Welwiczia przedziwna

To roślina, która wygląda jak nieudana próba założenia kompostownika na pustyni. Występuje w Afrycie, w Namibii i Angoli. Welwiczia kwitnie, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 38 stopni Celsjusza. Odnaleziono skamieliny tej rośliny sprzed ponad 13,5 miliona lat i okazało się, że nie różnią się one od współczesnych przedstawicieli tego gatunku. W związku z tym nazywana jest przez naukowców żywą skamieliną. 

Bardzo rzadko jest uprawiana poza miejscem naturalnego występowania. Wśród botaników i kolekcjonerów uchodzi za niezwykle cenny okaz, przez to, że na rynku trudno ją dostać. Raczej nie względów na swoje walory estetyczne. 

Welwitschia
Welwiczia przedziwna / fot. 123RF

Wolfia bezkorzeniowa

Tę roślinę możecie zaobserwować w Polsce w niewielkich zbiornikach wodnych, takich jak stawy i jeziora. Na jednym metrze kwadratowym mogą występować nawet dwa miliony przedstawicieli tego gatunku. Ten gatunek z rodzaju wolfia pojawia się w całej Europie, a także w Afryce, Azji i Australii i Ameryce Południowej.

Jest to najmniejsza roślina naczyniowa na Ziemi. Nie posiada korzeni i rozwija się na powierzchni wody. Jest składnikiem diety w kuchni azjatyckiej. Zawiera w sobie wiele aminokwasów, a także cynk, wapń, magnez i witaminę B12. 

Wolfia Bezkorzeniowa
Wolfia bezkorzeniowa. Autor: Christian Fischer. Licencja: CC BY-SA 3.0

Czerwone wargi

Roślina występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Swoją nazwę zawdzięcza czerwonym przylistkom, które przypominają pomalowane szminką usta. Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Niektóre odmiany zawierają psychodeliczne substancje chemiczne, które lokalne społeczności wykorzystują w celach ceremonialnych. 

Czerwone wargi
Czerwone wargi. Autor: When on Earth. Licencja: CC BY-SA 4.0

 

Czytaj dalej na następnej stronie