Spis treści:

Cyberprzemoc – co to jest? 

Cyberprzemoc to po prostu przemoc, która odbywa się w sieci, za pośrednictwem urządzeń elektronicznych – najczęściej telefonu i komputera. Inne nazwy tego zjawiska to cyberbullying, nękanie, dręczenie albo prześladowanie w internecie. Choć ma ona miejsce w sieci, jej skutki są tak samo poważne jak wówczas, gdy ma się z nią do czynienia w świecie realnym. Dla wielu osób, szczególnie z pokolenia Z i Alfa (czyli urodzonych po 1995 roku) oba te światy są bowiem nierozerwalne.  

Rodzaje cyberprzemocy mogą być różne, a do najczęstszych należą: 

 • agresja słowna w postaci wyzywania na czatach internetowych, prób ośmieszenia na forach internetowych, sprawiania przykrości lub wystraszenia innej osoby, 
 • wrzucanie do sieci upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów oraz filmów/zdjęć, które nie są przerobione, ale mogą narazić ofiarę na przykre konsekwencje, 
 • zamieszczanie nieprzyjemnych komentarzy na profilach innych osób w portalach społecznościowych, 
 • włamania na konto i podszywanie się pod kogoś, 
 • szantażowanie, 
 • ujawnianie sekretów, 
 • wykluczanie z grona „znajomych” w sieci, 
 • celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci. 

Wiele z tych punktów wydaje się być oczywistymi aktami przemocy, jednak wciąż toczą się wokół nich dyskusje. Co jest już hejtem, a co jeszcze opinią? Czy wykluczenie z grona znajomych nie jest prawem każdego użytkownika sieci? Na te pytania często nie ma jednej, ogólnej odpowiedzi, a każdy przypadek internetowej przemocy może być nieco inny. 

Przeczytaj również: Uzależnienie od telefonu? 10 zasad higieny cyfrowej dla uczniów

Jak walczyć z przemocą w sieci? 

Aby skutecznie walczyć z cyberprzemocą, przede wszystkim potrzebna jest wiedza i świadomość. Dzięki temu można podjąć szereg działań.  

 • Przede wszystkim należy chronić swoje konta przed możliwym włamaniem. Zabezpieczeniem są trudne hasła, inne do każdego konta, a także uwierzytelnianie dwuskładnikowe.  
 • Jeśli przemoc ma postać obelg, hejtu czy zniesławiania, warto zgłaszać takie treści bezpośrednio do serwisów i platform, na których to się dzieje. Administratorzy powinni blokować tego typu treści oraz konta. 
 • Jeśli ofiarą przemocy internetowej, stosowanej przez rówieśników z klasy jest twoje dziecko, nie wahaj się pójść do szkoły i rozmawiać o tym z nauczycielami i innymi rodzicami. Bardzo często zdarza się, że przez nękane w sieci dzieci nie chcą przychodzić do szkoły. 
 • Jeśli cyberprzemoc obejmuje uporczywe nękanie, zastraszanie czy szantaż, należy zgłosić to do organów ścigania, na przykład na policję. Zawsze rób screeny wiadomości czy komentarzy, które cię obrażają i poniżają – będą materiałem dowodowym. 
 • Każdy ma prawo umieszczać w sieci swoje zdjęcia czy materiały. Żeby chronić siebie i swoją prywatność, warto jednak czasem zastanowić się, czy to, co chcesz udostępnić, powinno ujrzeć większe grono osób. Zdarza się bowiem, że publikując zdjęcia swoich dzieci, narażasz je na hejt, a nawet niebezpieczeństwo. 

Przemoc w sieci - przepisy prawne 

W polskim prawodawstwie nie ma przepisów definiujących cyberprzemoc ani nawet zapisów odnoszących się do takiego zjawiska. Nie oznacza to oczywiście, że z przemocą w sieci nie można nic zrobić. Chcąc zgłosić sprawę do sądu, można powołać się na przykład na takie zapisy Kodeksu karnego: 

 • art. 190 k.k. – groźba karalna; grożenie komuś popełnieniem przestępstwa (np. pozbawieniem życia) przez internet, 
 • art. 190a k.k. – stalking: uporczywe nękanie, podszywanie się pod inną osobę oraz wykorzystywanie jej wizerunku, 
 • art. 191 k.k.  – zmuszenie do określonego działania wbrew jego woli, 
 • art. 191a k.k. – naruszenie intymności seksualnej, utrwalenie i rozpowszechnienie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody, 
 • art. 212 i art. 216 k.k. – zniesławienie i zniewaga; wszelkie zachowania uwłaczające czyjejś godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy; pomówienie (oszczerstwo) o takie postępowanie lub właściwości, które mogą daną osobę poniżyć w opinii publicznej; użycie wizerunku osoby w celu jej ośmieszania, upokorzenia, wypowiadanie pod adresem pokrzywdzonego znieważających go wulgaryzmów lub epitetów, 
 • art. 267 k.k. – bezprawne uzyskanie informacji, np. włamanie się na pocztę email lub profil społecznościowy, które są zabezpieczone hasłem. 

Sprawcy przemocy w internecie mogą więc ponieść konsekwencje przewidziane powyższymi przepisami. 

Wysłanie koledze przerobionej fotografii koleżanki, na której do jej głowy doklejono ciało roznegliżowanej kobiety czy założenie grupy na komunikatorze „Jak pozbyć się Ani” to sztandarowe przykłady cyberprzemocy wśród młodzieży. Przeciwdziałanie takim sytuacjom jest bardzo trudne, ale możliwe. Podstawą jest ciągła edukacja – zarówno dzieci, młodzieży, jak i pedagogów. 

Przeczytaj również: Niebieskie światło niszczy siatkówkę oka. Jak jeszcze działa światło z komórki?

Oprac.: Redakcja

Źródła: cyberprofilaktyka.pl, unicef.pl, sejm.gov.pl, bryk.pl 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:

Biologia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z biologii

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z biologii