Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Trzej muszkieterowie

Alexandre Dumas

Streszczenie szczegółowe

Tom I

Rozdział I

Młody d’Artagnan wyrusza do Paryża z Tarbes w Gaskonii wyposażony przez ojca w list polecający do kapitana królewskich muszkieterów pana de Treville. Po drodze  zatrzymuje się w karczmie w Meung, gdzie trafia na wyśmiewającego się z niego szlachcica, który spotyka się tam z piękną damą, tytułowaną milady. D`Artagnan opuszcza gospodę, przekonując się, że list polecający został mu skradziony, jak mniema, przez owego tajemniczego szlachcica.

Rozdział II

D`Artagnan przybywa do Paryża i oczekuje na posłuchanie u pana de Treville, przysłuchując się i przypatrując królewskim muszkieterom. Tam, ma okazję pierwszy raz obserwować Porthosa i Aramisa.

Rozdział III

D`Artagnan spotyka się z panem de Treville i dowiaduje się,  że nie może zostać od razu przyjęty do królewskich muszkieterów. Podczas gdy de`Treville pisze mu list polecający, Gaskończyk dostrzega przez okno tego samego człowieka, który skradł jego list i wybiega z gabinetu.

Rozdział IV

D`Artagnan w pościgu za nieznajomym potrąca Athosa,  który wyzywa go za to na pojedynek o 12. Biegnąc dalej, zawija się w płaszcz Porthosa, przez co ten wyzywa go o 13. Gaskończyk, spotkawszy Aramisa, usiłuje być uprzejmy i podaje mu chusteczkę, która wypadła z kieszeni muszkietera.  Jednak chusteczka ta należy do zamężnej kobiety, stąd Aramis zarzuca młodemu szlachcicowi narażanie jej honoru i wyzywa d`Artagnana na pojedynek o 14. 

Rozdział V

D`Artagnan stawia się na miejsce pojedynku, gdzie spotyka Athosa, z którym wymienia grzeczności, czym zdobywa sympatię muszkietera. Jako sekundanci Athosa stawiają się wkrótce Porthos i Aramis. Gdy Gaskończyk staje do pierwszego pojedynku z Athosem, na muszkieterów napadają ich wrogowie – gwardziści kardynała Richelieu. D`Artagnan dołącza do Athosa, Porthosa i Aramisa. W czwórkę udaje im się pokonać gwardzistów i w ten sposób d`Artagnan zdobywa przyjaźń trzech muszkieterów.

Rozdział VI

W oczekiwaniu na królewską audiencję d`Artagnan pojedynkuje się z jednym z gwardzistów, co prowadzi do zamieszek. Jednak dzięki fortelowi de`Treville`a, król nie tylko nie karze d`Artagnana, ale nakazuje znaleźć mu czasowe miejsce w armii i wypłaca 40 pistoli, którymi Gaskończyk dzieli się z nowymi przyjaciółmi.

Rozdział VII

D`Artagnan zatrudnia służącego o nazwisku Planchet. Poznaje też lepiej swoich trzech nowych przyjaciół: Athosa, Porthosa i Aramisa oraz zasila oddział kadetów Dessasousa, gdzie ma odbyć służbę , zanim zostanie przyjęty w poczet muszkieterów.

Rozdział VIII

Gaskończyka odwiedza właściciel jego stancji – pan Bonacieux. Opowiada mu o zniknięciu swojej żony, która jest zauszniczką królowej i jest gotów nagrodzić d`Artagnana w zamian za odnalezienie pani Bonacieux.

Rozdział IX

Bonacieux zostaje aresztowany. Obecni przy tym D`Artagnan i przyjaciele za pomocą fortelu zachowują wolność.

Rozdział X

D`Artagnan spostrzega, że w domu Bonacieux w pułapkę policji wpadła piękna kobieta, dobywa więc szpady i ratuje ją. Nieznajoma okazuje się zaginioną panią Bonacieux. D`Artagnan zakochuje się w niej i organizuje jej pomoc. 

Rozdział XI

W kobiecie pod oknem Aramisa  d`Artagnan rozpoznaje panią Bonacieux. Gdy wraca do domu, dowiaduje się, że policja aresztowała Athosa, wziętego za d`Artagnana. W drodze do de Treville`a Gaskończyk po raz kolejny spotyka panią Bonacieux w towarzystwie tajemniczego mężczyzny, którym okazuje się angielski książę Buckingham – wróg Francji. 

