Przejdź na stronę główną Interia.pl

Świętoszek

Molier

Biografia autora

Jan Baptysta Poquelin, czyli Molier, urodził się w 1622 r. w Paryżu, jako syn tapicera królewskiego. Od dzieciństwa interesował się teatrem. Otrzymał staranne wykształcenie w kolegium jezuickim w Clermont, ale zrezygnował ze stanowiska dworskiego i - zakochany w aktorce - założył spółkę z aktorską trupą rodziny Béjart. Przybrał wówczas pseudonim artystyczny: Molier. Pełnił funkcję kierownika, reżysera, autora i aktora. Początkowo wraz ze swą trupą występował na prowincji. Po dwunastoletniej wędrówce po Francji powrócił w 1658 r. do Paryża. Tu dzięki swemu komediopisarskiemu talentowi zyskał poparcie i opiekę króla Ludwika XIV. Molier napisał ponad 30 komedii.

Zmarł na scenie w trakcie przedstawienia Chorego z urojenia w 1673 r. Pochowano go na cmentarzu dopiero na polecenie króla, w nocy, mimo sprzeciwu duchowieństwa.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.