Golec piaskowy

Ten niezwykły ssak z rodziny kretoszczurowatych zamieszkuje Afrykę Wschodnią. Tworzy on podziemne kolonie, w których zwierzęta żyją w strukturze eusocjalnej. To jeden z dwóch rodzajów ssaków (obok ziemioryjki), które tworzą taką strukturę. To najwyższa forma społeczności w świecie zwierząt, w której osobniki współpracują w opiece nad potomstwem, a reprodukcją zajmują się tylko wybrane samice. Golce żyją w podobnych koloniach jak pszczoły. Tylko królowa ma prawo do rozmnażania.

Goles piaskowy
Golec piaskowy / fot. 123RF

Całe życie spędzają pod ziemią, tworząc długie korytarze, w których zamieszkują. Są prawie całkowicie ślepe. Jeśli myślicie, że to mało interesujących informacji o tych ssakach – jesteście w błędzie. Nie odczuwają one bólu i są najdłużej żyjącymi gryzoniami – potrafią przeżyć nawet do 28 lat.

Golce odpoczywają w jamie
Golce odpoczywają w jamie / fot. 123RF

Harpia Wielka

To największy ptak zamieszkujący lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej i jeden z największych ptaków na świecie. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem za względu na wycinkę lasów, w których żyje i odstrzał. Zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoim ekosystemie. Około 1/5 jego ofiar stanowią naczelne (w tym duże małpy), chętnie poluje także na leniwce. Wymienia się ponad 100 gatunków ofiar Harpii Wielkiej. 

Harpia Wielka
Harpia Wielka / fot. 123RF

Tamaryna cesarska

Ten przedstawiciel naczelnych żyje w Ameryce Południowej, w południowo-wschodniej części Amazonki. Podobno została nazwana w ten sposób ze względu na podobieństwo do cesarza Wilhelma II. Swoją drogą, obok nosacza sundajskiego byłaby dobrym materiałem do memów. Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli naczelnych. Żyje na drzewach i rzadko pojawia się w okolicach podłoża.

Mrówkożer workowaty

Przenosimy się do Australii, gdzie żyje gatunek, który żywi się prawie wyłącznie termitami. Dorosły mrówkożer zjada nawet do dwudziestu tysięcy termitów… jednego dnia! Jest to symbol Australii Zachodniej i zwierzę chronione. Dużym zagrożeniem dla nich są rude lisy, które Europejczycy przywieźli do Australii w XIX wieku.

Mrówkożer workowaty
Mrówkożer workowaty / fot. 123RF

Fruczak Gołąbek

Ta ogromna ćma występuje również w Polsce, poza tym na innych obszarach Europy Środkowej i Południowej, w Afryce Północnej i Azji. Wyglądem przypomina małego ptaka, stąd druga część nazwy tego zwierzęcia. Zachowuje się jak koliber, spijając nektar z kwiatów, unosząc się w powietrzu.

Ta ćma jest postrzegana jako dobry omen. W dniu lądowania aliantów w Normandii w trakcie II wojny światowej rój tych ciem leciał nad Kanałem La Manche.

Fruczak Gołąbek
Fruczak Gołąbek / fot. 123RF

Szakal Złocisty

To jedyny przedstawiciel szakali żyjących poza gorącym kontynentem afrykańskim. Od 2015 roku notuje się obecność tego drapieżnego ssaka w Polsce. Najwyraźniej ten gatunek dobrze czuje się w naszym kraju, bo jest ich coraz więcej, zwłaszcza na wschodzie Polski. Szakal złocisty (Canis aureus) przypomina połączenie lisa z wilkiem. Na wolności żyje ok. 8 lat, w niewoli nawet 15. Co ciekawe, szakale można oswajać.

Szakal złocisty
Szakal złocisty / fot. 123RF


Zobacz poprzednie artykuły:

Zwierzęta, o których istnieniu nie wiedziałeś cz.1

Zwierzęta, o których istnieniu nie wiedziałeś cz.2

Zwierzęta, o których istnieniu nie wiedziałeś cz.3