Rozdział XII

Podstępnie sprowadzony do Francji książę Buckingham, wprowadzony do pałacu przez panią Bonacieux, spotyka się z królową Anną Austriaczką. Przekonując się o jej miłości, po otrzymaniu w podarunku diamentowych spinek królowej, opuszcza Luwr. 

Rozdział XIII

Aresztowany Bonacieux jest przesłuchiwany w Bastylii. Zostaje skonfrontowany z aresztowanym, jak mniema policja d`Artagnanem, dzięki czemu wychodzi na jaw, że omyłkowo w jego miejsce pochwycono Athosa. Przerażony Bonacieux zostaje oskarżony o zdradę i przewieziony w nieznane miejsce. 

Rozdział XIV

Bonacieux zostaje postawiony przed obliczem kardynała de Richelieu. W międzyczasie hrabia Rochefort - człowiek, który ukradł d`Artagnanowi list w Meung, relacjonuje kardynałowi wszystko, co wie o spotkaniu królowej z Buckinghamem i ofiarowanych mu diamentowych spinkach.

Kardynał wypłaca pieniądze skąpemu Bonacieux, uwalniając go i werbując  na swojego szpiega. Następnie wzywa posłańca, który ma zlecić kobiecie tytułowanej jako milady, kradzież dwóch diamentowych spinek księciu Buckingham. 

Rozdział XV

Zawiadomiony o aresztowaniu Athosa pan de Treville udaje się do króla i dając muszkieterowi alibi, sprawia, że ten wychodzi na wolność.

Rozdział XVI 

Dzięki intrydze kardynała król obawiając się zdrady swej małżonki, nakazuje rewizję w jej komnatach. Nie znajduje jednak nic potwierdzającego jej romans z księciem Buckingham. Kardynał namawia Ludwika na wydanie balu, na którym królowa miałaby okazję wystąpić w diamentowych spinkach, tych samych, jakie w podarunku od niej dostał Buckingham.

Rozdział XVII

Król żąda od królowej wystąpienia na balu w spinkach. Anna wpada w rozpacz, którą przerywa Konstancja Bonacieux. Zobowiązuje się ona znaleźć posłańca, który przywiezie królowej spinki z Londynu, wiec Anna daje jej list do Buckinghama. Konstancja początkowo proponuje to zadanie swojemu mężowi, ale szybko orientuje się, że ten został przekupiony przez kardynała. Z tego powodu, próbuje się wycofać z propozycji, budząc jednak podejrzenia męża.

Rozdział XVIII

D`Artagnan podsłuchuje rozmowę małżonków Bonacieux i po wyjściu kramarza spotyka się z Konstancją, zdradzając, że zna szczegóły intrygi. Wyznaje kobiecie miłość i podejmuje się misji odzyskania spinek. 

Rozdział XIX

D`Artagnan uzyskuje od de Treville`a urlopy dla siebie i swoich przyjaciół. Prosi też muszkieterów, by towarzyszyli mu w podróży do Londynu a w razie jego śmierci, dostarczyli list królowej do adresata. 

Rozdział XX

Muszkieterowie i d`Artagnan wyruszają w podróż. Z powodu wielu pułapek zastawionych przez ludzi kardynała, tylko d`Artagnan i jego służący Planchet docierają do miejsca przeprawy do Anglii w Calais. Tam d`Artagnan zdobywa w pojedynku dokument z zezwoleniem kardynała na przeprawę i przedostaje się na angielski brzeg, gdzie znajduje księcia Buckingham.

Rozdział XXI

Książe oddając d`Artagnanowi diamentowe zapinki królowej, spostrzega, że brakuje dwóch z nich. Zgaduje, że skraść je musiała milady de Winter, którą uważa za szpiega kardynała. Buckingham wydaje ogromne sumy pieniędzy, by w ciągu trzech dni dorobiono mu brakujące zapinki. Organizuje też powrót i przeprawę d`Artagnana, tak by Gaskończyk jak najszybciej i najbezpieczniej znalazł się w Paryżu.

Rozdział XXII

Na balu, kardynał przekonany, że Anna nie posiada zapinek, przekazuje królowi dwie skradzione przez milady. Jedna królowa ukazuje się w komplecie 12 zapinek i intryga Richelieu się nie udaje. 

Wprowadzony przez Konstancje na komnaty królowej d`Artagnan, otrzymuje pierścień i dozgonną wdzięczność Anny Austriaczki. 

