwy. Po ukończeniu szkoły powszechnej i gimnazjum studiował prawo i filologię germańską. W 1906 r. Kafka rozpoczął praktykę sądową i pracę agenta w firmie ubezpieczeniowej „Asicurazioni Generali”. Jednak praca zawodowa i wymagania ojca stawiane przed najstarszym synem (zaradność życiowa, spryt, osiągnięcie wysokiej pozycji społecznej) mocno ciążyły pisarzowi. Kafka głęboko odczuwał ograniczenie, więzy jakie krępują człowieka w życiu społecznym. Nie potrafił nagiąć się do konwenansów i obyczajów swego środowiska. Kilkakrotnie zrywał zaręczyny, choć rodzina za wszelką cenę starała się nakłonić go do stabilizacji życia i założenia rodziny. Jedynym szczęśliwym był związek uczuciowy z Mileną Jesenską, która, jak pisze we wstępie do Dzienników Kafki Zbigniew Bieńkowski „dała mu poczucie całkowitej wolności uczuciowej, pełnię możliwego dlań szczęścia”. W jednym z listów do Mileny pisarz stwierdził: „Z tobą mogę mówić swobodniej niż z kimkolwiek, bo nikt nie był przy mnie w ten sposób, jak Ty jesteś, z całą wiedzą o mnie, z całą świadomością, wbrew wszystkiemu, pomimo wszystko”.

Przez całe życie Kafka miał poczucie wielkiej samotności, wyobcowania, wygnania. Zmarł 3 VI 1924 r. Najważniejsze utwory pisarza to: powieści - Proces (1925), Zamek (1926), Ameryka (druk 1927); opowiadania - Głodomór, Przemiana, Lekarz wiejski.

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.