Zmywarka

W 1887 r. życie wielu gospodyń domowych zmieniło się na lepsze. Wtedy właśnie jedna z nich – Josephine Cochrane – postanowiła usprawnić zmywanie nierzadko sporej ilości naczyń. Pierwsza maszyna czyszcząca powstała w niewielkiej szopie za jej domem. Josephine wykorzystała wodę pod wysokim ciśnieniem nakierowaną na stojak z naczyniami. W krótkim czasie sprzęt tego typu pojawił się w hotelach i restauracjach, a sama Cochrane otworzyła własną fabrykę zmywarek. 

Przeczytaj również: Skąd Lem znał przyszłość?

Wycieraczka samochodowa

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby życie bez wycieraczek samochodowych? Jeszcze na początku XX w. taka sytuacja była codziennością dla kierowców. Podczas ulewy na ulicach można było zaobserwować eleganckich panów we frakach, którzy zatrzymują się, wysiadają ze swoich eleganckich samochodów i przecierają szyby, aby cokolwiek widzieć. Na szczęście problem zalewanych deszczem szyb rozwiązała Mary Anderson. W 1903 r. przymocowała gumowy materiał zbierający wodę z szyb do metalowych pręcików, a te z kolei do rączki wewnątrz pojazdu — konstruując pierwszą wycieraczkę. Nowy wynalazek już 10 lat po jego opatentowaniu przez Anderson stał się nieodłącznym elementem każdego samochodu.

115948707_s
Dzięki Mary Anderson deszcz przestał być problemem podczas jazdy /123RF/PICSEL


Korektor biurowy w płynie 

Potrzeba matką wynalazków. Ile razy słyszeliście to od swoich nauczycieli? W przypadku Bette Nesmith Graham to coś więcej niż tylko powiedzenie. Amerykańskiej sekretarce zaczęły przeszkadzać nowe typy maszyn do pisania, których tusz był niemożliwy do usunięcia zwykłą gumką do mazania. Graham podglądając pracę malarzy szyldów, wpadła na pomysł stworzenia maskującego błędy korektora. Pierwsze próby stworzenia odpowiedniej konsystencji odbywały się w kuchni za pomocą blendera. Wynalazek szybko zdobył popularność wśród innych sekretarek w pracy. Graham za swój pomysł przypłaciła jednak utratą posady (zarzucono jej nielegalne rozprowadzanie po firmie swojego produktu). Opatentowała go w 1958 r. Warto o niej pamiętać, bo na pewno uratowała wam niejedną pracę domową!

Przeczytaj również: Kwadratowe fale. Nie zobaczysz ich w Polsce

Papierowa torba na drugie śniadanie

Chociaż drugie śniadania zapakowane w papierowe torebki nie są modne, to nadal są najpopularniejszym sposobem pakowania kanapek. Nie każdy jednak wie, że pierwsze torby z papieru były w kształcie… koperty. Dopiero Margaret Knight w II poł. XIX w. postanowiła zmodyfikować jej wygląd tak, aby zwiększyć użyteczność produktu, zyskując tym samym miano „królowej papierowych torebek”. Na swój wynalazek otrzymała patent w 1871 r. Pomyślcie o niej, wyciągając dzisiaj kanapkę z plecaka.

Piła tarczowa

Mimo że wycinka drewna to bez wątpienia męskie zajęcie, rewolucja w tej dziedzinie należy do kobiet. Tabitha Babbitt – bo o niej mowa – stwierdziła, że praca polegająca na cięciu jednego drzewa przez dwóch mężczyzn prostą piłą to niezwykle czasochłonne zajęcie. Postanowiła więc ich wspomóc i w 1813 r. opracowała projekt piły z okrągłym ostrzem do drewna. Co ciekawe, do jej stworzenia wykorzystała swoje tkackie doświadczenie! Znajomość konstrukcji kołowrotka pozwoliła jej na zaadaptowanie podobnego rozwiązania w wynalazku. Pani Babbit zawdzięczamy także maszynę do masowej produkcji gwoździ i sztuczne zęby. Ze względów religijnych (była szejkersą) nigdy nie opatentowała swojego wynalazku.