Rozdział XXIII

D`Artagnan dostaje od Konstancji Bonacieux zaproszenie na schadzkę. De Treville ostrzega go przed nieuniknioną zemstą kardynała. Gaskończyk dowiaduje się od niego o nieobecności muszkieterów w Paryżu a od służącego o podejrzanym zachowaniu pana Bonacieux. Zakochany młodzieniec udaje się na miejsce schadzki.

Rozdział XXIV

Pani Bonacieux nie dociera na spotkanie a d`Artagnan dowiaduje się, że została znów porwana. Wraz z Planchetem, wyrusza na poszukiwania zaginionych w podróży muszkieterów.

Rozdział XXV 

D`Artagnan odkrywa, że Bonacieux brał udział w porwaniu własnej żony. Wkrótce  znajduje Porthosa, który zgrał się z wszystkich posiadanych pieniędzy.

Rozdział XXVI

Gaskończyk odnajduje zbolałego z miłości Aramisa, sposobiącego się do stanu duchownego. Jednak przekazany mu przez d`Artagnana list od jego kochanki - pani de Chevreuse, który ten odebrał podczas nieobecności Aramisa, zdecydowanie poprawia humor muszkieterowi.

Rozdział XXVII

Jako ostatni odnajduje się Athos, zabarykadowany w piwnicy karczmarza, który oskarżył go poprzednio o fałszerstwo. Korzystając z trunków oberżysty, d`Artagnan wysłuchuje opowieści Athosa o jego miłości i małżeństwie z kobietą, która okazała się przestępczynią i którą, jak uważa muszkieter, ukarał on śmiercią.

Tom II

Rozdział I

Athos przegrywa konie ofiarowane d`Artagnowi przez Buckinghama, po czym wraz z młodym Gaskończykiem wracają po Porthosa i Aramisa.

Rozdział II

Portos wyrusza, aby zdobyć pieniądze na ekwipunek wojskowy dla siebie i przyjaciół, podążający za nim d`Artagnan rozpoznaje w jednej z dam w kościele, spotkaną wcześniej w Meung, milady.

Rozdział III

D`Artagnan przeczuwa, że śledząc milady,  może dowiedzieć się czegoś o losie Konstancji. Podążając za nią, wdaje się z w sprzeczkę z towarzyszącym jej Anglikiem, który przedstawia się jako lord de Winter. D`Artagnan wyzywa go na pojedynek.

Rozdział IV

Lord de Winter przyprowadza trzech przyjaciół. Przybywają też muszkieterowie i dochodzi do poczwórnego pojedynku. D`Artagnan oszczędza lorda de Winter, zaskarbiając sobie jego wdzięczność. Odwiedza milady, która oczarowuje go. Wprawdzie rodzinne relacje lady Clarik de Winter, jak mu się kobieta przedstawia, oraz opowieść o jej losach, zdają się mało wiarygodne, ale zauroczony d`Artagnan, mimo ostrzeżeń Athosa, zaczyna prowa-dzić z milady grę miłosną.

Rozdział V

Portos odwiedza swoją kochankę - notariuszową i zdobywa od niej pieniądze na ekwipunek wojskowy.

Rozdział VI

D`Artagnan uwodzi służącą milady i dzięki niej podsłuchuje rozmowę lady Clarik. Dowiaduje się, że milady naprawdę zainteresowana jest hrabią de Wardes, a jego samego uwodzi tylko dla zemsty za niepowodzenie intrygi z kolczykami. Ponadto, kobieta ma mu za złe, że nie zabił lorda de Winter, po którym odziedziczyłaby majątek. Przekonując się o jej okrucieństwie, d`Artagnan pragnie zemsty.

Rozdział VII

Aramis otrzymuje pieniądze od pani  de Chevreuse a Porthos niezadowolony z podarunku notariuszowej oddaje jej konia i muła słabej jakości, które miały stanowić jego ekwipunek.

Rozdział VIII

D`Artagnan mści się na milady, udając w ciemności hrabiego de Wardesa, którego ona pożąda. Dzięki temu spędza z nią noc i otrzymuje pierścień. Następnie wysyła jej podpisany przez siebie nazwiskiem de Wardesa pełen wzgardy list. Gdy Athos spostrzega pierścień milady u d`Artagnana, rozpoznaje w nim swój klejnot rodzinny i po raz kolejny ostrzega Gaskończyka przed tą kobietą.

