Spis treści:
- Jak wybrać zawód?
- Jakie zawody będą poszukiwane w 2023 roku?
- Dlaczego jest zapotrzebowanie na te zawody?
Jak wybrać zawód?
Wybierając rodzaj szkoły ponadpodstawowej, najlepiej zastanowić się przede wszystkim nad tym, na czym najbardziej nam zależy: czy chcemy zdobyć przydatny fach i jak najszybciej znaleźć się na rynku pracy, czy wolimy po szkole średniej kontynuować naukę na studiach lub w szkole policealnej.
Najważniejsze są oczywiście nasze zainteresowania i predyspozycje, jednak dobrze jest również pomyśleć o tym, w jakim, atrakcyjnym z powodu zarobków i sytuacji na rynku pracy, zawodzie będzie można je wykorzystać. Na ogół najbardziej opłaca się wybierać zawody, które są obecnie deficytowe, czyli takie, w których pracowników aktualnie brakuje. Jeśli wybierzemy taką profesję, będziemy mieć większe szanse na szybkie zdobycie pracy, a także na wyższe zarobki. Natomiast gdy zdecydujemy się na wybór zawodu nadwyżkowego, czyli takiego, którego specjalistami rynek jest już nasycony, mogą się u nas pojawić problemy ze znalezieniem zatrudnienia czy z niskimi zarobkami.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że niedobór pracowników w danym fachu czasem może wynikać również ze złych warunków pracy czy niskich zarobków. Dlatego najlepiej przyjrzeć się dokładniej temu, z czego wynikają deficyty.
Przeczytaj również: Będzie mniej wolnego niż w ubiegłym roku. Przerwa świąteczna 2022
Jakie zawody będą poszukiwane w 2023 roku?
W aktualnej sytuacji na rynku pracy możemy się zorientować dzięki Barometrowi Zawodów, czyli internetowemu narzędziu, które wskazuje, jakimi pracownikami rynek jest przesycony, jakich na nim brakuje, a także które zawody są w równowadze.
Według prognozy Barometru Zawodów na 2023 rok poszukiwani będą pracownicy 30 zawodów na różnym poziomie wykształcenia. Oto ich lista:
- cieśle i stolarze budowlani;
- dekarze i blacharze budowlani;
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
- fizjoterapeuci i masażyści;
- kierowcy autobusów;
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
- kucharze;
- lekarze;
- magazynierzy;
- mechanicy pojazdów samochodowych;
- monterzy instalacji budowlanych;
- murarze i tynkarze;
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących;
- nauczyciele przedmiotów zawodowych;
- nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
- operatorzy obrabiarek skrawających;
- opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej;
- pielęgniarki i położne;
- pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
- pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
- psycholodzy i psychoterapeuci;
- robotnicy budowlani;
- samodzielni księgowi;
- spawacze;
- ślusarze.

Przeczytaj również: Czego nie może zrobić nauczyciel. Prawnik z TikToka radzi uczniom
Dlaczego jest zapotrzebowanie na te zawody?
Choć sporo mówi się o tym, że branża nieruchomości z powodu ogólnoświatowego kryzysu cały czas spowalnia, a deweloperzy wstrzymują kolejne inwestycje, to w naszym kraju nadal poszukiwanych jest wielu specjalistów oraz wykwalifikowanych pracowników fizycznych związanych z branżą budowlaną. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wielu zatrudnionych wcześniej w tej branży wyjechało do pracy na Zachód, natomiast w ciągu ostatniego roku pracownicy z Ukrainy, którzy zasilali szeregi tego sektora w Polsce, wrócili do swojego kraju z powodu wojny. Ci, którzy pozostali w Polsce, mogą zatem obecnie liczyć na dużo zleceń i wciąż rosnące zarobki.
Aktualnie duży popyt jest również na pracowników zawodów medycznych. Niestety są to jednak profesje, których pracownicy, mimo tego, że wymaga się od nich dużej wiedzy i zaangażowania, najczęściej są nisko opłacani. To właśnie dlatego wielu polskich medyków porzuca zawód lub decyduje się na pracę za granicą, a co za tym idzie, w Polsce coraz bardziej zaczyna brakować takich specjalistów.
Niskie zarobki są też jedynym z powodów, dla którego mamy w kraju deficyt nauczycieli różnych specjalizacji. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na tę ścieżkę kariery, a ci, którzy już się na nią zdecydowali, często zmieniają pracę na lepiej płatną lub zupełnie się przekwalifikowują.

Wciąż brakuje w kraju psychologów i psychoterapeutów, mimo iż w ostatnich latach psychologia jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Popyt jest związany ze zwiększającą się świadomością Polaków w kwestii zdrowia psychicznego. Niestety, choć zarobki psychoterapeutów uznawane są za raczej wysokie, to proces uzyskiwania kwalifikacji do wykonywania tego zawodu jest długi i bardzo kosztowny, dlatego wielu psychologów rezygnuje z rozwoju kariery w tym kierunku, więc nadal brakuje tego typu specjalistów.
Deficyt kierowców zawodowych na rynku pracy trwa już od kilku lat, mimo tego, iż zarobki w tej branży są uznawane za wysokie. Do pracy zniechęca przede wszystkim jej czas (tj. długie rozłąki z rodziną) i często niekorzystne warunki. Niełatwe i kosztowe jest również zdobycie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania tego zawodu.
Z powodu dynamiki zmian w prawie, coraz więcej firm, nawet tych jednoosobowych, decyduje się na zatrudnienie księgowej lub księgowego. To właśnie dlatego popyt na specjalistów z tego zawodu ciągle rośnie i najprawdopodobniej taka tendencja będzie się utrzymywać.
oprac. Joanna Cwynar
Rozwiąż nasze quizy:
QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?
Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.
QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie
Komentarze (0)