Rozwój nowotworu jest procesem złożonym - wieloetapowym i rozłożonym w czasie. Jego długi czas rozwoju wynika z faktu istnienia etapu utajenia, kiedy rozwój nowotworu jest niezauważalny przez chorego.
Inicjacja
Pierwszy etap to inicjacja. Zmiany zachodzą w pojedynczej komórce organizmu. Czynniki kancerogenne powodują (indukują) nieodwracalne zmiany w materiale genetycznym.
W ich wyniku dochodzi do niekontrolowanych podziałów komórkowych. Dana komórka traci stopniowo swoje zróżnicowanie funkcjonalne. Może to powodować nieprawidłową budowę tkanek (dysplazja) lub zwiększanie masy tkanek i ich przerost (hiperplazja).
Promocja
Cechami tego etapu są:
- Wzmożone podziały komórkowe
- Ruchliwość komórek
- Utrata funkcji przypisanych zdrowym komórkom np. hamowana jest biosynteza właściwych białek enzymatycznych
- Brak komunikacji między zdrowymi komórkami a zaatakowanymi, inwazyjność
- Czasem pojawiają się zmiany w chromosomach co do ich struktury i liczby.
Progresja
Cechy charakterystyczne tego etapu:
- Intensywne podziały komórkowe
- Komórki stają się autonomiczne - nie reagują na bodźce zewnątrzkomórkowe, ma miejsce autokrynna regulacja wzrostu
- Zmiany w materiale genetycznym: liczne mutacje o charakterze translokacji, delecji, fuzji, abberacje chromosomowe (następuje zahamowane prawidłowe działanie loci objętych mutacjami), aneuploidia, czyli zmiany w liczbie chromosomów
- W wybranych komórkach następuje produkcja czynników angiogennych, co umożliwia powstanie naczyń krwionośnych i wzrost nowotworu
- Tu następuje selekcja klonów komórek o największej inwazyjności i najlepiej przystosowanych do niekontrolowanego wzrostu - ma to znaczenie w późniejszym rozwoju komórek nowotworowych.
Przerzuty
Jest ostatni etap rozwoju nowotworu. Komórki nowotworowe za pośrednictwem naczyń limfatycznych i krwionośne przemieszczają się do innych tkanek i narządów, tam się zagnieżdżają i tworzą nowe guzy (przerzuty).
Komentarze (0)