Z tego artykułu dowiesz się:
Lodospady tworzą się w wielu korytach rzek oraz na odpowiednio wyeksponowanych ścianach skalnych. Warto je zobaczyć, bo prezentują się naprawdę bajecznie.
Co to są lodospady i jak powstają?
Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, woda zamarza. W miejscach, gdzie zazwyczaj posiada ona wartki nurt, lecz nie jest zbyt głęboka, a w jej korycie zdarzają się spore spadki wysokości, zimą można zaobserwować imponujące lodospady. Przyjmują one formę nawisów lodowych, kaskad i nacieków. Lodospadami nazywa się również zamarznięte wodospady, tworzące się na potokach górskich.
Przeczytaj również: Dlaczego śnieg pali się na czarno? Oto 10 ciekawostek o śniegu, których możesz nie znać
Lodospady powstają jednak nie tylko w korytach rzek. Bardzo często można je zobaczyć również na ścianach skalnych. Są one wyjątkowo piękne, lecz również nietrwałe. Aby powstały, konieczne są dość intensywne opady deszczu lub kilkudniowe roztopy, a następnie nagły spadek temperatury, która utrzyma się poniżej 0 stopni Celsjusza przez dłuższy czas. Cieki wodne na skałach zamieniają się wtedy w wyjątkowe lodowe formy. Niektóre lodospady potrafią osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Oczywiście największe z nich można zaobserwować na lodowcu, jednak również w Polsce niemal każdego roku pojawiają się bardzo efektowne lodospady.
Największe lodospady w Polsce – Tatry
Najlepszym miejscem do podziwiania tych lodowych form są bez wątpienia Tatry. Dobrze wyeksponowane półki skalne oraz utrzymująca się przez większą część zimy niska temperatura sprzyja powstawaniu lodospadów.
Najpiękniejsze nacieki lodowe oferuje m.in.:
- Dolina Białej Wody – można tam podziwiać m.in. Lodospad Mrozków, Lodospad Ciężki, Lodospad Spadowy czy Powietrzny Lód. Największy z nich ma wysokość aż 200 m.
- Dolina Wielicka – przy odpowiednich warunkach tworzy się tam lodospad o nazwie Sopel
- Dolina Staroleśna – znajduje się tam Lodospad Kaskady
- Dolina Jaworowa – gdzie można podziwiać lodospad Bratysławski Lód o wysokości ok. 130 m.
Przeczytaj również: Siedem rzeczy, których na Ziemi może zabraknąć
Lodospady w Polsce – Sudety
Również łańcuch górski znajdujący się w południowo- zachodniej Polsce oferuje efektowne, choć mniejsze niż na Podhalu lodospady. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Lodospad Lejowy
- Lodospad Rzepióra
Znajdują się one w okolicy Kotła Małego Stawu w Karkonoszach, a dotrzeć do niego można np. ze Schroniska Samotnia. Górskie lodospady przyciągają nie tylko osoby zafascynowane ich walorami estetycznymi, ale również wspinaczy, uprawiających ice climbing.
Najciekawsze lodospady w Polsce – Podkarpacie
Aby podziwiać te niesamowite formy lodowe, nie trzeba wybierać się na dalekie wyprawy w Tatry czy Sudety. Są one dostępne również w łatwiejszym, ogólnodostępnym terenie. Najlepszym tego przykładem jest Rudawka Rymanowska w woj. podkarpackim. Zimą, przy sprzyjających warunkach, w zamarzniętym korycie rzeki Wisłoki powstaje imponujący, rozległy lodospad. Można go obejrzeć podczas niedługiego spaceru.
Przeczytaj również:
Połączenie się tych dziur może spowodować katastrofę
Tego nie dowiesz się od nauczyciela. 10 ciekawostek z biologii, o których nie miałeś pojęcia
Komentarze (1)
zmar
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
zmar 17.01.2022 12:45
Zgłoś
Dolina Białej Wody, Dolina Wielicka, dolina Staroleśna, i dolina Jaworowa znajdują się na Słowacji :))
Najlepsza odpowiedź