Welwiczia przedziwna
To roślina, która wygląda jak nieudana próba założenia kompostownika na pustyni. Występuje w Afrycie, w Namibii i Angoli. Welwiczia kwitnie, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 38 stopni Celsjusza. Odnaleziono skamieliny tej rośliny sprzed ponad 13,5 miliona lat i okazało się, że nie różnią się one od współczesnych przedstawicieli tego gatunku. W związku z tym nazywana jest przez naukowców żywą skamieliną.
Bardzo rzadko jest uprawiana poza miejscem naturalnego występowania. Wśród botaników i kolekcjonerów uchodzi za niezwykle cenny okaz, przez to, że na rynku trudno ją dostać. Raczej nie względów na swoje walory estetyczne.

Wolfia bezkorzeniowa
Tę roślinę możecie zaobserwować w Polsce w niewielkich zbiornikach wodnych, takich jak stawy i jeziora. Na jednym metrze kwadratowym mogą występować nawet dwa miliony przedstawicieli tego gatunku. Ten gatunek z rodzaju wolfia pojawia się w całej Europie, a także w Afryce, Azji i Australii i Ameryce Południowej.
Jest to najmniejsza roślina naczyniowa na Ziemi. Nie posiada korzeni i rozwija się na powierzchni wody. Jest składnikiem diety w kuchni azjatyckiej. Zawiera w sobie wiele aminokwasów, a także cynk, wapń, magnez i witaminę B12.

Czerwone wargi
Roślina występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Swoją nazwę zawdzięcza czerwonym przylistkom, które przypominają pomalowane szminką usta. Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Niektóre odmiany zawierają psychodeliczne substancje chemiczne, które lokalne społeczności wykorzystują w celach ceremonialnych.

Czytaj dalej na następnej stronie
Komentarze (0)