Spis treści:

Co to są Orionidy?

Orionidy to najbardziej płodny rój meteorów gwiazdozbioru Oriona. Są one związane z kometą Helleya, która średnio co 75 lat przybliża się do Słońca. Wtedy z jej powierzchni, w wyniku działania wysokiej temperatury, odrywają się różnej wielkości meteoroidy. Ich strumień jest przecinany przez Ziemię dwa razy w roku – w maju oraz w październiku. Wiosną można obserwować meteory z roju Eta Aquarydów, a jesienią właśnie Orionidy. 

Te drugie są uznawane przez astronomów za najszybsze z meteorów dostrzeganych z Ziemi tzw. gołym okiem. Co roku na nocnym, październikowym niebie widać ciągnące się za nimi świetlne ślady. Są to drobiny oderwane z meteorów w procesie ablacji, które spalają się po wejściu w atmosferę Ziemi z prędkością 240 tysięcy km/h. Te widowiskowe smugi stanowią znak rozpoznawczy Orionidów i jesiennej nocy spadających gwiazd.

Przeczytaj również: Zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce. Co zrobić, żeby zobaczyć to zjawisko?

Kiedy można zobaczyć rój Orionidów na niebie?

Ciekawi cię, kiedy w 2022 roku będzie jesienna noc spadających gwiazd? Co roku deszcz Orionidów o największym natężeniu przypada w drugiej połowie października. Najbliższy spektakl, jak zapewniają astronomowie, odbędzie się 21 października i to właśnie wtedy będzie można zobaczyć rój Orionidów na niebie. Czy oznacza to, że tylko tego dnia można podziwiać spalające się w atmosferze Ziemi meteory z roju Oriona? Zdecydowanie nie!

Orionidy są widoczne zazwyczaj przez cały październik. I to bez specjalistycznego sprzętu, który – w tym przypadku – za bardzo ogranicza pole widzenia. Pierwsze spadające gwiazdy z roju Oriona można zaobserwować na nocnym niebie od początku października, ich maksimum 21 października, a ostatnie pod koniec miesiąca, a nawet w pierwszych dniach listopada.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Meteor Showers (@themeteorshowers)

 

Jak oglądać rój Orionidów?

Zastanawiasz się, jak oglądać rój Orionidów, aby zobaczyć jak najwięcej spadających gwiazd? Mamy dobrą wiadomość. Wartość ZHR (Zenithal Hourly Rate), czyli zenitalnej liczby godzinowej, wynosi w tym roku 20 dla tego roju. Oznacza to, że jedna osoba, w ciągu zaledwie godziny obserwacji nocnego nieba, może zobaczyć ok. 20 meteorów w dniu maksimum, a więc 21 października 2022 roku. Oczywiście są to tylko przypuszczenia i spadających gwiazd może być więcej, jak miało to miejsce w minionych latach.

Aby oglądanie roju Orionidów było skuteczne, niezbędna jest także bezchmurna pogoda. Według aktualnych prognoz 21 października 2022 roku, gdy przypada jesienna noc spadających gwiazd, w całym kraju ma być pogodnie. Oznacza to, że warunki obserwacyjne będą dobre. O jakiej porze oglądać nocne niebo? Orionidy są najbardziej aktywne w drugiej części nocy, gdy nad horyzontem znajduje się już gwiazdozbiór Oriona.

Przeczytaj również: Asteroidy, które uderzyły w Ziemię. Czy to się powtórzy?

Gdzie oglądać rój Orionidów?

Nie wiesz, gdzie oglądać rój Orionidów, aby dostrzec ich jak najwięcej w jak najkrótszym czasie? Zanim zesztywnieje ci szyja od wypatrywania spadających gwiazd na całym niebie, ustal, gdzie konkretnie jesienią znajduje się gwiazdozbiór Oriona. Nie sposób przegapić tej konstelacji, ponieważ nocą wzrok przyciąga jej część, tzw. Pas Oriona. Są to trzy gwiazdy o podobnej jasności ułożone w linii prostej. Możesz szukać ich tzw. nieuzbrojonym okiem lub skorzystać z aplikacji, które pokazują konstelacje nocnego nieba.

Pamiętaj, że Orionidy będą najlepiej widoczne w miejscach, w których jest zupełnie ciemno. Sztuczne światło, np. latarni ulicznych czy miasta, może zakłócać obserwację. Jeśli chcesz na pewno dostrzec spadające gwiazdy, udaj się na łąkę, do lasu czy ciemnego ogrodu. Chcesz się wybrać na wycieczkę? Odwiedź Bieszczadzki Park Nocnego Nieba lub Izerski Park Ciemnego Nieba.

Przeczytaj również: Ognista kula. Tajemnicze zjawisko na niebie, o którym mowa w Biblii

Dlaczego gwiazdy spadają?

Wiesz już sporo o Orionidach, ale zastanawiasz się, dlaczego gwiazdy spadają? Zaspokoimy twoją ciekawość! Jak wspominaliśmy wyżej, tzw. spadające gwiazdy to meteoroidy stanowiące oderwane fragmenty materii kosmicznej, np. komety. Nie są to więc – wbrew nazwie – gwiazdy, będące naprawdę olbrzymimi materiami kosmicznymi.

Dlaczego meteoroidy, takie jak Orionidy, wydają się spadać? Po wpadnięciu do atmosfery ziemskiej pędzą z olbrzymią prędkością w dół. Kończą swój żywot w niezwykle widowiskowy sposób, czyli przez spalenie. Większość z nich ma tak małe rozmiary, że ulega całkowitemu unicestwieniu na wysokości od 80 do 120 km od powierzchni Ziemi. Większe, choć to rzadkie, rozpadają się i spadają na powierzchnię naszej planety.

 

Przeczytaj również: 

Polak, który „poprawił” Einsteina. Jak to możliwe?

Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii. Jak wpłynęły na świat?

Historia tablicy Mendelejewa. Jak powstał układ okresowy pierwiastków?