Kwiat kalafiora

Małgorzata Musierowicz

Streszczenie szczegółowe

31 grudnia 1977 - sobota

W wieczór sylwestrowy siostry Gabrysia i Ida powracają do domu. Gabrysia spotyka Pyziaka, znajomego z sekcji koszykówki, który próbował się do niej zalecać. Został jednak odrzucony, gdyż podrywał wszystkie dziewczyny. W domu Ida przygotowuje strój na prywatkę. Mama decyduje, że na imprezę pójdzie starsza siostra. Bardzo szybko przygotowuje jej sukienkę z żółtej, bawełnianej firanki. Rodzinę odwiedza dziwna sąsiadka, która skarży się na głośne zachowanie Borejków. Gabrysia zjawia się na prywatce u kuzynki Joanny. Spotyka tam wielu znajomych. Po północy dobrą zabawę przerywa jej telefon z zapłakaną i przerażoną Idą, informującą o zabraniu mamy przez pogotowie. Do domu odwozi ją kolega Robrojek. W mieszkaniu zastaje jedynie przerażone siostry. Szybko udaje się do szpitala. Tam ojciec informuje ją, że mama jest już po operacji - miała wrzód żołądka.

1 stycznia 1978

Rano, po nieprzespanej nocy Gabrysia dzwoni do szpitala z pytaniem o stan zdrowia mamy. Zasypia ponownie lecz budzi ją Pulpecja informując o dzwonku do drzwi. To znów pani Szczepańska ze skargami. Zdenerwowana Gabrysia odprawia ją niegrzecznie. W południe postanawia samodzielnie przyrządzić obiad, ale niestety nie bardzo się jej to udaje. Po obiedzie dzwoni Robrojek, który mówi jej, że mamę operował stryjek Anielki - ich koleżanki. Ojciec przerażony eksperymentami kulinarnymi Gabrysi, zabiera córki na obiad do cioci Feli, matki Joanny. Ciotka planuje, jak zorganizować dzień rodzinie, by wszystkie córki były pod opieką. Joanna rozmawia z Gabrysią o Pyziaku. Do szpitala wybierają się wszystkie córki, by odwiedzić mamę. Po powrocie do domu Gabrysia spotyka się z Anielą i Robrojkiem. Anielka wpada na pomysł, by założyć Dyskusyjną Grupę ESD (Eksperymentalny Sygnał Dobra). Do grupy dołącza jeszcze Paweł Nowacki a następnie Danusia.

2 stycznia 1978

Gabrysia przejmuje obowiązki mamy. Prosi Idę by zdradziła, gdzie mama trzyma pieniądze. Później robi śniadanie młodszym siostrom. Ida, Gaba, Pulpa i Nutria piszą do mamy listy, w których relacjonują, co dzieje się w domu.

7 stycznia 1978

Nadeszła wolna sobota. Gabrysia musi zatroszczyć się o zakupy na sobotę i niedzielę, ale jednocześnie przygotować się do klasówki z fizyki. Niestety nieprzygotowana idzie na lekcję. Ku radości klasy, z powodu wizytacji sprawdzian został odwołany, a profesor Pieróg przeprowadził lekcję pokazową. Wezwał Gabrysię do odpowiedzi, a ta bardzo dobrze odpowiedziała. Kolejną lekcją był język polski z panem Dmuchawcem. Wszyscy uczniowie bardzo lubią jego lekcje, gdyż bardzo ciekawie opowiada. W domu obiad przygotowała ciotka Felicja. Po południu kuzynki wybrały się na prywatkę urodzinową Anieli Kowalik, która kończyła 16 lat. W trakcie zabawy Gabrysia otrzymała telefon, że wszystkie siostry złapały świnkę.

11 stycznia 1978

Pulpa i Nutria piszą list do mamy, by poinformować o swojej chorobie. Mama również odpisuje, dziękując za listy. W nocy Gabrysia po raz kolejny czyta list od mamy. Nagle słyszy przerażający krzyk. Przez dziurę w ścianie postanawia sprawdzić, co dzieje się w mieszkaniu sąsiadki. Podeszła do drzwi pani Szczepańskiej, by upewnić się, czy to ona krzyczała. Kobieta potwierdziła i zaprosiła Gabrysię do siebie. Chciała, by ona również usłyszała dziwne odgłosy wydobywające się spod podłogi, gdzieś z głębi piwnic. O 2400 Gabrysia usłyszała dziwne odgłosy i była tym faktem przerażona.

