Pani Twardowska

Adam Mickiewicz

Geneza utworu i gatunek

Ballada jest gatunkiem charakterystycznym dla romantyzmu. Pani Twardowska jest balladą komiczną, która została wydana w zbiorze Ballady i Romanse napisanym przez Adama Mickiewicza. 

W romantyzmie często pojawia się motyw duszy zaprzedanej diabłu. Jego autorem jest Geothe, który wykorzystał ten wątek w powieści Faust. W Pani Twardowskiej Mickiewicz przedstawia motyw oddanej diabłu duszy w komediowej wersji.

Pani Twardowska jako ballada nawiązuje do ludowych podań, opiera się na legendzie i fantazji autora. Narrator zastosowany przez poetę jest narratorem wszechwiedzącym, relacjonującym akcję ze swojego punktu widzenia.

Potrzebujesz pomocy?

Romantyzm (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.