Z tego artykułu dowiesz się: 


Wojny i konflikty towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Wiele z nich stoczonych zostało z co najmniej błahych powodów. Okoliczności najdziwniejszych wojen w historii potrafią czasem zaskoczyć, wprawić w osłupienie, a nawet rozśmieszyć. W przypadku niektórych konfliktów, aż trudno uwierzyć, że miały rzeczywiście miejsce – zarówno ze względu na ich formę, jak i powód. Oto zestawienie najdziwniejszych wojen w historii i ich okoliczności.

Bitwa pod Stirling

Zestawienie najdziwniejszych wojen w historii otwiera bitwa pod Stirling, stoczona 11 września 1297 roku. Udział wzięli w niej Szkoci i armia angielska. Być może w samej walce nie byłoby nic dziwnego, jednak wyróżniają ją okoliczności. Rozegrała się bowiem na wąskim, drewnianym moście, na którym mieściło się jednocześnie tylko dwóch jeźdźców. Wykorzystali to Szkoci, zastawiając pułapkę na wroga i wybijając ponad połowę jego żołnierzy…

Wojna o jajka

Połowa XIX wieku to w Kalifornii okres „gorączki złota”, ale też czas wybuchu jednej z najdziwniejszych „wojen” w historii. Jej okoliczności sprowadzają się do ogromnego zapotrzebowania na… kurze jajka. Ich ceny w tym czasie potrafiły sięgać nawet 30 dolarów za sztukę. Wszystko przez poszukiwaczy złota, żądnych sytych i bogatych w białko posiłków.

148581504_m
Dziś trudno uwierzyć, że kiedyś toczyły się walki o... jajka! /123RF/PICSEL

Alternatywą dla kurzych stały się jajka dzikich ptaków. I tu rozpoczyna się naprawdę brutalna wojna – o tereny lęgowe, wpływy i same jajka – toczona między gangami. Zakończyło ją dopiero 23 maja 1881 roku wkroczenie wojsk amerykańskich na tereny zbieraczy jajek.

Świńska wojna

Świńska wojna to konflikt między USA a Wielką Brytanią z 1859 roku, którego jedyną ofiarą – na szczęście – była tylko… świnia. Bezkrwawy spór między mocarstwami wybuchł przez jeden z zapisów traktu oregońskiego z 1846 roku, ustalający granicę wzdłuż 49 równoleżnika, co okazało się mało precyzyjne.

Wojna angielsko-zanzibarska

Wśród najdziwniejszych wojen w historii nie mogło zabraknąć najkrótszego znanego konfliktu międzynarodowego. 38-minutowe starcie z 27 sierpnia 1896 roku kosztowało życie 500 osób. Wybuchło na skutek przewrotu, który szybko został stłumiony przez ultimatum wojsk brytyjskich.

Wojna o Złoty Stolec

Rok 1900 to początek wojny o Złoty Stolec – ostatniego starcia sił rządu brytyjskiego Złotego Wybrzeża (Ghana) i wojsk Królestwa Aszanti. Konflikt zakończył się bilansem ponad 3000 śmierci i brytyjską wygraną.

Wojna wywołana przez psa

Starcie to miało miejsce po II wojnie bałkańskiej, na początku XX wieku, a stronami konfliktu były Grecja i Bułgaria. Sytuacja między zwaśnionymi państwami była tak napięta, że do eskalacji wystarczył pies.

29786143_m
Gonitwa za czworonogiem okazała się kroplą, która przelała czarę goryczy. /123RF/PICSEL

Goniący czworonoga właściciel – grecki żołnierz – przekroczył nieopatrznie granicę z Bułgarią, w wyniku czego został natychmiast zastrzelony. Grecy nie czekali z odwetem – w incydencie zginęło ok. 50 osób.

Wojna Emu

Rok 1932 w Australii upłynął pod znakiem starcia ironicznie nazywanego „wojną emu”. Był to szereg działań podjętych przez ówczesnego ministra obrony, mających na celu zmniejszenie populacji nielotów. Ptaki przez swoją liczebność powodowały straty w uprawach, co doprowadziło do decyzji o ich odstrzale przez australijskie wojsko.

Wojna włosko-abisyńska

Okoliczności najdziwniejszych wojen w historii decydują czasem o nietypowym charakterze konfliktu. Dokładnie tak jest w przypadku wojny włosko-abisyńskiej. Ten typowo kolonialny konflikt przerodził się w jedną z najdziwniejszych wojen w historii w momencie, w którym włoscy żołnierze odmówili spożywania dostarczanych im drogą lotniczą paczkowanych racji żywnościowych. W obliczu tego problemu dowództwo zadecydowało o wysyłaniu walczącym tą samą drogą żywych zwierząt. Z samolotów przy okazji tego konfliktu zrzucono 72 owce i dwa byki.

Wojna futbolowa

Konflikt ten wybuchł między Salwadorem a Hondurasem w 1969 roku. Punktem zapalnym – choć wyolbrzymionym w przekazach – miał być mecz eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej, który przegrał Honduras.

158018915_m
Przegrana w eliminacjach pociągnęła za sobą tragiczne skutki... /123RF/PICSEL

W wyniku długotrwałych napięć społecznych, 14 lipca Salwador zaatakował Honduras – zginęło ok. 2000 ludzi.

Walka o Kiskę

Starcie, a raczej „starcie” rozpoczęło się 15 sierpnia 1943 roku na terenie wyspy Kiska – jednej z dwóch zdobytych przez Japończyków w czasie II wojny światowej wysp należących do USA. Armie amerykańska i kanadyjska przez kilka dni atakowały i „odzyskiwały” ją z rąk wroga, tylko po to, by ostatecznie uświadomić sobie, że japońskich oddziałów nie ma już na wyspie.