12 stycznia 1978, czwartek

Dopiero po południu Gabrysia zwierza się Idzie z nocnych przygód. Po południu Gabrysię odwiedza Pyziak, który chce porozmawiać z nią osobiście. Ponieważ dziewczyna musi iść na wywiadówkę do klasy I b, do której chodziła Nutria, chłopak postanawia jej towarzyszyć. W obydwie strony milczy jednak. Po odprowadzeniu Gabrysi przychodzi do niej na kolację. Ojciec przyjmuje go bardzo serdecznie. Pomiędzy młodymi budzi się młodzieńcze uczucie. Mama Mila pisze list do męża. Ten odpisuje informując, że sam zachorował na świnkę.

14 stycznia 1978

Ciotka Fela wyjaśnia, że od poniedziałku wraca do pracy i rodzina musi radzić sobie sama. Tymczasem grupa ESD zajmuje się bardzo gorąco sprawami etyki.

15 stycznia 1978 niedziela

Protokolantka, Danuta Filipiak pisze protokół z posiedzenia Dyskusyjnej Grupy ESD - w dniu 15 I 1978 - jak później się okazuje, ratuje on przyjaciół od niespodziewanych kłopotów.

Pani Maria Szczepańska pisze donos do dyrektora na grupę uczniów, która według jej relacji zajmuje się rozprowadzaniem narkotyków.

21 stycznia 1978 sobota

Mija choroba młodszych sióstr. Gabrysia przyłapuje Pulpę, jak topi w umywalce różne przedmioty, a wśród nich pieniądze. Grupa ESD zbiera się na kolejnym posiedzeniu. Wszyscy doskonale się bawią, tańczą tańce hinduskie. Zabawę przerywają niespodziewani goście - nauczyciele: Dmuchawiec, w-ce dyrektor Pieróg. Postanowili oni sprawdzić, czym naprawdę zajmuje się młodzież. Pan Kaczmarek, przedstawiciel Komitetu Blokowego również towarzyszy wizji lokalnej. Wychowawca Dmuchawiec wyjaśnia, skąd dowiedzieli się o zebraniach. Zarówno ośmioro młodych jak i pan Borejko są zdziwieni, gdy dowiadują się, że chodzi o narkotyki. Jednak bojowa Aniela Kowalik wyjaśnia nazwę grupy, przedstawia to, czym się zajmują, a jako dowód przedstawia protokół. Profesor W. Pieróg pisze list wyjaśniający do Dyrekcji LO oraz z przeprosinami do pana Ignacego Borejko.

28 stycznia 1978 sobota

Do Gabrysi przychodzi Pyziak. Ma za zadanie zamurować otwór w ścianie. Czyni to bardzo szybko i sprawnie. Pozostali członkowie grupy zajęli się czytaniem różnych lektur. Wieczorem Gabrysia i Pyziak idą do kina. Gdy wracali chłopak chciał wyrazić swoje uczucia. Gabi zdenerwowała się, że znów powie któreś ze swych banalnych powiedzonek. Pyziak mściwie porównuje ją do kalafiora. Rozstają się bez słów. Na schodach Gabrysia spotyka pana Kaczmarka. Ten prosi ją, by poszła razem z nim do piwnicy, gdyż chce sprawdzić przyczynę nocnych hałasów. Nieco wystraszona dziewczyna schodzi do piwnicy. Wraz z panem Kaczmarkiem jest świadkiem, jak pan dyrektor wraz z sąsiadem z drugiego piętra znoszą mięso cielaka do lodówki. Tak wyjaśniły się dziwne hałasy spod podłogi pani Szczepańskiej.

29 stycznia 1978 niedziela

Gabrysia wyjawia ojcu, co widziała w nocy. Po obiedzie Gabrysia odwiedza mamę w szpitalu. Zapytana przez nią o Pyziaka opowiada o kłótni. Mama radzi również, by spojrzeć przychylniej na panią Szczepańską.

31 stycznia 1978 wtorek

Gabrysia postanawia upiec tort imieninowy dla taty. Prosi o radę ciocię. Postanawia zrobić przyjacielski krok w stronę sąsiadki i pożycza od niej tortownicę. Gdy tort jest gotowy, zanosi kawałek pani Szczepańskiej.

1 lutego 1978 środa

Dzień imienin ojca jest bardzo uroczysty. Po południu wraca solenizant z bukietem kwiatów. Największą niespodziankę sprawia jednak mama, która niezapowiedziana wraca do domu. Z życzeniami pojawia się nawet grupa ESD, a wśród nich Pyziak. Wyjaśnia dziewczynie, że kalafior też jest kwiatem, a życie bez niego jest niemożliwe, bo zawiera wiele niezbędnych soli mineralnych i witamin. Okazuje się, że porównanie Gabrysi do kalafiora było najbardziej niezwykłym wyznaniem miłosnym.

