Golec piaskowy

Ten niezwykły ssak z rodziny kretoszczurowatych zamieszkuje Afrykę Wschodnią. Tworzy on podziemne kolonie, w których zwierzęta żyją w strukturze eusocjalnej. To jeden z dwóch rodzajów ssaków (obok ziemioryjki), które tworzą taką strukturę. To najwyższa forma społeczności w świecie zwierząt, w której osobniki współpracują w opiece nad potomstwem, a reprodukcją zajmują się tylko wybrane samice. Golce żyją w podobnych koloniach jak pszczoły. Tylko królowa ma prawo do rozmnażania.

Goles piaskowy
Golec piaskowy / fot. 123RF

Całe życie spędzają pod ziemią, tworząc długie korytarze, w których zamieszkują. Są prawie całkowicie ślepe. Jeśli myślicie, że to mało interesujących informacji o tych ssakach – jesteście w błędzie. Nie odczuwają one bólu i są najdłużej żyjącymi gryzoniami – potrafią przeżyć nawet do 28 lat.

Golce odpoczywają w jamie
Golce odpoczywają w jamie / fot. 123RF

Harpia Wielka

To największy ptak zamieszkujący lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej i jeden z największych ptaków na świecie. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem za względu na wycinkę lasów, w których żyje i odstrzał. Zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoim ekosystemie. Około 1/5 jego ofiar stanowią naczelne (w tym duże małpy), chętnie poluje także na leniwce. Wymienia się ponad 100 gatunków ofiar Harpii Wielkiej. 

Harpia Wielka
Harpia Wielka / fot. 123RF

Tamaryna cesarska

Ten przedstawiciel naczelnych żyje w Ameryce Południowej, w południowo-wschodniej części Amazonki. Podobno została nazwana w ten sposób ze względu na podobieństwo do cesarza Wilhelma II. Swoją drogą, obok nosacza sundajskiego byłaby dobrym materiałem do memów. Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli naczelnych. Żyje na drzewach i rzadko pojawia się w okolicach podłoża.

Tamaryna cesarska
Tamaryna cesarska / fot. 123RF

Czytaj dalej na następnej stronie