Sztuczne chmury

Już kilka lat temu harwardzcy naukowcy ogłosili, że przygotowują się do pierwszego eksperymentu, który ma na celu rozpylenie związków chemicznych w stratosferze. Miały one utworzyć sztuczne chmury, by ochłodzić globalną temperaturę.

Temat ten wywołuje jednak sporo kontrowersji. Amerykańska Narodowa Akademia Nauki, Inżynierii i Medycyny stara się przekonać naukowców oraz społeczeństwo, że projekt ma na celu przede wszystkim znalezienie możliwych opcji na wypadek poważniejszego kryzysu klimatycznego.

Przeczytaj również: Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii. Jak wpłynęły na świat?

Wirtualna klawiatura

Wirtualna klawiatura to cyfrowy wynalazek, który szczególnie mocno przydaje się, gdy przebywasz w innym środowisku językowym niż to, którego używasz na co dzień. To klawiatura, która pozwala łatwo i wygodnie pisać w lokalnym alfabecie. Oferuje więcej możliwości wprowadzania tekstu, np. opcję klawiatury ekranowej.

Do korzystania z takiej klawiatury potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania, zależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego lub jakiej przeglądarki używasz.

Grające kwiaty

Na początku XXI w. japońska firma Music Bird Corporation zaprezentowała serię doniczek oraz wazonów, które zmieniają umieszczone w nich rośliny w głośniki. Produkty z linii „Canon” (ka – kwiat, non – dźwięk), czyli właśnie grające kwiaty, wyposażono w akrylową tubę, która po podłączeniu do źródła dźwięku emituje drgania i wprawia w wibracje umieszczoną w naczyniu roślinę. W ten sposób źródłem dźwięku stają się jej liście oraz płatki.

The Oculus Rift

Wirtualna rzeczywistość coraz odważniej wchodzi do naszego życia. Coraz więcej osób ma już za sobą pierwsze doświadczenia z goglami wirtualnej rzeczywistości. Wszystko zaczęło się od The Oculus Rift – gogli stworzonych przez firmę Reality Labs (wcześniej Oculus) na początku 2016 r.

Obecnie gogle wirtualnej rzeczywistości są udoskonalane i dystrybuowane na skalę globalną.

Przeczytaj również: TOP 10 mistrzów kamuflażu. Niektóre ze zwierząt są wręcz niezauważalne

Wieża nieskończoności

Wieża nieskończoności brzmi jak coś z pogranicza futurystyki oraz fantastyki, przeplatanego z bajką o Jasiu i pnączu fasoli. Wynalazkowi, a właściwie projektowi architektonicznemu, najbliżej jednak do działu futurystyki.

Rząd Korei Południowej już w 2013 r. wyraził zgodę na wybudowanie w Seulu jednej z najwyższych wież świata. Zostanie ona wyposażona w system optycznego kamuflażu, dzięki któremu budynek będzie mógł stać się niewidzialny.

Wieża ma mieć 45 m wysokości i stać w pobliżu seulskiego lotniska. Ściany wieży mają wyświetlać to, co dzieje się po przeciwnej stronie budowli. System ten ma być uruchamiany na specjalne okazje.

Google Glass

Google Glass to zaproponowane przez giganta okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Mają docelowo pełnić funkcje standardowego smartfona, a przy tym być obsługiwane za pomocą głosu, w dodatku poprzez przetwarzanie języka naturalnego.

Już od jakiegoś czasu znajdują się w regularnej sprzedaży, choć nadal nie są popularnym rozwiązaniem.

Plus Pool

Plus Pool, zapisywany także jako +POOL, to inicjatywa mająca na celu sprowadzenie pływającego basenu do East River, na brzegach Manhattanu w Nowym Jorku. Basen o powierzchni 860 m2 miałby być wypełniony oczyszczoną wodą z lokalnej rzeki. Takie ekologiczne rozwiązanie ma również być wodną strefą rekreacyjną.

Przeczytaj również: 13 najbardziej absurdalnych rekordów Guinnessa. Co zaskakującego potrafią zrobić ludzie?