Rozdział IX

Upokorzona milady chce zemsty nad de Wardesem, który w jej mniemaniu poniżył ją. Próbuje namówić d`Artagnana, by zabił hrabiego.

Rozdział X

Gaskończyk udaje przed milady, że ma zamiar zabić de Wardesa. W zamian za to kobieta zaprasza go na nocną schadzkę, podczas której d`Artagnan wyznaje jej, że to on poprzednio udawał hrabiego. Oszalała z wściekłości milady usiłuje zabić młodzieńca. Podczas szamotaniny d`Artagnan odkrywa na jej ramieniu wytatułowany kwiat lilii – znak, który wypalano przestępcom. Wiedząc, że poznał jej tajemnicę, lady Clarik rzuca się w szale ze sztyletem na d`Artagnana. Ten, z pomocą zakochanej w nim pokojówki  ucieka w damskim przebraniu z posiadłości milady. 

Rozdział XI

Gaskończyk szuka schronienia u Athosa. Wspólnie dochodzą do przekonania, że milady i dawna żona Athosa to jedna osoba. Sam muszkieter okazuje się hrabią de la Fere, niegdyś zakochanym w tej kobiecie. 

Rozdział XII

D`Artagnan otrzymuje dwa listy. Pierwszy to tajemnicza propozycja schadzki w odludnym miejscu, drugi jest zaproszeniem do pałacu kardynała Richelieu. W obawie przed pułapką przyjaciele towarzyszą Gaskończykowi. W drodze mija ich rozpędzona kareta, w której d`Artagnan dostrzega Konstancję Bonacieux.

Rozdział XIII

D`Artagnan stawia się u kardynała, który chce go przekupić stanowiskiem w swojej gwardii. Muszkieter odmawia. Richelieu obiecuje zemstę. Muszkieterowie i d`Artagnan wyruszają na oblężenie Roszelli. Gaskończyk nie spostrzega, że jest przez cały czas obserwowany przez milady.

Rozdział XIV

D`Artagnan i muszkieterewie wyjeżdżają na oblężenie Roszelli. Podczas misji wojskowej  Gaskończyk wpada w zasadzkę milady, ale udaje mu się złapać jednego z prześladowców i zabić drugiego. Dzięki listowi znalezionemu przy napastniku d`Artagnan dowiaduje się, że  Konstancja żyje i dzięki pomocy królowej została ukryta w klasztorze Bethune.

Rozdział XV

Tajemnicze wino wysłane d`Artagnan`owi okazuje się zatrute i stanowi kolejną próbę zemsty milady. Czterej przyjaciele spotykają się pod twierdzą i radzą jak odnaleźć Konstancję  Bonacieux.

Rozdział XVI

Wracając do Oberży pod czerwonym gołębnikiem, Athos Porthos i Aramis spotykają niespodziewanie kardynała Richelieu, który prosi ich o pełnienie straży przy nim.

Rozdział XVII

W oberży muszkieterowie podsłuchują rozmowę kardynała z przybyłą tam milady. Lady Clarik, ma z rozkazu Richelieu jechać do Londynu i zaszantażować Buckinghama. Kardynał grozi, że jeśli książę nie zaprzestanie zbroić się przeciw Francji, ujawni jego romans z królową. Richelieu proponuje również milady znalezienie mordercy Buckinghama. Za swoją misję, lady Clarik prosi o głowy Konstancji i d`Artagnana oraz dostaje od Richelieu list, uwalniający jego okaziciela od wszelkiej odpowiedzialności za swoje czyny.

Rozdział XVIII

Athos fortelem dostaje się do pokoju milady. Żąda od niej wyrzeczenia się zemsty na d`Artagnanie i odbiera jej list kardynała.

Rozdział XIX

Trzej muszkieterowie udają się wraz z d`Artagnanem do bastionu św. Gerwazego.

Rozdział XX 

Muszkieterowie odpierają szturmy na bastion św. Gerwazego. W zamian za udaną misję  d`Artagnan dostaje angaż na muszkietera.

Rozdział XXI

Muszkieterowie wysyłają swoich służących do lorda Wintera i kochanki Aramisa, pani de Chevreuse, by ostrzec Buckingama i doprowadzić do kompromitacji milady. Basin i Planchet wracają z udanych misji.

Rozdział XXII

W drodze do Anglii milady zostaje aresztowana przez lorda Wintera, ostrzeżonego przez muszkieterów.

