Przejdź na stronę główną Interia.pl

Świętoszek

Molier

Geneza utworu i gatunek

GENEZA: Dramat ten narodził się z buntu Moliera przeciw krytykom, atakującym jego Szkołę żon nie z pozycji literackich, a moralnych i religijnych. W dodatku przeciwnicy pisarza używali argumentów dotyczących jego życia prywatnego. Molier poznał na własnej skórze, czym jest i ile złego może zdziałać obłuda, nadużywanie rzekomych wartości moralnych do osobistych, świeckich celów.

Pierwsza wersja Świętoszka, której dzisiaj nie znamy, miała trzy akty. Została wystawiona 12 V 1664 r. w Wersalu, z okazji inauguracji pałacu i ogrodów wersalskich. Uroczystość trwała kilka dni, składały się na nią bale, uczty, turnieje i oczywiście komedie. Molier był impresariem całej zabawy i wśród trzech komedii przemycił również Świętoszka. Wystawienie komedii było powodem wielu kłopotów Moliera. Mimo że król Ludwik XIV wspierał pisarza, sprzyjał mu i bronił go przed zajadłością krytyków, musiał ulec głosom przemawiającym w imieniu religii i moralności, i w końcu zakazał publicznego wystawiania sztuki. Odtąd Świętoszka grywano lub czytywano w domach prywatnych.

GATUNEK: Świętoszek jest komedią w pięciu aktach pisaną zgrabnym, potoczystym wierszem, świetnie rozłożonym na dialogi. Tylko Molier potrafił tak poważny problem wcisnąć w ramy komedii i uczynił to w sposób niezwykle naturalny. Utwór skrzy się wszystkimi rodzajami komizmu: pełno w nim zabawnych, nawet farsowych sytuacji, na scenie doskonale przedstawione zostały charaktery, a w dialogach nie brak dowcipnych powiedzonek. Pisarz wprowadza nas do wnętrza paryskiego domu mieszczańskiego, poznajemy panujące w nim obyczaje i stosunki. Świętoszek jest więc komedią obyczajową. Ale przede wszystkim jest komedią charakterów i to nie tylko dzięki świetnemu portretowi Tartuffe'a, ale i Orgona, pani Pernelle, Doryny i innych postaci.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.