W tym artykule przeczytasz o:

Bitwa pod Cedynią

24 czerwca 972 roku doszło do starcia pod Cedynią wojsk Mieszka I i margrabiego Marchii Łużyckiej — Hodona. Pomimo wcześniej podpisanych przez polskiego księcia i Ottona I Wielkiego traktatów, możnowładcy niemieccy bez zgody cesarza zdecydowali się najechać na Pomorze Zachodnie, będące wówczas od kilku lat we władaniu Polan. Władca Polski stworzył w okolicach Cedyni gród warowny, jednak na tym terenie znajdował się także, stanowiący szlak handlowy, bród na Odrze. Powodem ataku Hodona na te ziemie była więc najprawdopodobniej walka o strefę wpływu.

Gmina_Cedynia,_Poland_-_panoramio_(17)
Pomnik na Górze Czcibora upamiętniający bitwę pod Cedynią /fot. autor: Jan M, licencja: CC BY-SA 3.0


Wojska Hodona były dużo liczniejsze w kawalerię i mimo iż w pierwszej części bitwy udało im się przekroczyć Odrę, to chwilę później zostały one zdziesiątkowane przez armię dowodzoną przez Mieszka i jego brata Czcibora.

Przeczytaj również: 10 największych katastrof lotniczych w historii. Dlaczego do nich doszło?

Zamach w Sarajewie

28 czerwca 1914 roku miał miejsce zamach na następcę tronu Austro-Węgier - arcyksięcia Franciszka Ferdynanda oraz jego żonę. W tego wyniku tego wydarzenia oboje zmarli. Zamachowcami było pięciu członków serbskiej organizacji nacjonalistycznej nazywanej "Czarną Ręką".  

Franz_Ferdinand_&_Sophie_Leave_Sarajevo_Guildhall
Para książęca opuszcza ratusz w Sarajwie kilka minut przed zamachem /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Po zamachu Austro-Węgry postawiły Serbii ultimatum, którego jednym z punktów była możliwość przeprowadzenia śledztwa dotyczącego zdarzenia na terenie Serbii. Gdy Serbia nie wyraziła na to zgody, Austro-Węgry wypowiedziały jej wojnę. To natomiast spowodowało włączenie się do walk innych krajów — Rosja wsparła Serbię, a Niemcy Austro-Węgry. Później do wojny dołączyły również inne kraje, co dało początek I wojnie światowej.

Poznański Czerwiec 

28 czerwca 1956 roku miały miejsce w Poznaniu pierwsze w PRL strajki i demonstracje. Rozpoczęły się one w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań (wówczas nazwanych imieniem Józefa Stalina). Pracownicy nie zgadzali się m.in. na niesprawiedliwe płace, niesłuszne pobierane podatki i złe warunki pracy. Najpierw pokojowo negocjowali swoje postulaty, jednak mimo początkowej zgody na postawione przez nich warunki, minister Przemysłu Maszynowego chwilę później wycofał się części uzgodnień.

Poznan_1956
Protesty Poznańskiego Czerwca '56 /fot. Wikipedia (domena publiczna)


28 czerwca rozpoczął się więc demonstracyjny przemarsz ulicami miasta, do którego przyłączyli się również pracownicy innych zakładów. Gdy pojawiły się plotki o aresztowaniach, protestujący ruszyli na więzienie, a później także na inne instytucje. Wówczas władza zareagowała siłą: do krwawego stłumienia rozruchów użyła 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. Walki trwały 3 dni i pochłonęły 79 żyć, a 600 osób zostało rannych.

Przeczytaj również: TOP 9 najdziwniejszych kwiatów. Wiele z nich zobaczysz w Polsce

Masakra na placu Tian’anmen

Od 15 kwietnia do 4 czerwca 1989 roku na placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie trwała seria protestów chińskich studentów, które rozpoczęły się po śmierci byłego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Hu Yaobanga, będącego zwolennikiem reform i liberalizacji życia społecznego. Młodzież popierała działania polityka, natomiast sprzeciwiała się trwającym wówczas rządom i domagała się zmian, dlatego urządziła demonstracje, do których zaczęli dołączać również robotnicy, dziennikarze i mieszkańcy miasta.  

Próby rozpędzenia protestujących na placu Tian’anmen kończyły się jednak niepowodzeniem, dlatego 4 czerwca 1989 roku władza zdecydowała się użyć wobec ludzi czołgów i broni maszynowej. Według nieoficjalnych danych w masakrze na placu Tian’anmen zgięło wówczas ok. 5 tys. osób, a dwa razy tyle zostało rannych.


Symbolem walki o wolność chińskiej młodzieży stało się wydarzenie, które miało miejsce dzień po masakrze. Młody mężczyzna, zwany później Nieznanym Buntownikiem, próbował samodzielnie zatrzymać kolumnę czołgów wracających z akcji. Ikoniczne zdjęcie Jeffa Widenera, dokumentujące to wydarzenie, przyniosło fotoreporterowi nominację do Nagrody Pulitzera.

Wybory czerwcowe

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory po II wojnie światowej. Ich zasady zostały wcześniej uzgodnione w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Głosowanie zakończyło się miażdżącym zwycięstwem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, które oznaczało odsunięcie od władzy komunistów. Kilka tygodni po wyborach powołano rząd Tadeusza Mazowieckiego. Był to również symboliczny początek Jesieni Narodów, czyli przemian ustrojowych w krajach bloku wschodniego, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Przeczytaj również:

Zdarzyło się w maju. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

Zdarzyło się w kwietniu. Co działo się w tym miesiącu w przeszłości?

Zdarzyło się w marcu. Poznaj ważne wydarzenia historyczne z tego miesiąca