Rozdział XXIII

Lord Winter odkrywa  zbrodnie milady. Oddaje ją pod straż Johna Feltona i chce zesłać do zamorskich kolonii.

Rozdział XXIV

Muszkieterowie spotykają kardynała, ale udaje im się ukryć przed nim list donoszący o miejscu pobytu Konstancji Bonacieux.

Rozdział XXV

Milady próbuje wszelkich znanych jej forteli, by przechytrzyć strażnika. Podejrzewając w nim purytanina, udaje współwyznawczynię jego religii.

Rozdział XXVI

Lady Clarik w oczekiwaniu na podpis Buckinghama na rozkazie jej deportacji uwodzi Feltona – swojego strażnika. 

Rozdział XXVII

Milady udaje, że chce się zabić, żeby wzbudzić litość u Feltona.

Rozdział XXX

Milady opowiada Feltonowi nieprawdziwą historię o gwałcie i prześladowaniu przez księcia Buckingham. Następnie rozkochuje Feltona w sobie i dostaje od niego nóż.

Rozdział XXXI

Lady Clarik udaje, że popełnia samobójstwo, raniąc się na oczach de Wintera i Feltona.

Rozdział XXXII

Felton uwalnia milady i płynie z nią do Portsmouth, gdzie znajduje się książę Buckingham. Żołnierz ma za zadanie uzyskanie zgody księcia na deportację lady Clarik. Felton chce zabić Buckinghama, aby pomścić wyimaginowane krzywdy milady.

Rozdział XXXIII 

Felton błaga księcia o uwolnienie milady. Po odmowie uderza go nożem. Do pałacu Buckinghama przybywa w ostatniej chwili hrabia Winter, by aresztować Feltona. Buckingham umiera, milady odpływa na statku.

Rozdział XXXIV 

Aramis korzystając z pomocy swojej  kochanki, uzyskuje od królowej rozkaz wydania z klasztoru Konstancji Bonacieux  muszkieterom. Czterej przyjaciele jadą uwolnić kobietę. 

Rozdział XXXV 

Milady udaje się do klasztoru Bethune, w którym ukryta jest przez królową Konstancja. Kobieta udaje przyjaźń w stosunku do pani Bonacieux i dowiaduje się o rychłym przybyciu muszkieterów.

Rozdział XXXVI 

Rochefort spotyka się w klasztorze z milady i układają wspólnie plan wtrącenia d`Artagnana i Athosa do lochu.

Rozdział XXXVII 

Milady, udająca przyjaźń w stosunku do pani Bonacieux, chce za pomocą fortelu wywabić ją z klasztoru. W ostatniej chwili przed przybyciem muszkieterów podaje jednak kobiecie zatrute wino i ucieka. Konstancja umiera w ramionach d`Artagnana. Do klasztoru przybywa lord de Winter. Wraz z muszkieterami udaje się on w pościg za milady.

Rozdział XXXVIII 

W klasztorze odbywa się pogrzeb Konstancji. Athos, wraz z lordem de Winter, tajemniczym człowiekiem w masce i muszkieterami  organizuje pościg za milady.

Rozdział XXXIX 

Muszkieterowie i de Winter znajdują milady w chacie przydrożnej i dokonują nad nią sądu. Mężczyzna w masce okazuje się katem miasta Lyly, którego brata Lady Clarik przywiodła do zbrodni i samobójstwa. Zapada wyrok śmierci.

Rozdział XL 

Wyrok na milady zostaje wykonany. Muszkieterowie wracają do Paryża.

Rozdział XLI

Richelieu aresztuje d`Artagnana, ale gdy dowiaduje się, że milady Winter nie żyje, ostatecznie uznaje go za człowieka przydatnego dla Francji i zwraca mu wolność. Gaskończyk okazuje się też okazicielem listu wystawionego przez kardynała , zwalniającego jego posiadacza z jakiejkolwiek odpowiedzialności za wszelkie czyny. List ten, Athos odebrał wcześniej milady i przekazał d`Artagnanowi. Widząc go, Richelieu daje Gaskończykowi awans na namiestnika muszkieterów.

EPILOG

Porthos żeni się z wdową, która kiedyś była jego kochanką, Aramis wstępuje do klasztoru,  Athos służy przez długie lata pod rozkazami d`Artagnana. Służący Planchet dostaje nominację na sierżanta, natomiast Bonacieux, pewnego dnia zostaje aresztowany i na rozkaz kardynała wtrącony do lochu.

Potrzebujesz pomocy?

Romantyzm (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.