Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry

Geneza utworu i gatunek

Antoine de Saint-Exupéry zaczął tworzyć koncepcję Małego Księcia, przebywając w szpitalu w Los Angeles w USA. Miało to miejsce w czasie II wojny światowej w 1941 roku, kiedy pisarz szczególnie mocno tęsknił za ojczyzną, znajdującą się wówczas pod hitlerowską okupacją. Ponoć tutaj Antoine czytał sporo baśni Andersena, przez co jego powiastka zyskała właśnie baśniowy charakter.

Utwór powstał już po opuszczeniu szpitala, gdy autor wrócił do Nowego Jorku, jednakże finalnego kształtu nabrał po przyjeździe do Stanów żony Antoine`a – Consuelo. To właśnie ona stała się inspiracją dla postaci Róży. Co więcej, w relacji Małego Księcia i Róży można doszukiwać się także analogii do związku Antoine i Consuelo. Dla autora żona była najważniejsza, pomimo licznych romansów (można domyślać się, że ich odzwierciedleniem był fragment o wizycie w ogrodzie róż, gdzie każda jest taka sama).

Ponadto postać Pilota jest nie tylko narratorem. W tym przypadku pierwowzorem postaci był sam Antoine de Saint-Exupéry, który był lotnikiem i wiele podróżował. Umiejscowienie akcji na Saharze także nie jest przypadkiem. Sam autor przeżył wypadek samolotu, który spadł na pustyni. Wraz z przyjacielem niemal umarli z pragnienia, ale zostali uratowani przez przypadkową karawanę. Ponoć w trakcie pustynnej wędrówki, pisarz widział na pustyni Lisa, który stał się inspiracją dla tejże postaci w książce.

Można śmiało stwierdzić, że w Małym Księciu aż roi się od wątków autobiograficznych, osobistych przeżyć i przemyśleń autora. Nawet Mały Książę nosił cechy Antoine, kiedy w dzieciństwie burza loków nadała mu przydomek „Słonecznego Króla”. Umierający Mały Książę przemawia z kolei podobnie, jak brat pisarza na łożu śmierci, wierzący, że tylko ciało umiera.

Gatunek – powiastka filozoficzna, określana także baśnią filozoficzną. Jako gatunek, powiastka filozoficzna swoje korzenie znajduje w oświeceniu. Jej zadaniem było moralizowanie, ale świat przedstawiony bywał tu niejednoznaczny, a bohaterowie, ukazani żartobliwie. Mały Książę nie jest powiastką filozoficzną przypominającą te z oświecenia, ale treść utworu i przedstawione postacie mają za zadanie pokazać najważniejsze prawdy moralne i filozoficzne, jakie powinny przyświecać każdemu człowiekowi. Wiele aforyzmów zaczerpniętych z fragmentów książki, funkcjonuje do dziś, jako uniwersalne wskazówki, dotyczące miłości, przyjaźni i przywiązania. 

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.