Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry

Problematyka

 

Mały Książę jest niezwykłą opowieścią, która w swej niewielkiej formie, niesie ogrom mądrości i prawd życiowych. Antoine de Saint-Exupéry przekazuje prawdy moralne w nienachalny sposób, bez zbędnego moralizowania. Czytelnik uczy się wraz z Małym Księciem, czym jest przyjaźń, miłość i odpowiedzialność. Wędrówka przez maleńkie planety uświadamia mnogość absurdów, pielęgnowanych przez świat dorosłych. Tymczasem dziecięca wrażliwość okazuje się tą właściwą, dzięki której odnajduje się to, co jest naprawdę ważne. W ten sposób autor pod pozorem opowiastki o małym chłopcu z odległej planety, wyjaśnia, jak ważna jest odpowiedzialność i poczucie obowiązku.

Podkreśla także, jak ważne jest czynienie dobra dla innych, piętnując jednocześnie zadufanie w sobie i zwracanie uwagi wyłącznie na własne korzyści. Każdy bohater, którego Mały Książę poznaje podczas swej międzyplanetarnej wędrówki, wnosi coś nowego i uczy odróżniania dobra od zła. Król, Próżniak, Pijak i Bankier żyją tylko dla siebie. Przebiegła Żmija dba także o własne korzyści, jednocześnie obnażając ludzkie słabości. Piękną lekcję daje małemu bohaterowi także Lis, który z natury powinien być nacechowany negatywnie, tymczasem to on pokazuje Księciu, czym jest oswajanie, przywiązanie i prawdziwa przyjaźń, którą budują małymi krokami. To za jego przyczyną Mały Książę poznaje także gorycz rozstania, a jednocześnie uświadamia sobie, jak silna więź łączy go z Różą.

Fragmenty Małego Księcia weszły do codziennego użycia, jako aforyzmy i motta. Ich moc i mądrość jest ponadczasowa, dlatego powtarzane są od dziesiątek lat, jako życiowe przesłania. Najważniejsze cytaty:

·       Od każdego należy wymagać tylko tyle, ile ten jest w stanie z siebie dać. (Król)

·       Autorytet władzy opiera się w pierwszej kolejności na rozsądku. (Król)

·       O wiele trudniej oceniać samego siebie niż innych. Jeśli potrafisz właściwie osądzić sam siebie, znaczy to, że jesteś prawdziwym mędrcem. (Król)

·       Próżni słyszą wyłącznie pochwały. (gry Próżny nie słuchał Małego Księcia)

·       Ten tutaj – pomyślał Mały Książę, kontynuując swoją podróż – wzbudziłby pogardę u wszystkich innych, u Króla, u Próżnego, u Pijaka, u Bankiera. Tymczasem tylko on jeden nie wydaje mi się niedorzeczny. Może dlatego, że zajmuje się czymś innym niż samym sobą. (o Latarniku)

·       Samotnym jest się też pośród ludzi. (Żmija)

·       Niesie ich wiatr. Nie mają korzeni, to bardzo utrudnia im życie. (Kwiat o ludziach)

·       Co znaczy oswoić?
To coś, o czym już niemal zapomniano – odparł Lis. – To oznacza „tworzyć więzy”.
(rozmowa Lisa z Małym Księciem)

·       A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. (Lis)

·       Ludziom zawsze się wydaje, że gdzie indziej jest lepiej. (Zwrotniczy)

·       [...] oczy są ślepe. Szukać należy sercem. (Mały Książę)

·       Tego, co naprawdę jest ważne, nie widać… (Mały Książę)

Najważniejsza lekcja, jaką można dostać od Małego Księcia to dziecięca czystość intencji i świadomość tego, że ważne jest to, co nosimy w sercu. W życiu nie liczą się pozory, pieniądze i władza. Najważniejsze jest serce wypełnione dobrymi intencjami i życzliwość wobec drugiego człowieka. Prawdy wydają się oczywiste, a jednak po kilkudziesięciu (niemal 100!) latach, nadal tak wielu ludzi wydaje się zapominać o tym, co ma prawdziwą wartość. Współczesny człowiek coraz częściej wpada w pułapkę zgubnego konsumpcjonizmu, nie widząc obok drugiego człowieka. Warto zatem Małego Księcia czytać od czasu do czasu — dla przypomnienia.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.