Zamknięte szkoły - co możesz robić?

Przede wszystkim warto pamiętać o stosowaniu się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Aktualne wytyczne są podyktowane troską o nierozprzestrzenianie się groźnego dla życia wirusa i nie należy tej sytuacji bagatelizować. Według doniesień medialnych młodzi ludzie przechodzą zarażenie bez ciężkich objawów, jednak mogą przekazywać wirusa kolejnym osobom – narażeni są członkowie waszych rodziny, znajomi i sąsiedzi. Dlatego warto potraktować sytuację bardzo poważnie i ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie poza miejscem zamieszkania.

Zalecenia GiS

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o podstawowych zasadach higieny i ograniczeniu podróżowania, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Bardzo ważne jest dokładnie i częste mycie rąk mydłem – minimum przez 30 sekund. Konieczne jest robienie tego zawsze po przyjściu do domu, żeby nie przenosić wirusa.

Jak skutecznie myć ręce?

mycie-rąk-kwadrat
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

W przypadku, kiedy wy, lub wasi rodzice gorzej się poczujecie, dostaniecie gorączki, duszności lub innych objawów przypominających grypę – zaleca się pozostanie w domu i zaniechanie spotkań z innymi ludźmi. Pamiętajcie – mimo, że nie będziecie się czuć źle, możecie zarazić inne osoby w waszym otoczeniu. Jeżeli źle czują się wasi rodzice – wy również powinniście zachować się odpowiedzialnie. Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę na otoczenie szczególną opieką osób starszych i o obniżonej odporności. Zwracajcie uwagę na seniorów w waszych rodzinach i waszym sąsiedztwie. Warto pomóc im w zakupach czy upewnić się, że mają leki.

Koronawirus – czy będzie egzamin ósmoklasisty?

Na dzień dzisiejszy, zgodnie ze słowami szefa Ministerstwa Edukacji Narodowej egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem. W czasie dwóch tygodni przerwy nauczyciele mogą proponować rozszerzone zajęcia. Jeżeli zbliża wam się egzamin, który będzie podsumowaniem waszej wiedzy po szkole podstawowej, warto wykorzystać te dwa tygodnie na powtarzanie materiału z poprzednich lat.

Koronawirus - co robić w domu?

Czas, który spędzicie w domu, warto wykorzystać na rozwijanie swoich pasji i naukę. W internecie znajdziecie mnóstwo poradników online, również w formie filmików. To dobry moment, żeby zastanowić się, czym zawsze chcieliście się zająć, ale nie było na to czasu. Może nauka gry na instrumencie, nauka nowego języka? W najbliższym czasie będziemy publikować na Bryku artykuły z ciekawymi zajawkami, które możecie poznać w czasie wolnym od szkoły. Pamiętajcie też o pomocy waszym rodzicom i opiekunom – dla wielu z nich może to być trudny okres. Jeżeli więcej czasu spędzacie w domu, będziecie też mieli więcej czasu na pomoc w domowych obowiązkach. Unikajcie dużych skupisk ludzi – imprez, koncertów i galerii handlowych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie nasze i osób, które żyją wokół nas.

Sytuację na bieżąco możecie śledzić na Interia.pl - Koronawirus w Polsce. Relacja na żywo