W tym artykule przeczytasz o:

Bitwa pod Racławicami 

Bitwa pod Racławicami miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej 4 kwietnia 1794 roku na małej małopolskiej wsi. Tadeusz Kościuszko, jadąc wraz ze swą armią z Krakowa do Warszawy traktem na Działoszyce, napotkał wojska pod wodzą gen. Aleksandra Tormasowa, na którego rozkaz rosyjscy żołnierze ruszyli do ataku. Polakom udało się go jednak odeprzeć.  

1024px-WKossak014
Obraz Wojciecha Kossaka przedstawiający kosynierów /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Kościuszko, obawiając się nadejścia rosyjskich posiłków z Lubelszczyzny, kazał swoim wojskom, po odparciu agresji, zaatakować. Chłopscy kosynierzy rozgromili Rosjan, zaskoczonych niecodzienną bronią przeciwników. Natomiast gdy nadeszły posiłki pod wodzą gen. Denisowa, na widok porażki swoich rodaków, od razu się wycofały. Bitwa nie miała dużego znaczenia militarnego, ale związany z nią sukces podniósł morale powstańców i sprawił, że insurekcja rozszerzyła się na kolejne części kraju. 

Przeczytaj również: Zdarzyło się w marcu. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

Zatonięcie Titanica 

14 kwietnia 1912 roku miała miejsce jedna z najbardziej znanych katastrof morskich — zatonięcie brytyjskiego transatlantyku o nazwie Titanic. Statek, który miał być niezatapialny, podczas swojego dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku zderzył się z górą lodową i zatonął. Ponieważ znajdowało się na nim zbyt mało szalup ratunkowych, z około 2200 osób, które były na pokładzie, zginęło 1500, topiąc się i zamarzając w lodowatej wodzie. Tragedia Titanica była przyczynkiem do zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa morskiego. 

Samobójstwo Adolfa Hitlera 

30 kwietnia 1945 roku podczas oblężenia stolicy Niemiec, w schronie pod ogrodami Starej Kancelarii Rzeszy wraz ze swoją, poślubioną dzień wcześniej małżonką, popełnił samobójstwo zbrodniarz i przywódca III Rzeszy – Adolf Hitler. Wcześniej na wodza przeprowadzano zamachy, które pogorszyły jego zdrowie fizyczne i psychiczne, a gdy jego klęska stała się całkowita i ostateczna, zdecydował się na odebranie sobie życia. Dokładna przyczyna śmierci jego i jego żony — Evy, nie jest do końca znana. Najprawdopodobniej spowodowało ją zażycie cyjanku potasu lub strzał w głowę.  

Przeczytaj również: Terakotowa Armia cesarza Qin. Czego pilnuje najsłynniejsza armia chińska?

Katastrofa w Czarnobylu 

26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie (wówczas części ZSRR) nastąpiła awaria. Rdzeń reaktora przegrzał się, a to wywołało wybuch wodoru, pożar i rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna na świecie. Skażeniu uległo nawet do 150 tys. km2 wokół reaktora, a radioaktywna chmura wraz z wiatrem i deszczem dotarła również do wielu zachodnich i północnych krajów Europy. 32 pracowników elektrowni poniosło natychmiastową śmierć, a setki ludzi zostało dotkniętych w różnym stopniu chorobą popromienną. Dokładne dane na temat całkowitych ofiar katastrofy nie są znane, jednak szacuje się, że przyczyną śmierci nawet tysięcy osób mogły być wywołane przez radiację choroby, w szczególności nowotwory. 

Chernobyl_exploded_4th_reactor_1986
Zniszczony reaktor w Czarnobylu /fot. autor: Joker345, licencja: CC BY-SA 4.0


Katastrofa Smoleńska 

10 kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa lotnicza polskiego samolotu wojskowego Tu-154 pod rosyjskim miastem Smoleńsk. Zginęło w niej 96 znajdujących się na pokładzie osób (stanowiących delegację polską uroczystości związanych z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej), w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Samolot miał wylądować na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, jednak z powodu gęstej mgły zderzył się z brzozą, a później uderzył w ziemię.   

Katastrofa_w_Smoleńsku
Obraz zniszczeń po katastrofie smoleńskiej /fot. autor: nieznany, licencja: CC BY-SA 2.5

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!