SixthSense

Technologia SixthSense wykorzystuje interfejs gestów, pozwalający na rozszerzenie świata fizycznego. Daje to możliwość używania ruchów rąk do określonego zestawu zadań.

Technologia SixthSense ma potencjał, by wywołać cyfrową rewolucję na całym świecie. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, np. wykonywania podstawowych czynności, lokalizowania na mapie i dzwonienia bez podnoszenia telefonu.

Sztuczne wspomnienia

Naukowcom z MIT udało się „wszczepić” do mózgów myszy wspomnienia wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca, poprzez manipulowanie neuronami. Sztuczne wspomnienia zostały zakodowane w komórkach mózgowych w taki sam sposób, w jaki zapamiętywane są prawdziwe wspomnienia.

Bioniczna soczewka kontaktowa

Bioniczna soczewka kontaktowa jest podobna do standardowej soczewki. Zamiast jednak tymczasowo modyfikować widzenie, koryguje je na stałe, ściśle przylegając do oka. Implant jest w stanie poprawić widzenie na różne odległości z rezultatami porównywalnymi do operacji usunięcia zaćmy. Soczewka bioniczna jest elastyczna, dzięki czemu można ją wprowadzić do oka przez niewielkie nacięcie o wielkości 2,7 mm.

Przeczytaj również: Polak, który „poprawił” Einsteina. Jak to możliwe?

Sensory na zębach

Naukowcy pracują obecnie nad nową technologią wspomagającą dietę — czujnikiem, który zostanie przymocowany do zębów. Układ scalony sensora na zębach ma wymiary 2x2 mm i składa się z 3 warstw. Pierwsza identyfikuje spożywane substancje (takie jak cukier, sól i alkohol). Pozostałe 2 przesyłają informacje zebrane przez chip do urządzenia mobilnego. Czujnik działa jak miniaturowa antena i komunikuje się bezprzewodowo z innymi urządzeniami za pomocą fal radiowych.

Pigułka z kamerką

Pigułka z kamerką, znana także jako pigułka endoskopowa, to mikrourządzenie, które ma umożliwić badania przełyku u pacjenta i wykrycie stanów przednowotworowych. Urządzenie opracowane przez specjalistów z Massachusetts General Hospital jest wielkości pigułki z witaminami. W środku znajduje się laser i kamera rejestrująca promienie odbijające się od otoczenia.

Sztuczna wątroba

Międzynarodowa grupa naukowców pracuje nad technologią produkcji oraz przeszczepu organów. Według ich założeń wystarczy pojedyncza komórka ludzkiej skóry, by stworzyć funkcjonalny organ, np. sztuczną wątrobę. Takie narządy na zamówienie mogą okazać się przyszłością transplantologii.

Przeczytaj również: Największa kradzież XX wieku. Kto ukradł Monę Lisę?

Sztuczna trzustka

Sztuczna trzustka jest kompleksowym systemem zarządzania cukrzycą. Nie tylko kontroluje poziom glukozy we krwi, ale też jest w stanie dostarczać insulinę za pośrednictwem pompy dokładnie wtedy, gdy jest to konieczne. Nie ma więc konieczności wykonywania pomiaru glukozy za pomocą iniekcji ani samodzielnej regulacji wprowadzanej glukozy.

ReWalk

ReWalk to komercyjny, bioniczny system wspomagający chodzenie. Wykorzystuje elektryczne mocowania nóg, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym stanie, chodzenie oraz wchodzenie po schodach. System zasilany jest baterią plecakową i sterowany za pomocą prostego pilota, montowanego na nadgarstku, który wykrywa i wzmacnia ruchy użytkownika.

Implanty siatkówki

Implanty siatkówki wykonywane są z cienkiej warstwy półprzewodzącego polimeru, który umieszczony jest na podłożu na bazie jedwabiu. Polimer wykazuje działanie fotowoltaiczne, przez co wchłania fotony w momencie przechodzenia światła przez soczewkę oka. Potem prąd pobudza neurony siatkówki i wypełnia lukę po naturalnych, uszkodzonych receptorach.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie