Mara patagońska

Ten ssak zamieszkuje południową część Ameryki Południowej. Mimo że jest gryzoniem, porusza się podobnie jak koń, jednocześnie ruszając nogami po tej samej stronie ciała. Mara jest roślinożerna i zjada kaktusy i nasiona różnych roślin. Jest zwierzęciem monogamicznym, potrafi żyć w skupiskach nawet do 29 par. Kiedy już łączy się ze swoim partnerem, jest to związek na całe życie.

Mara patagońska - zdjęcie
Mara patagońska / fot. 123RF/Picsel 

Okapi leśne

Ten ssak zamieszkuje centralną Afrykę. Kiedy popatrzycie na jego zdjęcie, pewnie pomyślicie, że to mieszaniec zebry z innym parzystokopytnym. Więcej o mieszańcach pisaliśmy w artykule: Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt. Tak naprawdę, mimo że posiada pręgi podobne do tych, które nosi zebra, jest najbliżej spokrewniony z żyrafą. Okapi jest typem samotnika i unika kontaktów z innymi przedstawicielami tego gatunku poza okresem godowym. Jest roślinożerny, podobnie jak mara patagońska.

Okapi leśne - zdjęcie
Okapi leśne / fot. 123RF/Picsel 

Pomimo że wzmianki o afrykańskim jednorożcu pojawiały się w historii, a niektórzy naukowcy twierdzą, że głowa egipskiego boga Seta przedstawia okapi, zwierzę to zostało odkryte przez Europejczyków dopiero na początku XX wieku.