Z tego artykułu dowiesz się:

Truskawkowy superksiężyc — co to jest?

Truskawkowy superksiężyc to zjawisko astronomiczne, które może występować tylko w czerwcu i tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z superksiężycem, czyli występującą co kilka lub kilkanaście miesięcy pełnią, podczas której naturalny satelita Ziemi wydaje się dużo większy niż zazwyczaj.

Czym jest superksiężyc? 

Dlaczego superksiężyc wydaje się znacznie większy i jaśniejszy niż na co dzień? I dlaczego czasem przybiera barwę inną niż biała? Występowanie zjawiska, jakim jest superksiężyc, tłumaczy kształt orbity, po której krąży on wokół Ziemi. Jest ona eliptyczna, co oznacza, że Księżyc nie zawsze znajduje się w takiej samej odległości od naszej planety – czasem jest nieco bliżej, czasem dalej. W zależności od położenia może wydawać się on z Ziemi mniejszy lub większy – jak w przypadku superksiężyca. Jeśli chodzi o jego fazy, to nie ma tu trudności – o zjawisku tym można mówić jedynie wtedy, gdy Księżyc jest w pełni. 

Sam superksiężyc to fenomen, podczas którego satelita wydaje się większy nawet o 20 proc. i o 30 proc. jaśniejszy. Znajduje się on wówczas w perygeum, czyli najbliższym Ziemi punkcie orbity. Odległość ta wynosi około 363 300 kilometrów. W momencie, w którym wydaje się najmniejszy, Księżyc dzieli od powierzchni globu 405 500 kilometrów. Znajduje się on wówczas w apogeum orbity. 

Przeczytaj również: Jak powstaje krwawy Księżyc i czy niebawem zobaczymy to rzadkie zjawisko?

Czerwony superksiężyc

Miano superksiężyca zamieniło swoje znaczenie na przestrzeni lat. Pierwotnie określenie to odnosiło się jedynie do zaćmienia Księżyca w pełni w czasie, gdy znajdował się on w perygeum. Nazwę tego niezwykłego zjawiska natury do języka naukowego wprowadził Richard Nolle. Z biegiem lat pojęciem superksiężyca określać zaczęto każdą pełnię Księżyca w położonym najbliżej Ziemi punkcie jego orbity.

Co ciekawe, równoczesne pojawienie się na niebie Księżyca w pełni w perygeum i wystąpienie jego zaćmienia skutkuje efektownym spektaklem kolorów. Wydaje się wówczas, że naturalny satelita ziemski zmienia swój kolor! Może on zabarwiać się na odcienie pomarańczowego, przez różowy po niemal krwistą czerwień.

Skąd pochodzi nazwa Truskawkowy Księżyc?

Księżyc w pełni, który pojawia się na niebie w czerwcu, potocznie określany jest Truskawkowym Księżycem. Skąd pochodzi ta nazwa, skoro podczas czerwcowej pełni nie zawsze satelita przybiera czerwoną, jak owoc barwę?

Nazwę tę wymyślili członkowie indiańskich plemion — Algonkinów, Odżibwejów, Dakotów oraz Lakotów i miała ona związek z sezonem na truskawki, który rozpoczyna się właśnie w czerwcu. Określenie w ten sposób czerwcowej pełni miało im przypominać o tym, że owoce są już dojrzałe i gotowe do zbiorów.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki nadawali nazwy również innym pełniom Księżyca występującym w trakcie roku. Podobnie jak w przypadku czerwcowej pełni, wiązały się one cyklami, występującymi w przyrodzie. Przykładowo majowa pełnia była nazywana Kwiatowym Księżycem ze względu obfity wzrost kwiatów w tym miesiącu, a sierpniowa Księżycem Jesiotra z powodu łatwego połowu tychże ryb w tym okresie.

Jak przeczytamy na blogu NASA, pod koniec czerwca Księżyc zazwyczaj znajduje się niżej na niebie i prześwietla większą część naszej atmosfery, przez co może czasami rzucać różowawą poświatę. Być może z tym również łączy się jego potoczna nazwa.

Przeczytaj również: Cueva de Ardales. Człekokształtni tworzyli tam obrazy przez dziesiątki tysięcy lat

Jaki wpływ na człowieka ma truskawkowy superksiężyc?

Jak truskawkowy superksiężyc odbija się na naszym samopoczuciu? Zdania naukowców są podzielone. Z jednej strony pojawiają się badania, które dokumentować mają wpływ superksiężyca nie tylko na samopoczucie ludzi, ale i ich sen, a także kondycję psychiczną w przypadku osób z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Z drugiej nadal brakuje jednoznacznych odpowiedzi na pytanie o to, czy rzeczywiście Truskawkowy Księżyc, superpełnia, albo po prostu Księżyc w pełni, wpływa na ludzkie samopoczucie. 

W świadomości zbiorowej panuje jednak przekonanie o wpływie pełni na zachowanie. Nie musi łączyć się przy tym ze zjawiskiem truskawkowego superksiężyca. Ponoć w jej czasie ludzie mają zachowywać się w sposób mniej przewidywalny, mniej racjonalny, bardziej chaotyczny. Pełnia Księżyca ma także negatywnie wpływać na problemy z zasypianiem i bezsenność. 

Nienaukowe podejście do truskawkowego superksiężyca widoczne jest szczególnie w astrologicznym podejściu do tego fenomenu natury. Łączy go ono z nadprzyrodzonymi mocami i energią, a do tego ma odciskać także swoje piętno na przeznaczeniu zapisanym w horoskopie — zapewniać szczęście, miłość, dobrobyt i spełnienie się pragnień. Trzeba jednak pamiętać, że astrologia to dziedzina pseudonaukowa, której przewidywania najczęściej się nie sprawdzają.

Jak często można oglądać superksiężyc? 

Jak często można oglądać superksiężyc na nocnym niebie? Zjawisko to pojawia się średnio raz na 14 miesięcy. Zwykle występuje w serii dwóch lub trzech superpełni z rzędu. W zależności od tego, w którym punkcie orbity znajduje się naturalny satelita Ziemi, superksiężyc może wydawać się nieco większy niż zazwyczaj. 

Kiedy pojawi się na niebie truskawkowy superksiężyc?

Truskawkowy superksiężyc będzie można zobaczyć już jutro - 14 czerwca 2022 roku. Najlepiej widoczny będzie 20 minut po zachodzie słońca czasu lokalnego, oczywiście, o ile dopisze odpowiednia pogoda. Satelita znajdzie się wówczas 363 808 km od Ziemi.

 

Przeczytaj również:

Szlak szczurów. Jak nazistowscy zbrodniarze uciekali do Ameryki Południowej i kto im w tym pomagał?

Aleksander Kostka-Napierski. Buntownik nabity na pal

TOP 9 najdziwniejszych kwiatów. Wiele z nich zobaczysz w Polsce