Z tego artykułu dowiesz się:

Koniec roku i jego początek w naszym klimacie upływają pod znakiem ujemnych temperatur. Idą z nimi w parze mrozy i przymrozki. Choć mogłoby się wydawać, że oba zjawiska nie różnią się od siebie znacząco, to są to tylko pozory. Jak powstaje mróz, a jak przymrozek? Jakie są ich definicje? Co warto wiedzieć o przymrozku i mrozie? Oto najważniejsze informacje, które pozwolą z łatwością odróżnić oba zjawiska pogodowe.

Przymrozek – co to jest?

Zjawisko to najczęściej kojarzone jest z jesienią i wiosną. Wbrew pozorom – z definicyjnego punktu widzenia – różni się znacznie od zwykłego mrozu. W obu przypadkach do zaistnienia zjawiska potrzebna jest ujemna temperatura, jednak w przypadku przymrozku musi być spełniony także inny warunek. Z definicji przymrozek to zjawisko, gdy pomimo ujemnej temperatury średnia dobowa i tak pozostaje dodatnia. Czyli wystąpi on w sytuacji, gdy wieczorem, w nocy bądź rano termometr wskaże stopnie „na minusie”, jednak w ciągu dnia ociepli się. Podsumowując – jeśli średnia między najzimniejszym momentem doby i najcieplejszym wychodzi dodatnia, pomimo ujemnych stopni, możemy mówić o przymrozku. To najkrótsza odpowiedź na pytanie o to, jak powstaje przymrozek.

Przeczytaj również: Ferie 2022 w różnych stronach Polski. Oto najciekawsze miejsca

Przymrozek – co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć na temat przymrozku? Zjawisko to potrafi być niebezpieczne, szczególnie dla roślin. Decyduje o tym nie tylko samo dobowe wahanie temperatury, ale i okres jego wystąpienia. Kiedy pojawiają się przymrozki? W naszej strefie klimatycznej najbardziej kojarzą się z jesienią lub wczesną wiosną. Czasem jednak nietypowy przymrozek potrafi zniszczyć plony i zaszkodzić połaciom młodego lasu. Dzieje się tak, gdy wystąpi w okresie wegetacji. W takiej sytuacji kluczowe jest też to, na jakiej wysokości występuje przymrozek. Pojawia się on przy gruncie, do kilku metrów nad ziemią. Gdy dochodzi do sytuacji zniszczenia plonów w okresie wegetacji, mamy do czynienia z przymrozkami adwekcyjnymi. Są one najgroźniejszą formą tego zjawiska. Skutki przymrozków tego typu bywają nierzadko opłakane – zarówno te finansowe, jak i przyrodnicze. Wymrażanie wschodów, pączków, pędów, młodych liści i kwiatów to tylko niektóre z konsekwencji.

112005070_s
Przymrozki mogą być szczególnie niebezpieczne dla roślin /123RF/PICSEL


Mróz – co to jest?

Mróz z definicji jest zjawiskiem pogodowym, polegającym na obniżeniu się temperatury powietrza poniżej 0 st. C. Kluczowa jest także wysokość dokonania pomiaru – musi wynosić 2 m. O mrozie mówić można, jeśli dobowa średnia temperatur jest ujemna – w przeciwieństwie do zwykłego przymrozku. Mróz może utrzymywać się przez dłuższy czas. Doskonale widać to w naszym klimacie zimą, gdy temperatury dodatnie potrafią nie pojawiać się na miarce termometru przez całe tygodnie. A jak powstaje mróz? Najkrócej stwierdzić można, że w zależności od warunków atmosferycznych na danym terenie, a także strefy geograficznej. Kluczowa jest także odległość danego obszaru od morza lub oceanu, a także ukształtowania krajobrazu.

Przeczytaj również: Lodospady w Polsce. Te miejsca warto zobaczyć podczas ferii zimowych

Mróz – co trzeba wiedzieć?

Co warto wiedzieć na temat mrozu? Ma on kilka różnych stopni nasilenia. O lekkim mówić można od 0 do -3,5 st. C, umiarkowany to ten od -3,6 do -6,5 st. C, silny zaczyna się od -6,6 i kończy na -11,5 st. C, a bardzo ostry to temperatura poniżej -11,5 st. C. W zależności od nasilenia mrozu może on nie tylko skutecznie uprzykrzać życie kierowcom, ale i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Skutki mrozów mogą odbić się nie tylko na czasie dojazdu do pracy, ale przede wszystkim na zdrowiu… Ostre mrozy często prowadzą do pogorszenia stanu osób chorujących przewlekle. Równocześnie co roku, niestety, powtarzają się także przypadki śmierci z wyziębienia organizmu.

Przeczytaj również:

„Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. 10 ciekawostek z języka polskiego, o których możesz nie wiedzieć

Żywe elektrownie, czyli bakterie, które żywią się prądem