Streszczenie krótkie

Siostry Borejkówny - Gabrysia, Ida, Nutria i Pulpecja - muszą się zmierzyć z sytuacją, kiedy w domu nie ma mamy. Pani Borejko przebywa w szpitalu, gdzie operowano jej wyrostek robaczkowy. Najstarsza z panien Borejko, Gabrysia zajmuje się domem. Docenia wysiłki mamy, która potrafi tak sprawnie o wszystko zadbać. Gabrysia przeżywa także pierwszą miłość do Janusza Pyziaka, który zostanie jej mężem. Gabrysia ma także paczkę przyjaciół, wraz z którymi zakłada Grupę Eksperymentalny Sygnał Dobra - chcą nawiązywać przyjazne kontakty z ludźmi. Działania grupy, choć przebiegające z poważnymi komplikacjami, odnoszą sukces.

Jest to jedna z serii powieści dotyczącej losów sympatycznej rodziny Borejków. Ogólnie mówiąc jej tematem jest radzenie sobie nastolatki z prowadzeniem domu. Obowiązki mamy przejmuje w powieści Gabrysia Borejko. Ponadto autorka podjęła problem kontaktów młodzieży z dorosłymi.

Plan wydarzeń

 1. Gabrysia na prywatce sylwestrowej.
 2. Wizyta u mamy w szpitalu.
 3. Pierwsze nieudane próby wypełnienia domowych obowiązków.
 4. Założenie Grupy Dyskusyjnej ESD.
 5. Siostry chore na świnkę.
 6. Nocna wizyta u sąsiadki Szczepańskiej.
 7. Sympatia pomiędzy Gabrysią i Pyziakiem - pierwsze randki i spotkania.
 8. Spotkania Grupy Dyskusyjnej ESD.
 9. Niespodziewana wizyta dyrekcji i nauczycieli na spotkaniu Grupy Dyskusyjnej - uczniowie wyjaśniają, czym się zajmują.
 10. Przygotowania do imienin taty Borejko.
 11. Powrót mamy do domu.

Charakterystyka bohaterów

Gabriela Borejko - bohaterka główna, ma siedemnaście lat i jest najstarszą córką państwa Ignacego i Mili Borejków. Jest wysoką smukłą, dorodną dziewczyną. Odznacza się bujną, nierówno przyciętą czupryną w kolorze jasnopopielatym. Brwi ma stanowcze i szerokie, pod nimi brązowe, patrzące inteligentnie oczy. Ma rumianą, piegowatą twarz.

Gabrysia jest osobą inteligentną. W szkole dobrze sobie radzi ze wszystkimi przedmiotami. Miała kłopoty z fizyką, ale jak się okazało były one tylko przejściowe. Jest osobą niezwykle energiczną i stanowczą. Brak umiejętności prowadzenia domu nadrabia zapałem. Stara się we wszystkim zastąpić chorą mamę. Jest wobec innych trochę szorstka. To czasem powoduje, że nie jest przez nich rozumiana. Jest osobą pogodną, stara się zjednać sobie innych uśmiechem.

Bohaterka jest osobą bardzo ambitną, wytrwale, nie zrażając się trudnościami, dąży do osiągnięcia założonych celów. Szybko podejmuje decyzje, często kieruje się impulsem, toteż nie zawsze są one przemyślane. Zdarza się, że żałuje wypowiedzianych słów lub tego, co zrobiła. Jest wrażliwa, potrafi dostrzec kłopoty innych, stara się pomóc. Rozumie strach siostrzyczek wywołany zabraniem mamy do szpitala i choć sama też się niepokoi, daje im do zrozumienia, że wszystko będzie dobrze.

Ida Borejko - bohaterka drugoplanowa, młodsza siostra Gabrysi. Ma czternaście lat i w odróżnieniu od starszej siostry bardzo dba o siebie. Ma rude jak wiewiórka włosy, zielone oczy. Jest bardzo chuda, donasza ubrania po siostrze. Zawsze stara się wyglądać elegancko. Jej cechą jest zmienność, łatwo popada w melancholijny nastrój. Lubi się nad sobą rozczulać, uważa że starsza siostra ją tyranizuje. Mimo to jest także postacią wzbudzającą sympatię.

