Berliński wynalazca, Gerhard Muthenhaller, podjął inicjatywę ustanowienia Europejskiego Dnia Wynalazcy. Wybrał on dzień 9 listopada, by upamiętnić datę urodzin austriackiej wynalazczyni Hedy Lamarr – to ona, jako pierwsza, opracowała system transmisji fal radiowych.
Klatka dla dziecka
Początkiem lat 20. XX wieku Emma Read złożyła w amerykańskim urzędzie patentowym wniosek dotyczący przenośnej klatki dla dzieci (ang. portable baby cage). Ten „wynalazek” to kojec, który mógł być zamontowany na ramie okna i do którego miało się dostęp z wnętrza domu. Miał być przeznaczony dla kilkumiesięcznego dziecka.
Pół roku po złożeniu wniosku, wynalazek dostał patent. Rozwiązanie proponowane przez Read nie było jednak popularne. W 1937 roku zdobyło pierwszych i, prawdopodobnie, ostatnich użytkowników.
Klimatyzowana kosiarka
W latach 50. XX wieku do sprzedaży wszedł nowy wynalazek – kosiarka z klimatyzacją. Koszący trawę mógł wygodnie rozsiąść się na kosiarce i korzystać z klimatyzowanej kapsuły podczas strzyżenia trawy w ogródku.
Wózek przeciwgazowy
W trakcie II wojny światowej w Anglii firma FW Mills opatentowała zamknięty wózek dla niemowląt i małych dzieci. Doświadczeni I wojną światową Brytyjczycy obawiali się kolejnego użycia broni chemicznej.
Spacerówka posiadała jedynie otwory wentylacyjne, filtr przeciwgazowy oraz gumową gruszkę, dzięki której można było odpompować zanieczyszczone powietrze z wózka. Wynalazek ten miał chronić dziecko w razie ataku gazowego.
Jednokołowiec
Davide Cislaghi i Giuseppe Govetosa to włoscy wynalazcy, którzy opracowali najbardziej znaną konstrukcję jednokołowca. Pojazd ten był napędzany dwusuwowym silnikiem Garelii o pojemności 350 centymetrów sześciennych.
Jednokołowiec wszedł do sprzedaży, a jego cena wynosiła 5000 lirów. Nie zainteresował jednak żadnego nabywcy. Maszyna została zniszczona podczas pokazu w USA, wypadając z zakrętu przy prędkości 120 km/h.
Dziesięciokołowy pojazd terenowy
W latach 30. XX wieku w Wielkiej Brytanii skonstruowano 10-kołowy pojazd terenowy. Wynalazek został wyposażony w 5 osi i pokonywał wzniesienia o nachyleniu do 65 stopni.
Dominika Knap
Komentarze (0)