Przejdź na stronę główną Interia.pl

Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry

Geneza utworu i gatunek

GENEZA: Mały Książę powstał w 1942 r. w Ameryce z myślą o przyjacielu autora, który cierpiał w okupowanej przez Niemców Francji. Z dedykacji wnioskować można, iż tekst ten poświęcony będzie przyjaźni. Poprzedzająca właściwy tekst wypowiedź jest informacją również o tym, że spotkamy tu dwóch adresatów: dziecko i osobę dorosłą. Autor zadedykował Małego Księcia dzieciom, ponieważ w nich ocalić można to, co ginie wraz z dorastaniem, mianowicie: samodzielność, bezpośredniość uczuć, odczuwanie świata jako jedności i postrzeganie go ze szczególnym zmysłem obserwacji, godzenie fantastyki z realnością. Dziecięctwo zostało tu przedstawione jako składnik ducha twórczego, artystycznego. Ta powieść to terapia przeciwko chorobie zwanej dorosłością.

GATUNEK: Narrator pierwszoosobowy rozpoczyna swą opowieść słowami: „Chciałbym zacząć tę historię, jak zaczyna się baśń. Obawiając się jednak, że nie zostanie potraktowany poważnie, wprowadza elementy urealniające sytuację: awaria samolotu, przymusowe lądowanie na pustyni z dala od ludzkich siedzib, bohatera swej powieści umieszcza na planecie określonej przez astronomów symbolem B-612. Historia Małego Księcia oparta jest jednak na typowym dla baśni temacie podróży, podczas której główny bohater zdobywa doświadczenie i mądrość życiową. Podobnie jak w baśni zwierzęta i rośliny mówią ludzkim głosem, a Książę opuszcza swoją planetę, wykorzystując odlot ptaków. W podobnie fantastyczny sposób na nią powraca.

Sprzeczne natomiast z konwencją baśni jest zakończenie, gdyż główny bohater ginie w świecie ludzi, a nie zwycięża. Żyje jednak w pamięci narratora i czytelników. Ponadto opowieść o Małym Księciu i jego wędrówce po planetach odkrywa przed czytelnikami wiele prawd filozoficznych i moralnych. Biorąc pod uwagę wszystkie te specyficzne cechy utworu A. de Saint-Exupéry'ego, określić go można jako baśń filozoficzną.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.