Natalia Borejko - bohaterka drugoplanowa, dziewięć lat i przez wszystkich domowników jest nazywana Nutrią, ze względu na imponujące górne siekacze i zamiłowanie do kąpieli.

Patrycja Borejko - bohaterka drugoplanowa, najmłodsza z sióstr. Ma pięć lat i jest “słodkim dzieciątkiem o stalowym charakterze, typowym wykwitem lat siedemdziesiątych”.

Mila Borejko - bohaterka epizodyczna, mama Gabrysi. Ma około czterdziestu lat. Jest wciąż zabiegana, krząta się wokół spraw gospodarstwa, nie ma zbyt wiele czasu dla siebie.

Ignacy Borejko - bohater epizodyczny, ojciec Gabrysi. Jako filolog klasyczny pracuje w Bibliotece Raczyńskich. Swoje zamiłowanie do wiedzy, szczególnie kultury starożytnej przelewa z powodzeniem na córki.

Janusz Pyziak - bohater epizodyczny, ma osiemnaście lat i jest dość przystojnym chłopcem. Bardzo wysoki, barczysty, modnie ubrany szatyn zwraca na siebie uwagę dziewcząt. Bardzo zależy mu na Gabrysi, zmienia się. Jest chłopakiem zaradnym, przedsiębiorczym, obytym. Gra w koszykówkę.

Czas i miejsce akcji

Akcja utworu toczy się na przełomie 1977 i 1978 roku, w ciągu jednego miesiąca od 31 XII 1977 do 1 II 1978 r. Miejsce akcji to Poznań. Kwiat kalafiora to trzecia część cyklu “Jeżycjada”.

Geneza utworu i gatunek

Kwiat kalafiora to trzeci tom cyklu Jeżycjada, została wydana w 1982 r. Podobnie jak Kłamczucha to powieść o problemach młodych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie dorosłych, uczą się odpowiedzialności i samodzielności. Główna bohaterka powieści - Gabrysia Borejko - musi przejąć w domu rolę mamy, bo ta przebywa dłuższy czas w szpitalu. Dzięki temu Gabrysia ma okazję przekonać się, jak wygląda codzienne życie żony i matki czterech córek. Sama przeżywa w tym czasie pierwsze uczucie do Janusza Pyziaka.

Gatunkowo utwór zaliczyć można do powieści młodzieżowych ze względu na jej tematykę, bohaterów i problemy w niej opisane.

Problematyka

Autorka opowiada w powieści o problemach i urokach życia i dnia powszedniego nastolatków, o ich szkolnych i domowych perypetiach. Bohaterki powieści - Gabrysia i Ida oraz młodsze Natalia i Patrycja, wychowują się w wieloosobowej, niezbyt zamożnej, ale szczęśliwej rodzinie inteligenckiej, gdzie na pierwszym planie stawia się aspiracje i dążenia intelektualne i kulturalne, a nie wartości materialne. Głównym tematem utworu są przygotowania do powitania Nowego Roku, prywatka koleżeńska, imieniny ojca, konflikty i pierwsze uczucia młodych ludzi, sprawy szkolne. Na czoło wysuwa się jednak problematyka życia rodzinnego, ukazana w serii zabawnych scenek, przedstawiających bohaterów jako ludzi życzliwych, kochających się i pokonujących wszelkie niedogodności życia społecznego. Zawsze jednak gotowi są służyć pomocą i odnosić się przyjacielsko do innych, nawet niezbyt sympatycznych sąsiadów. Ciepło i humor opowieści łączy się tu ze szlachetną intencją wychowawczą, m.in. w scenach związanych z Grupą Dyskusyjną ESD utworzoną przez nastolatki, by pomagać ludziom i okazywać im życzliwość. Choćby uśmiechem.

Warto dodać, że na drugim planie utworu pojawiają się postacie znane z powieści Kłamczucha, jak jej główna bohaterka Aniela Kowalik, jej adorator ze szkolnej ławki - Robert Rojek, zwany Robrojek, wielka miłość Anieli - Paweł Nowacki.

Biografia autora

Małgorzata Musierowicz jest pisarką współczesną. Urodziła się w 1945 r. w Poznaniu. Tutaj mieszka i tu ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na wydziale grafiki w 1968 r. Akcja większości napisanych przez nią utworów rozgrywa się w jej rodzinnym mieście. Powieść Kłamczucha (1979) została nagrodzona „Srebrnymi Koziołkami” w 1980 r. Adresatem książek Musierowicz są zarówno dzieci, jak i dorośli.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.