Spis treści:

Od browaru do spisu rekordów. Jak powstała Księga Guinnessa?

Słyszałeś zapewne o Księdze Rekordów Guinnessa. Jednak jak się to wszystko zaczęło? W 1951 r. dyrektor generalny browaru Guinness, Hugh Beaver, wybrał się na polowanie. Zadumał się nad tym, który z ptaków, jest najszybszy. Doszedł do wniosku, że żadne z dostępnych źródeł nie odpowiadają na takie pytania. Księga miała być zbiorem zabawnych faktów, jednak z czasem stała się dokumentem, a o wpis do niej zaczęło ubiegać się wiele osób. Wszak nie każdy może trafić do Wikipedii, natomiast pobić rekord jest już dużo łatwiej.

Śmieszne, straszne i obrzydliwe. To się nie mieściło w głowie samemu Guinnessowi!

Z pewnością twórca księgi rekordów sam byłby zaskoczony ludzką kreatywnością. Niektóre z wyczynów, które trafiły do spisu, są, delikatnie mówiąc, zaskakujące. Co zatem rozsławiło licznych śmiałków?

Przeczytaj również: Największa kradzież XX wieku. Kto ukradł Monę Lisę?

Miażdżenie arbuza udami

Wiesz, jak zrobić sok z arbuza? Może i tak, ale z pewnością nie wpadłeś na to, aby wyciskać go udami. Nie musisz już trenować na siłce, aby powtórzyć ten wyczyn. Zrobiła to bowiem pewna Ukrainka, Olga Liaschuk. To do niej należy rekord miażdżenia arbuzów udami – 3 sztuki w zaledwie 14,65 sekundy.

 

Miłosny rekord. Najdłuższy pocałunek trwał ponad 2 doby

Czas na dużo przyjemniejszy rekord. Czy wiesz, ile trwał najdłuższy pocałunek, który trafił do księgi rekordów Guinnessa? Para podczas konkursu zorganizowanego w Tajlandii całowała się bez przerwy przez 58 godzin 35 minut i 58 sekund. Ciekawe, czy po tym zbliżeniu nadal byli razem, czy jednak doszło do rozstania?

Tryskanie mlekiem na odległość

Czy mleko może tryskać z oka? To nie pomyłka, tylko kolejny z pobitych rekordów. Pewien Turek, niejaki Ilker Yilmaz wlał sobie mleko do nosa, po czym trysnął nim z oka na odległość 279,5 cm. Ciekawe, dlaczego wybrał akurat mleko?

 

Ziarnko do ziarnka, a będzie rekordowe dmuchanie. Najdalsza odległość w dmuchaniu ziarna groszku

Okazuje się, że perfekcyjne dmuchanie to też sztuka. Największy wyczyn tego rodzaju należy do pana Andre Ortolfa. Uzyskana przez niego najdalsza odległość w dmuchaniu ziarna groszku to 7,51 metra. Czy ktoś da więcej?

Skok z najwyższej wysokości do najpłytszego basenu

Shallow diving to wywodząca się z cyrku ekstremalna dyscyplina sportowa, która polega na wskoczeniu z jak największej wysokości do jak najpłytszego zbiornika z wodą. Rekord w tej dziedzinie pobił w 2011 roku Darren Taylor, znany także jako Profesor Splash, który skoczył z wysokości 11 m do basenu o głębokości zaledwie… 30 cm! W momencie uderzenia o taflę sięgającej do połowy łydki wody, jego ciało było rozpędzone do 53 km/h!

 

Przeczytaj również: Na wakacje nie tylko nad Bałtyk. Mamy też piękne "Kaszubskie Morze"

Są kręgi w zbożu i jest największy kod QR

Na rekordowy wpis załapał się też największy kod QR. Powstał on na polu pszenicy w Chinach. Ma powierzchnię 36 100 m2, a długość każdego jego boku to 190 metrów.

Przeczytaj również: Polak, który „poprawił” Einsteina. Jak to możliwe?

Słomki nie tylko do picia. Największa liczba słomek wepchniętych do ust

Jedna słomka, druga słomka... czterysta słomek. Tak, największa liczba słomek wepchniętych do ust to 400! Rekord ustanowił Brytyjczyk Simon Elmore. Później utrzymał całość bez pomocy rąk przez 10 s. Brawo!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tiger Cooke (@tigercooke)

 

To musiało boleć. Najwięcej rozbitych głową desek sedesowych w czasie poniżej minuty

Podobno głową muru nie przebijesz, ale deski sedesowe — dlaczego nie? Najwięcej rozbitych głową desek sedesowych w czasie poniżej minuty to 46 sztuk. Ten rekord należy do Amerykanina, Kevina Shelly.

Schody do nieba. Najwięcej stopni schodów pokonanych na głowie

Męczysz się, wchodząc po schodach? Przeklinasz, że nie masz windy za każdy razem, gdy wnosisz zakupy do mieszkania? Chiński atleta Li Long Long pobił rekord polegający na pokonaniu na głowie największej liczby schodów. W ten sposób „przeszedł” 36 stopni!

Przeczytaj również: Kryptografia kwantowa. Jak działają szyfry nie do złamania?

Ptasi otwieracz. Najwięcej puszek otwartych przez papugę w minutę

Martwisz się o swoje paznokcie, gdy musisz otworzyć puszkę? Poproś o pomoc papugę Zac. W minutę ta sprytna ara obsłuży nawet całą imprezę. Najwięcej puszek otwartych przez papugę w minutę, czyli rekord ustanowiony przez Zaca, to 36 sztuk.

Największa na świecie kolekcja gumowych kaczek

Tęsknisz za swoją gumową kaczuszką do kąpieli? Może Charlotte Lee pożyczy ci choć jedną ze swojej imponującej kolekcji. Swoje zbiory zaczęła gromadzić w 1996 r. W momencie ustanowienia rekordu jej największa na świecie kolekcja gumowych kaczek liczyła 5631 sztuk. Ciekawe, czy kąpie się codziennie ze wszystkimi.

 

Najwięcej spinaczy zmieszczonych na twarzy

Ile spinaczy potrzebujesz, żeby rozwiesić swoje pranie? Pewien Włoch, niejaki Silvio Sabba, potrzebował aż 51. Jednak nie użył ich do swoich majtek i skarpetek, a do własnej twarzy!

Najdłuższy dystans pokonany ze stołem uniesionym przy pomocy zębów

Zęby nie marchewki, trzy razy nie rosną. Jednak niektórzy mają tak mocne kły, że przenoszą nimi meble. To nie żart. Ile wynosi najdłuższy dystans pokonany ze stołem uniesionym przy pomocy zębów? George Christen uniósł swoją szczęką 12-kilogramowy stół. Na meblu dodatkowo usiadła kobieta. Twardziel pokonał dystans 11,8 m. Po wszystkim nie musiał już korzystać z pomocy dentysty.

 

Parcie na szkło? Raczej wpis do księgi!

Jak widzisz, sława może rozpocząć się w najbardziej zaskakującym momencie. Można powiedzieć, że opisani bohaterowie przeszli samych siebie!


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie