Świętoszek

Molier

drukuj

219

Dodaj do listy

Streszczenie krótkie

Tartuffe swą pokorną z pozoru postawą szybko zdobywa sympatię i zaufanie Orgona. Ma wpływ na każdą jego decyzję. Domownicy krytycznie odnoszą się do postępowania Świętoszka, dostrzegają jego obłudę i hipokryzję, jedynie pan domu i pani Pernelle są nim zachwyceni. Orgon Orgon Molier Świętoszek, bohater komedii; jest ofiarą Tartuffe'a, ale nie tylko konwencjonalną, bierną, wykorzystywaną i oszukiwaną postacią. Orgon jest indywidualnością, której postępowanie ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum łamie obietnicę daną swej córce Mariannie, która miała wyjść za mąż za Walerego, i postanawia wydać ją za Tartuffe'a. Dziewczyna Dziewczyna T. Różewicz Kartoteka, bohaterka epizodyczna; młoda, ładna Niemka. Pomyliła pokój Bohatera z kawiarnią. Nie jest skażona wojną, nie rozumie cierpienia Bohatera. Bohater opowiada jej o sobie, ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum jest zrozpaczona, nie buntuje się przeciw ojcu, szuka pomocy u Doryny. Walery Walery J. U. Niemcewicz Powrót posła, bohater główny i tytułowy; syn Podkomorstwa, poseł na sejm, przedstawiciel obozu reform
Wygląd: przystojny młodzieniec, nosi się po szlachecku
...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
dostrzega bierną postawę ukochanej, Marianna Marianna Molier Skąpiec, bohaterka drugoplanowa; córka Tomasza d'Alburci, siostra Walerego, ukochana Kleanta, mieszka z matką naprzeciwko domu Harpagona. Młody zalotnik (Kleant) bardzo jej się podoba, ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - gimnazjum tłumaczy to posłuszeństwem ojcu.

Przeciw biernej postawie Orgona wobec Świętoszka buntuje się Damis. Widzi Świętoszka zalecającego się do Elmiry, żony Orgona, która próbuje nakłonić go do rezygnacji z małżeństwa z Marianną. Damis Damis Molier Świętoszek, bohater drugoplanowy; syn Orgona, kocha i szanuje ojca, ale widzi jego zaślepienie i otwarcie się buntuje przeciwko wszechwładzy świętoszka w ich domu. W efekcie ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum donosi o prawdziwym obliczu Tartuffe'a ojcu. Orgon, uprzedzony przez Świętoszka o domniemanym spisku Damisa, nie wierzy synowi, wyrzuca go z domu, a cały majątek przepisuje Świętoszkowi.

Zaślepiony Orgon nie zważa przestrogi Kleanta, brata Elmiry, ani na błagania proszącej o litość Marianny. Wreszcie Elmira Elmira Molier Świętoszek, bohaterka drugoplanowa; wzorowa żona, piękna, zadbana, pełna wdzięku kobieta, która docenia wartość własnego małżeństwa i nie daje się uwieść obłudnemu ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum postanawia narazić się na zaloty Tartuffe'a, by przekonać męża o jego intencjach. Orgon kryje się pod stołem. Świętoszek w sprowokowanej przez Elmirę rozmowie odsłania swoje prawdziwe oblicze. Orgon jest oburzony, postanawia wyrzucić Świętoszka z domu. Tartuffe ostrzega jednak, że dom nie jest już własnością Orgona. Orgon jest zrozpaczony, tym bardziej, że powierzył Świętoszkowi dokumenty obciążające go przed królem. Przybywa pan Zgoda, który nakazuje rodzinie Orgona opuścić dom. Na szczęście pojawia się oficer gwardii, który aresztuje Świętoszka na rozkaz sprawiedliwego księcia.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Copyright: INTERIA.PL 1999-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.