Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Pani Twardowska

Adam Mickiewicz

Streszczenie szczegółowe

W pełnej gości karczmie o nazwie Rzym ucztuje szlachcic o nazwisku Twardowski. 

Bawi się doskonale, pokazując obecnym szereg czarodziejskich sztuczek. Zamienia dzielącego z nim stół żołnierza w zająca, adwokata w psa a z głowy szewca wypuszcza pół beczki wódki. Szlachcic drwi w ten sposób z typowych dla danych profesji przywar: tchórzliwości żołnierza, pazerności i przekupności prawnika oraz pijaństwa szewca. 

Jednak, kiedy Twardowski pije wódkę z kielicha, ku jego zdziwieniu, z naczynia wyskakuje ubrany w niemieckim stylu diabeł. Jego postać jest odzwierciedleniem popularnych ludowych wyobrażeń o wyglądzie szatana. Ma haczykowaty nos, kurze nogi i paznokcie podobne do drapieżnego ptaka - krogulca.

Diabeł przedstawia się jako Mefistofeles i przypomina Twardowskiemu warunki umowy, zwanej cyrografem, którą kiedyś z nim zawarł. Według niej szatan miał służyć Twardowskiemu na każde jego skinienie przez dwa lata. Kiedy minie ten okres, Twardowski powinien odbyć podróż do Rzymu, gdzie miał oddać we władanie diabłu swoją duszę.

Mefistofeles oznajmia, że termin, w którym Twardowski powinien wywiązać się ze swojego zobowiązania, już dawno minął, gdyż od zawarcia umowy upłynęło już 7 lat. Przypomina też Twardowskiemu, że karczma, w której się obecnie znajdują, nazywa się Rzym, więc przewidziany w cyrografie warunek dotyczący miejsca, w którym szlachcic ma oddać mu duszę, został spełniony. 

Twardowski próbuje uciekać. Diabeł jednak chwyta go za ubranie i przypomina mu o wadze słowa szlachcica, czyli verbum nobile, które nakazuje każdemu szlachetnie urodzonemu, a więc i Twardowskiemu, wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Niezadowolony Twardowski niechętnie pozostaje w karczmie, przypominając diabłu o dodatkowych warunkach zawartych w kontrakcie. Według nich ma on jeszcze prawo do trzech ostatnich życzeń, które Mefistofeles przed odebraniem mu duszy powinien spełnić.

Jako pierwsze zadanie Twardowski wymyśla dla Mefistofelesa ożywienie konia z herbu karczmy, tak aby szlachcic mógł się na nim przejechać, używając jednocześnie, skręconego przez diabła z piasku, bicza. Ponadto, zażyczył sobie wybudowania w najbliższym lesie, budynku z ziarnek orzecha, w którym mógłby przebywać podczas pasienia konia. Dodatkowym jego warunkiem było, aby pokrycie dachu złożono z bród żydowskich i ziarenek maku a w każdym z tych ziarenek, diabeł powinien zmieścić trzy wbite gwoździe o długości trzech cali.

Mefistofeles bez trudu spełnia życzenie Twardowskiego. Szlachcic, po przejażdżce na koniu, podjeżdża pod zbudowany przez diabła gmach i z przykrością stwierdza, że Mefistofeles podołał pierwszemu zadaniu. Wymyśla więc kolejne, trudniejsze. Tym razem nakazuje diabłu kąpiel w wodzie święconej, której boją się wszystkie siły piekielne. 

Mefistofeles z obrzydzeniem kąpie się w misie ze święconą wodą i chociaż kurczy się i krztusi z bólu oraz przyznaje, że była to najbardziej gorąca kąpiel w jego życiu, jest już pewien swojego zwycięstwa nad Twardowskim.

Wówczas szlachcic wymyśla najcięższe zadanie i prowadzi diabła do swojej żony. Twardowski proponuje roczną zamianę ról, w której czasie on sam przejmie funkcję Mefista w piekle u Belzebuba, natomiast diabeł zastąpi go w obowiązkach mężowskich przy Pani Twardowskiej. Będzie on musiał wykonywać je z miłością, szacunkiem oraz w pełni posłuszeństwa i jeśli przez ten rok, diabeł nie wykona chociaż jednego życzenia żony Twardowskiego, umowa zostaje zerwana.

Ostatnie życzenie szlachcica okazuje się niewykonalne dla Mefistofelesa. Przerażony zadaniem zleconym przez Twardowskiego, ucieka przez dziurkę od klucza, w takiej panice, że według ostatnich słów autora, ucieka jeszcze do dziś.

Potrzebujesz pomocy?

Romantyzm (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.