Atrakcja turystyczna

Co to jest atrakcja turystyczna? Atrakcja turystyczna to obiekt, który przyciąga turystów, wyróżnia się spośród innych obiektów, ma niezwykłą cechą i ma oznacznik, który informuje turystów o atrakcji. Oznacznik może znajdować się na obiekcie, lub być wspomniany na zewnątrz, np. w przewodniku albo w książce.

Atrakcja turystyczna może wynikać z cech przyrodniczych i pozaprzyrodniczych. O tym, jak bardzo atrakcyjny jest dany obiekt decydują:

- Dostępność komunikacyjna,

- Walory turystyczne,

- Zagospodarowanie turystyczne

Atrakcja przyciąga ruch turystyczny, co jest ważne dla regionu. Miejsca o naturalnym pięknie, takie jak plaże , parki narodowe, góry, tropikalne kurorty na wyspach, lasy i pustynie, są przykładami tradycyjnych atrakcji turystycznych, które ludzie mogą odwiedzić. Kulturowe atrakcje turystyczne mogą obejmować miejsca historyczne, pomniki, starożytne świątynie, ogrody zoologiczne, muzea i galerie sztuki, ogrody botaniczne, budynki, parki rozrywki i karnawały, elementy sztuki publiczna (rzeźby, posągi, murale, graffiti), społeczności enklaw etnicznych, budowle (takie jak forty, zamki, biblioteki, dawne więzienia, wieżowce, mosty ), historyczne pociągi i ważne historyczne wydarzenia kulturalne.

Istnieje wiele list i stron internetowych z recenzjami atrakcji turystycznych. Wykorzystywane są statystyki odwiedzających, uroda lub wiek, znaczenie kulturowe, które zawsze odzwierciedlają subiektywne oceny autora. Czasami podkreśla się, że ta konkretna atrakcja turystyczna nie była jeszcze w centrum zainteresowania międzynarodowej branży turystycznej. Niektóre zabytki są znane na całym świecie lub są skierowane na rynek krajowy lub lokalny. Inne atrakcje są zarezerwowane dla miejscowej ludności lub rzadko są reklamowane, ponieważ główne szlaki komunikacyjne i główne lotniska są zbyt daleko. Takimi szczególnie warto się zainteresować.

Przykłady atrakcji turystycznych stworzonych przez człowieka: Wielki Mur Chiński, Koloseum, Piramidy w Egipcie, Taj Mahal, Wieża Eiffla, Wieża Piastowska w Opolu, Pałac Kultury i Nauki, Zamek na Wawelu, Kopania Soli „Wieliczka”, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek w Malborku, Bazylika Mariacka, Sukiennice, Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej.

Przykłady naturalnych atrakcji turystycznych: Serengeti, Jezioro Sorapiss, Wielki Kanion, Wielka Rafa Koralowa, Park narodowy Redweood, Babia Góra, Klif Orłowski, Wzgórze Antałówka, Zakrzówek, Wyspa Młyńska, Rezerwat przyrody Przełom Białki, Las Wolski, Jezioro Łuknajno, Pustynia Błędowska, Puszcza Białowieska, Słowiński Park Narodowy.