Spis treści:

Najdroższa szkoła w Polsce

W Warszawie ma zostać wybudowana nowa szkoła. Inwestycja została zaplanowana w Białołęce. Projekt powstał na podstawie rozwiązania, które wygrało w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez dzielnicę. Wątpliwości budzi głównie koszt przedsięwzięcia – ponad 90 mln złotych!

To będzie prawdziwy gigant. Budynek, który powstanie na działce przy ul. Świderskiej, ma zająć powierzchnię ponad 3,2 ha. Szacuje się, że będzie to placówka dla 900 uczniów, czyli 32 klas podstawówki (I-VIII) i 4 „zerówki”, w tym oddział integracyjny. 

Wnętrza zostały podzielone na bloki funkcjonalne i grupy klas. Zaplanowano bibliotekę, jadalnię, szatnię, świetlicę i pomieszczenia administracyjne. Pojawią się też mniej standardowe rozwiązania. Powstanie „wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami”. Przed wejściem przewidziano miejsce do integracji i odpoczynku na kaskadowo ułożonych siedziskach, co ma nawiązywać do amfiteatru.

budynek w środku
Wizualizacja wnętrz szkoły na Białołęce/ fot. UM Warszawa

Szkoła to nie tylko sale lekcyjne. Teren wokół budynku również został rozplanowany. Powstanie zespół boisk, plac zabaw, parking, teren zielony. Projekt od początku miał uwzględniać ochronę środowiska, w tym pobliskiego lasu. W jego sąsiedztwie mają być prowadzone lekcje na świeżym powietrzu w ramach tzw. zielonej klasy. Dojazd do placówki będzie ułatwiony, bo wykonawca inwestycji zbuduje też zjazdy i przebuduje skrzyżowanie Świderskiej i Ćmielowskiej.

Nowa szkoła na Białołęce uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Założono, że budowa potrwa 20 miesięcy.

Przeczytaj również: 10 największych inwestycji budowlanych w Polsce. Oto prawdziwe giganty!

Czy Warszawa potrzebuje nowej szkoły?

Nagłówki portali internetowych zaczynają się od stwierdzenia, że w warszawskiej dzielnicy pojawi się najdroższa szkoła w Polsce. Podczas analizy tematu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Stolica ma najwyższe ceny nieruchomości w kraju. Inwestycja na Białołęce zakłada powstanie budynku oraz zagospodarowanie terenu wokół i obsługę komunikacyjną placówki. To kompleksowy projekt. Wiąże się też z boomem demograficznym dzielnicy. To rzadka sytuacja w naszym kraju. Dlatego nie tylko koszt jej powstania jest godny uwagi.

Jeszcze około 30 lat temu Białołęka kojarzyła się z łąkami i lasami. Dziś jest piątą pod względem liczby ludności dzielnicą Warszawy i mieszka w niej najwięcej dzieci w wieku szkolnym. Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy podkreśla, że „od wielu lat na Białołęce najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest budowa nowych szkół, przedszkoli i żłobków”. Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęło tam 17 tys. uczniów, więc dostępne placówki dosłownie pękają w szwach. Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy w jednej z wypowiedzi stwierdziła, że „realizujemy rekordowy program inwestycji oświatowych – od 2018 oddaliśmy od użytku 12 szkół i 23 przedszkola, a budowa kolejnych już trwa”.

Przeczytaj również: Jak budować ekologicznie? Przegląd naturalnych materiałów budowlanych

Inne warszawskie inwestycje w oświatę

Ile kosztuje i trwa budowa szkoły w Warszawie? Trudno podać jedną kwotę. Obecnie duże znaczenie w szacowaniu kosztów takiej inwestycji ma inflacja. Wzrost cen dotknął również tę branżę. Istotna jest też wielkość przedsięwzięcia oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, np. paneli fotowoltaicznych montowanych na budynku. 

W styczniu 2021 roku w Ursynowie oddano do użytku szkołę wykonaną według projektu wyłonionego w konkursie dla architektów. Przewidywał on powstanie budynku z zielonymi podwórkami i tarasami nawiązującymi do Lasu Kabackiego, który widać z przeszklonych hall placówki. Główne wejście do szkoły znajduje się przy ul. Zaruby, a do przedszkola od ul. Iwanowa-Szajnowicza. Obok powstał też parking. Inwestycja trwała 18 miesięcy, ale o jej sfinalizowanie starano się od wielu lat. Trudności w realizacji zadania wynikały m.in. z pandemii. Kosztowała ponad 46 mln złotych. Założono, że placówka pomieści ponad 600 uczniów.

To jednak nie ostatnia inwestycja oświatowa w Ursynowie. W tej dzielnicy przy ulicy Tadeusza Hennela ma też powstać niskoemisyjna, zielona szkoła. Energia cieplna i elektryczna ma być pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii, tj. paneli fotowoltaicznych i gruntowej pompy ciepła. Uczniowie będą mieli bibliotekę, wewnętrzne patio z trzypoziomowymi tarasami pełnymi zieleni, halę sportową do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki oraz trybunami na 150 osób. W budynku będzie mogło uczyć się 700 dzieci. Zakończenie prac zaplanowano na 2025 rok, koszt jest szacowany na ponad 64 mln złotych. 

Czy z tej perspektywy szkoła w Białołęce jest drogim przedsięwzięciem? 

oprac. Monika Wąs

 

Przeczytaj również:

Najdziwniejsze budowle świata

Najdziwniejsze szkoły na świecie

Czy od zawsze numerowano domy?