Łasicolot malajski

Ten latający ssak występuje między innymi w Tajlandii, Malezji i Singapurze. Pomiędzy kończynami ma fałd skórny, który pozwala mu przeskakiwać lotem szybowcowym pomiędzy drzewami. Żyje głównie nocą. Bardzo dobrze wspina się na drzewa, ale na ziemi jest bezbronny i nieporadny.

Łasicolot malajski na drzewie
Halo, proszę o uśmiech! Łasicolot malajski w swoim naturalnym środowisku. Fot. 123RF

Ayam Cemani

To rzadka rasa czarnych kur, która pochodzi z Sumatry. Ayam oznacza po indonezyjsku „kurczak”, a Cemani odnosi się do wioski na wyspie Jawa, z której pochodzi ta rasa. Prawdopodobnie była przez mieszkańców Jawy znana od stuleci i wykorzystywana do celów religijnych. Sprowadzono ją do Europy stosunkowo późno, bo w 1998 roku i jest sprzedawana w Holandii, Niemczech, Słowacji, a nawet w Polsce.

Kura Ayam Cemani
Ayam Cemani. Fot. 123RF

Nie tylko ich upierzenie, grzebień czy dziób są czarne. W tym samym kolorze wydają się być ich kości, krew i narządy wewnętrzne. Czarny kolor jest wywołany zbyt dużą pigmentacją tkanek. W Polsce bez problemu można kupić koguta Ayam Cemani. Ceny w serwisach sprzedażowych zaczynają się od 70 złotych. Natomiast ceny na świecie zmieniają się w zależności od jakości i rasy koguta. Najdroższa rasa nazywana jest Indonezyjskim Królem. Może kosztować ponad 10 000 złotych.

Suhak stepowy

Ten ssak z rodziny wołowatych występuje na terenie Rosji, Mongolii i Chin. Znany już od plejstocenu (przypomnij sobie przeszłość geologiczną ziemi), zamieszkiwał niegdyś całą Eurazję. Suhaki mają charakterystyczne zgrubienie pomiędzy nosem a czołem, dzięki któremu ich głowa ma charakterystyczny kształt.

Suhak stepowy
Suhak stepowy (Saiga tatarica) w Rosji. Fot. 123RF

Czytaj dalej na następnej stronie