Juliusz Słowacki

Ksiądz Marek - czas i miejsce akcji

Akcja dramatu „Ksiądz Marek” Słowackiego rozgrywa się w ostatnich dniach konfederacji barskiej na Podolu. Można zatem przyjąć, że czas akcji ma miejsce do dnia 20.06.1768, kiedy upadł Bar. W utworze nie ma konkretnego odniesienia do tej daty. Badacze literatury przyjmują, że każdy z trzech aktów dramatu rozgrywa się w ciągu jednego dnia.

Konfederacja barska była zbrojnym związkiem szlachty utworzonym w 1768 roku w Barze na Podolu. Jej uczestnicy wystąpili przeciwko rosnącym wpływom Rosji w Rzeczypospolitej oraz polityce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sprzeciwiając się przede wszystkim nadaniu praw innowiercom. Walki konfederatów trwały do 1772 roku i przez niektórych historyków uznawane są za jedno z pierwszych polskich powstań narodowych, a przegrana istotnie przyczyniła się do I rozbioru Polski.

Miejscem wydarzeń jest przede wszystkim Bar – jego ulice, klasztor karmelitów, szopa przeznaczona na narady konfederatów, karczma Rabina, rosyjski obóz wojskowy oraz place miejskie

Potrzebujesz pomocy?

Romantyzm (Język polski)

Teksty dostarczone przez Interia.pl. © Copyright by Interia.pl Sp. z o.o.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Prywatność. Polityka prywatności. Ustawienia preferencji. Copyright: INTERIA.PL 1999-2026 Wszystkie prawa zastrzeżone.