Henryk Sienkiewicz

Streszczenie szczegółowe

Mieszkańcy niemieckiej osady Antylopa tłumnie podążali na przedstawienie cyrkowe. Bardzo interesował ich zapowiedziany przez dyrektora trupy cyrkowej występ ostatniego potomka indiańskiego plemienia Czarnych Wężów. Dyrektor cyrku oznajmił Niemcom, że pewnego dnia znalazł na drodze starego Indianina z małym chłopcem. Jego opiekun wkrótce zmarł, ale wcześniej wyjawił, że dziecko jest synem wodza i nosi imię Czerwony Sęp.

Osadnicy dobrze pamiętali plemię Czarnych Wężów. Na gruzach ich osady - Chiavatty - zbudowali swoje miasto. Nocą podstępnie napadli na wioskę i wymordowali wszystkich, którzy w niej przebywali, także kobiety i dzieci. Ostatnich dziewiętnastu wojowników powieszono na głównym placu Antylopy. Odtąd mieszkańcy mogli wieść spokojne życie. Uważali się za ludzi łagodnych, mądrych i dobrych, regularnie uczęszczali na nabożeństwa, słuchali odczytów dotyczących praw poszczególnych narodów i zasad współżycia między nimi, myśleli nawet o założeniu uniwersytetu, co znacznie podniosłoby prestiż miasta.

Wszyscy zebrali się już w namiocie cyrkowym. Wśród widzów wędrują sprzedawcy piwa, wody sodowej, słodyczy. Panuje nastrój beztroskiej zabawy i oczekiwania. Pierwsza występuje tancerka Lina. Po niej zostaje zapowiedziany występ sachema. Zgromadzonych ogarnia lekkie podniecenie i strach. Przypominają sobie krwawą rzeź Indian. Dyrektor zwiększa lęk widzów, przedstawiając Indianina niemal jako dzikie zwierzę - mówi, że jest on szczególnie rozdrażniony, i prosi o zachowanie spokoju i ostrożności. W końcu na scenę wychodzi długo oczekiwany sachem. Ma na sobie strój wodza - gronostajowy płaszcz, topór wojenny, pióropusz. Swoim wyglądem budzi strach, wśród widzów wzrasta napięcie. Indianin rozpoczyna pieśń wojenną, w której opowiada o dziejach swojego plemienia, kończy opisem tragedii, związanej z napadem Niemców na Chiavattę. Widzowie są skrajnie przerażeni, groźna postawa i niepokojące zachowanie wodza, a zwłaszcza jego słowa dotyczące zemsty sprawiają, że wielu zgromadzonych myśli o jak najszybszym opuszczeniu cyrku i ucieczce. W momencie najwyższego napięcia sachem nagle znika ze sceny.

Po chwili syn wodza pojawia się z blaszaną miską w ręku, do której Niemcy wrzucają datki za udany występ. Wieczorem Czerwony Sęp bawił się wraz z mieszkańcami Antylopy w gospodzie „Pod Złotym Słońcem”.

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.