66952641_s
Przyrząd używany głównie przez mężczyzn wymyśliła kobieta /123RF/PICSEL


Przeczytaj również: Ten ser można jeść tylko, gdy jest „żywy”. Nieliczni dają radę

System radiowego sterowania pociskami torpedowymi

Hedy Lamarr była słynną amerykańską aktorką, uznawaną za najpiękniejszą kobietę swojej epoki. Jej mąż, austriacki milioner, sprzedawał Hitlerowi broń w czasie II wojny światowej. Jako jego druga połowa Hedy Lamarr miała dostęp do informacji na temat działań nazistów. Aktorka nie była jednak szczęśliwa u boku zazdrosnego współmałżonka. Poza tym nie popierała działań nazistów.

Postanowiła więc uciec do USA i tam, wspólnie z kompozytorem, pianistą i wynalazcą, Amerykaninem polskiego pochodzenia, Georgem Antheilem, wynalazła system tajnej komunikacji. Polegał on na manipulowaniu częstotliwościami radiowymi w taki sposób, aby uniemożliwić wrogom przechwytywanie torped, co miało miejsce do tej pory. W ten sposób Lamarr chciała utrzeć nosa nazistom. Swój wynalazek opatentowała w 1942 r. i przekazała go za darmo armii USA.

Wynalazek Lamarr dał początek komunikacji FHSS, która zaś otworzyła drogę do kilku nowoczesnych technologii bezprzewodowych w tym WiFi.

Oprogramowanie komputerowe

Nie każdy wie, że na miano „matki komputerów” zasłużyła kobieta. Dr Grace Murray Hopper miała duży wpływ na powstawanie pierwszego dużego komputera w USA – IBM Harvard Mark 1. Jej także zawdzięczamy pierwszy język oprogramowania i termin „bug” (określa się nim usterki lub błędy), tak bardzo znany programistom. Dr Murray to także współtwórczyni pierwszego biznesowego programu komputerowego przystępnego dla zwykłego użytkownika.

Grace_Hopper_and_UNIVAChhh
Dr Grace Murray Hopper i pierwszy na świecie elektroniczny komputer UNIVAC I /fot. autor: Smithsonian Institution, licencja: CC BY 2.0


Przeczytaj również: Co powinniśmy wiedzieć o Ukrainie?

Lokówka do włosów

Czy wiecie, że lokówka do włosów była już znana w starożytnej Grecji? We współczesnej formie to jedno z najpopularniejszych urządzeń do stylizacji włosów zostało opatentowane dopiero w 1980 r. przez Theorę Stephens. Dzięki tej afroamerykańskiej fryzjerce i techniczce dziś w szybki sposób możemy zamienić proste włosy w piękne loki, zapominając o babcinych termolokach czy spaniu w papilotach na głowie.

Jednorazowe pieluchy 

Mamy przewijające swoje dzieci powinny podziękować Marion Donovan. To właśnie ona, wychowując swoją córkę, odkryła, że tetrowe pieluchy można zastąpić ich jednorazowymi odpowiednikami. W 1946 r. z zasłonki od prysznica, do której włożyła materiałowy wkład, uszyła nieprzemakalną pieluchę. Jak na prawdziwą wynalazczynię przystało, Donovan nie była jednak w pełni zadowolona ze swojego produktu i kilka lat później zmodyfikowała wynalazek: stosowany dotychczas materiał wymieniła na jednorazowy, który można było wyrzucić zaraz po jego zużyciu. Tym samym Marion Donovan podbiła (nie tylko dziecięcy) świat. 

182178353_s
Dziś wielu rodziców nie wyobraża sobie życia bez wynalazku Marion Donovan /123RF/PICSEL


Dzięki kobietom świat zyskał wiele wynalazków. Bez wielu z nich nie wyobrażamy sobie dziś codziennego funkcjonowania. Warto więc ciepło pomyśleć o wszystkich wynalazczyniach, które odmieniły nasze życie na lepsze. 


Przeczytaj również:

QUIZ: Test wiedzy ogólnej. Niby wiesz, ale... Sprawdź, czy odpowiesz na te pytania

Zdarzyło w marcu. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

11 urzekających zwierzaków. Widziałeś je kiedykolwiek?