Z tego artykułu dowiesz się:

Ciągłe zmęczenie i senność potrafią uprzykrzyć życie. Nie tylko negatywnie wpływają na samopoczucie, ale utrudniają też codzienne funkcjonowanie osoby doświadczającej tego typu objawów. Ważne, by nie ignorować takiego stanu rzeczy – może być on oznaką poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie powody może mieć zmęczenie? Jak sobie z nim radzić?

Zmęczenie – powody

Ciągłe zmęczenie może mieć różne powody. Osoba odczuwająca je stale z pewnością powinna zainteresować się kwestią swojego zdrowia. Być może nie jest ono wynikiem męczącej pracy? Przyczyna może leżeć w samym organizmie. Możliwe, że potrzebne będzie specjalistyczne leczenie. W końcu ciągłym zmęczeniem objawiają się niektóre – także wyjątkowo poważne – choroby.

Problem zmęczenia może dotyczyć nie tylko aspektu fizycznego. Ciągłe zmęczenie psychiczne także potrafi uprzykrzyć życie osoby, która je odczuwa. Warto w takim wypadku sięgnąć po poradę specjalisty – terapeuty, psychologa bądź w poważniejszych przypadkach – psychiatry. Pomoże on nie tylko zlokalizować źródło problemu wywołującego zmęczenie psychiczne, ale też może zaproponować sposoby na jego usunięcie.

Zmęczenie – co badać?

Chroniczne zmęczenie może być wywołane złym stanem zdrowia. Jakie badania wykonać w walce ze zmęczeniem? Lekarz na początek może skierować pacjenta na: morfologię krwi obwodowej, jonogram, TSH, CRP, glikemię, oznaczenie podstawowych parametrów nerkowych i wątrobowych. Ich wyniki mogą jasno wskazać przyczynę ciągłego zmęczenia. Jeśli leży ona w stanie zdrowia, konieczne może okazać się leczenie.

Zmęczenie – jak leczyć?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, jak leczyć zmęczenie. Wszystko zależy od tego, co jest jego przyczyną. Lista chorób – nierzadko bardzo poważnych – które mogą leżeć u podstaw stanu ciągłego zmęczenia, jest naprawdę długa. Do najczęstszych zaliczane przez lekarzy są m.in. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, obturacyjny bezdech senny, zaburzenia na tle psychicznym, przewlekła niewydolność serca, a także zespół przewlekłego zmęczenia. Jeśli przyczyną jest któreś ze schorzeń, lekarz dobiera działanie właśnie do niego. Razem z postępem leczenia przyczyny, ciągłe zmęczenie i senność także zaczynają ustępować.

20198975_m
Czasami zmęczenie może być oznaką problemów zdrowotnych. /123RF/PICSEL

Zmęczenie – jakich witamin brakuje?

Ciągłe zmęczenie może być wywołane także niedoborami ważnych dla zdrowia witamin, mikroelementów i substancji odżywczych. W przypadku odczuwania go warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które pozwolą uzupełnić witaminowe braki. Szczególnie warto skupić się na witaminie C, witaminach z grupy B, żelazie i magnezie. Być może to właśnie ich brakuje ciągle zmęczonemu organizmowi.

Zmęczenie – jak sobie radzić?

Przyczyny zmęczenia nie muszą zawsze leżeć po stronie zdrowia. Czasem wywołuje je kiepska dieta, ogólne zaniedbanie – zarówno w kwestiach fizycznych, jak i psychicznych – przepracowanie, brak ruchu. Warto zastanowić się, w czym leży przyczyna zmęczenia i jak można jej zaradzić. Oto kilka sposobów!

1. Dieta – zmień ją na zdrową, pełnowartościową.

2. Jedz regularnie – znaczenie ma nie tylko, co jeść na zmęczenie, ale też jak często.

3. Ćwicz – znajdź typ ruchu, który sprawia ci radość i przynosi efekty.

4. Przerwy w pracy i nauce – nie zapominaj o nich!

5. Sen – wysypiaj się, zadbaj o odpowiednią ilość snu.

6. Spróbuj masażu – pomoże ci się odprężyć.

7. Odpoczynek – naucz się go!

8. Porządek – zadbaj o przestrzeń wokół siebie.

9. Temperatura – kontroluj ją w pomieszczeniu, w którym przebywasz.

10. Światło – dbaj o to, by ci go nie brakowało w pomieszczeniach.

Czytaj również:

Te eksperymenty myślowe stosował Albert Einstein

Skąd bierze się lęk przed ciemnością?

Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały?