W tym artykule przeczytasz o:

Dramat na Teneryfie

Nie na darmo mówi się o niej „apokalipsa na pasie startowym” – katastrofa lotnicza na Teneryfie pochłonęła życie 583 pasażerów. Uratowało się jedynie 61 szczęśliwców, którzy siedzieli w przedniej części pokładu.


Do zdarzenia doszło 27 marca 1977 r., gdy dwa Boeingi 747 zderzyły się, kołując po lotnisku w gęstej mgle. Winą obarczono załogę samolotu KLM, który uderzył w maszynę Pan Am i stanął w płomieniach. Paradoksalnie, oba samoloty znalazły się na Teneryfie przypadkowo, po tym, jak incydent terrorystyczny sparaliżował działanie lotniska na Gran Canaria.

Przeczytaj również: Najpoważniejsze katastrofy Boeinga 737 w historii. Zginęło kilka tysięcy osób

Katastrofa lotu Japan Airlines 123

12 sierpnia 1985 r. 505 pasażerów i 15 członków załogi zginęło w Boeingu 747SR, po tym, jak maszyna rozbiła się w okolicy góry Osutaka. Lecący z Tokio do Osaki samolot przeszedł dekompresję już 12 minut po starcie i zaczął poruszać się dziwnym sinusoidalnym torem, po czym runął w zbocze na wysokości 1460 m n.p.m. Przeżyły jedynie 4 osoby, z tego 2 dziewczynki w wieku 8 i 12 lat. Przyczyną katastrofy okazał się błąd podczas naprawy samolotu, który wcześniej doznał uszkodzenia ogona podczas lądowania w Osace w 1978 r.

 

Zderzenie nad Indiami

Katastrofa lotnicza nad Charkhi Dadri to najbardziej śmiertelne zderzenie powietrzne w historii. 12 listopada 1996 r. samolot linii Saudia z 312 osobami na pokładzie rozpoczynał właśnie lot z Delhi do Dhahran, gdy podchodzący do lądowania Iljuszyn Ił-76 z Kazachskich Linii Lotniczych uderzył w jego skrzydło.


Saudyjski Boeing 747 rozłamał się podczas spiralnego opadania, po czym wbił się w ziemię z prędkością 1135 km/h. Druga maszyna również runęła, zabijając wszystkich na pokładzie. Łącznie w katastrofie zginęło 312 osób. Winnym wypadku uznano kazachskiego pilota, który nie zastosował się do instrukcji wieży kontrolnej w Delhi.

Przeczytaj również: Gigant z Cardiff. Jedno z największych oszustw w nauce

Katastrofa lotu Turkish Airlines 981

Największe katastrofy lotnicze na świecie dotyczyły Boeingów 747. Wyjątkiem od tej reguły jest fatalny upadek maszyny McDonnell Douglas DC-10 należącej do Turkish Airlines. 3 marca 1974 r. samolot lecący ze Stambułu do Londynu zatrzymał się na międzylądowaniu w Paryżu, gdzie dosiedli się pasażerowie uwięzieni na lotnisku Orly wskutek strajku British Airlines.


Niestety, krótko po starcie doszło do dekompresji i kadłub rozpadł się, katapultując sześciu pasażerów. Reszta samolotu rozbiła się w lesie Ermenonville, 40 km od Paryża. Nikt z 346 pasażerów i członków załogi się nie uratował.

Terror nad Irlandią

Do najtragiczniejszych wydarzeń w historii lotnictwa należy katastrofa lotu Air India 182 zaplanowanego z Montrealu do New Delhi. 23 czerwca 1985 r. Boeing 747 z 329 osobami na pokładzie eksplodował w powietrzu u wybrzeży Irlandii. Załoga i pasażerowie zginęli. Przyczyną wypadku okazała się bomba umieszczona w bagażu kanadyjskiego Sikha, który pojawił się na odprawie, ale do samolotu nigdy nie wsiadł.

 

Katastrofa lotu Saudi Arabian Airlines 163

Prawdziwy horror na pasie startowym rozegrał się 19 sierpnia 1980 r. na lotnisku w Riyadh. Wiozący 287 pasażerów i 14 członków załogi samolot Lockheed wystartował ze stolicy Arabii Saudyjskiej zgodnie z planem. Po niespełna 7 minutach od startu zarządzono jednak powrót, ponieważ w luku bagażowym pojawił się dym.

