Sklepy cynamonowe

Bruno Schulz

Czas i miejsce akcji

Akcja opowieści składających się na Sklepy cynamonowe rozgrywa się w dzieciństwie bohatera - narratora. W tekście brak jest dat dziennych, czy nawet rocznych, nie są one jednak istotne, ponieważ przeszłość wspominana przez narratora uległa deformacji i mitologizacji. Dla Schulza o wiele istotniejsze niż daty dzienne zdają się być pory roku - na przykład akcja otwierającego książkę opowiadania Sierpień osadzona jest - zgodnie z tytułem - pod koniec lata, podobnie zresztą jak akcja Nemroda. Z kolei akcja Nawiedzenia rozgrywa się wczesną zimą, zaś Ptaków i Sklepów cynamonowych - w pełni zimy, gdy dni są najkrótsze.

Miejscem akcji jest Drohobycz, małe ukraińskie miasteczko położone na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej, nieopodal stolicy Galicji - Lwowa. Blisko Drohobycza znajdował się Borysław, gdzie w 1901 r. odkryto złoża ropy naftowej. Spowodowało to gwałtowny napływ do Drohobycza kapitału, co zaowocowało istną rewolucją przemysłową i nagłym rozwojem cywilizacyjnym tego tradycjonalistycznego miasteczka. Drohobycz został niejako podzielony na dwie części - starą, „tradycyjną”, z małymi prywatnymi sklepikami, oraz nową, „zachodnią” - z potężnymi firmami i nowoczesnymi sklepami. Stary świat powoli kapitulował, odsuwał się w przeszłość, symbolizowaną przez ulicę Krokodyli; nowoczesność tryumfowała.

Centralnym punktem Drohobycza jest rynek, przy którym mieszka bohater - narrator. To z tego właśnie domu wyprawia się na spacery, podczas których ogląda ulice miasta i mieszczące się przy nich sklepy oraz magazyny, a także parki, place i ogrody.

Reasumując, akcja Sklepów cynamonowych rozgrywa się w pierwszych latach XX wieku (po odkryciu w Borysławiu ropy) w Drohobyczu.

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.