Projekt bez tytułu (1)
Spalony wrak samolotu po katastrofie na lotnisku w Riyadh /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Awaryjne lądowanie się powiodło, ale gdy ratownicy dostali się do wnętrza maszyny, okazało się, że nikt nie przeżył. Przyczyną śmierci podróżujących było uduszenie dymem. Powód pożaru nigdy nie został wyjaśniony.

Przeczytaj również: Żelazna Kopuła. Jak działa izraelski system obrony powietrznej?

Katastrofa lotu Malaysia Airlines 17

Rok 2014 był czarnym rozdziałem w historii Malaysia Airlines. W marcu doszło do tajemniczego zaginięcia lotu 370 z 239 osobami na pokładzie – jego pozostałości odnaleziono w pobliżu australijskiego miasta Perth.


Zaledwie 4 miesiące później kolejny samolot tych samych linii został zestrzelony przez prorosyjskich rebeliantów w czasie przelotu nad wschodnią Ukrainą. Na pokładzie znajdowało się 283 pasażerów oraz 15 członków załogi. Wszyscy zginęli po tym, jak pocisk rakietowy ziemia-powietrze wybuchł ponad kabiną pilotów. Doszło do dekompresji, a maszyna rozpadła się na trzy części, po czym rozbiła o ziemię. Szczątki porozrzucane zostały na obszarze 35 km2!

Fatalna pomyłka Amerykanów

Zestrzelenie było również przyczyną śmierci 290 pasażerów i załogi Airbusa przelatującego nad Zatoką Perską 3 lipca 1988 r. Katastrofa lotu Iran Air 655 była efektem toczącego się w regionie konfliktu między Irakiem a Iranem. Gdy przebywający na wodach irańskich okręt amerykański USS Vincennes zaobserwował obecność samolotu w bliskiej przestrzeni powietrznej, mylnie wziął go za bojową maszynę F-14.

Amerykanie pochopne wystrzelenie rakiety tłumaczyli potem nieudanymi próbami komunikacji z pilotami, ale wielu obserwatorów uznało incydent za lekkomyślność i niedopuszczalny błąd. Prezydent Reagan wystosował do irańskiego rządu oficjalną notę dyplomatyczną wyrażającą głęboki żal.

Przeczytaj również: Piekielny ogień. Czym jest amunicja fosforowa?

Katastrofa lotu American Airlines 191

Największą katastrofą lotniczą na terytorium USA było rozbicie się samolotu McDonnell Douglas DC-10 tuż za pasem startowym lotniska w Chicago. Po południu 25 maja 1979 r. w czasie procedury odrywania się od ziemi lewy silnik maszyny eksplodował i odpadł, uniemożliwiając pilotom utrzymanie kontroli. Odrzutowiec na chwilę wzniósł się, ale uległ poważnemu przechyleniu i z ogromnym impetem uderzył w ziemię, tuż obok parku przyczep kempingowych.


Zginęły nie tylko 271 osoby na pokładzie, ale także 2 pracowników pobliskiego warsztatu samochodowego; 2 kolejnych zostało poważnie poparzonych.

Zamach nad Lockerbie

Smutne zestawienie największych katastrof lotniczych zamyka haniebny zamach terrorystyczny, który miał miejsce na 3 dni przed Wigilią 1988 r. Lot Pan Am 103 wystartował z Londynu do Nowego Jorku z 259 pasażerami na pokładzie. Po 40 minutach maszyna eksplodowała nad szkockim miastem Lockerbie, zabijając dodatkowo 11 mieszkańców. Winą za zamach obarczono członków libijskiego wywiadu, którzy mieli mścić się za wcześniejszą inwazję amerykańską na Trypolis. Pośród ofiar byli jednak obywatele 21 krajów świata.

 

Przeczytaj również:

Baba Anujka – najstarsza seryjna morderczyni na świecie

Operacja Paperclip. Jak ściągnięto do USA nazistowskich naukowców?

Wolna energia Tesli. Co nam zostawił niedoceniony geniusz serbskiego pochodzenia?