Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Rafał Kosik

Streszczenie szczegółowe

Stefan, strażnik banku, kończy zmianę i wita się z panią Lucynką, sprzątaczką, która właśnie zaczyna pracę. Kiedy kobieta wraca do schowka po zapomniane przyrządy do sprzątania, w pomieszczeniu dostrzega trzech rosłych mężczyzn w niebieskich kominiarkach. Przestraszona sprzątaczka mówi, że pomyliła drzwi, ale bandyci krępują ją taśmą i zamykają w schowku. Pod bank podjeżdża biała furgonetka, z której wysiada kolejnych trzech, zamaskowanych mężczyzn.

1. Pierwszy dzień w szkole

Bohaterem książki jest Felix, trzynastoletni, szczupły, jasnowłosy chłopiec o piwnych oczach. Poznajemy go, kiedy zjawia się na rozpoczęciu roku szkolnego, w gimnazjum imienia profesora Stefana Kuszmińskiego. Mama Feliksa odprowadza go tylko do drzwi, ponieważ spieszy się do pracy. Tata jest wynalazcą i nie może towarzyszyć synowi. Na korytarzu, bohater przygląda się rudowłosej uczennicy, w martensach. Stwierdza, że to „dziewczyna z charakterem”. Starsi uczniowie, gruby Ruben i Marcel z krzywymi zębami, kradną chłopcu kieszonkowe — dziesięć złotych. Przepędza ich Ernest, nowy kolega Felixa. Wyjaśnia mu, że chuligani żartobliwie nazywają pierwszaków „milky” od mlecznych zębów. Felix poznaje Neta Bieleckiego. Okazuje się, że chłopcy będą chodzić do tej samej klasy. Net ma ze sobą minikomputer. Dzięki niemu uruchamia szkolny dzwonek i ratuje rudowłosą dziewczynę, Nikę Mickiewicz, którą zaczepiają Ruben i Marcel. Cała trójka zjawia się spóźniona w klasie i dzięki temu, zajmuje ostatnie ławki. Przyjaciele planują dać nauczkę chuliganom.

Wynalazek, który stworzył tata Feliksa, nie przypada do gustu Ministrowi Spraw Specjalnych. Wynalazek ten miał przyklejać złodziei do podłogi i pomóc w schwytaniu Ganku Niewidzialnych Ludzi. Następnego dnia Felix zabiera do szkoły inny wynalazek taty — monetę z nadajnikiem w środku. Marcel i Ruben dają się nabrać, ale na okrzyki monety: „Złodziej” nikt nie reaguje i wynalazek nie zdaje egzaminu. 

Po szkole dzieci udają się na rowerach do pełnego niezwykłych wynalazków domu Felixa.  Poznają też babcię chłopca — Lusię. Przyjaciele schodzą do warsztatu w piwnicy. Tam opracowują plan ukarania Rubena i Marcela. Na swoją bazę wybierają szkolny strych, do którego mogą wejść za sprawą uniwersalnego klucza Felixa. Gang Niewidzialnych Ludzi okrada bank, w którym pracuje mama chłopca. Jego ojciec ma pomóc w schwytaniu złodziei. 

Dzięki latarce, helikopterowi i przytomności Niki, przyjaciele odkrywają kryjówkę szkolnych chuliganów. Wieszają w gablocie zdjęcia skradzionych przedmiotów z ich lokalizacją. Uczniowie odzyskują swoje rzeczy. Kiedy bohaterowie chcą zabrać helikopter, który wzięła sprzątaczka, zauważają Gang Niewidzialnych Ludzi, uciekający przed policją. Widzą, jak furgonetka wjeżdża do ciężarówki. Dzięki helikopterowi ojca Felixa złodzieje zostają zlokalizowani. Udaje się złapać jedynie kierowcę, reszta szajki ucieka. 

2. Mega korek 

Schwytany kierowca nie chce zdradzić przywódcy złodziei — Mortena. Tymczasem mama z Felixem tkwią w strasznym korku. Chłopiec spóźnia się do szkoły, a kobieta — do pracy. W szkole chłopcy rozważają sporządzenie elektronicznej ściągi. Net chwali się, że pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji — Manfreda. Chłopcy planują zdać test z geografii z pomocą inteligencji Manfreda i długopisu odwzorowującego ruch ręki. Nika chce napisać test samodzielnie. Niestety, program komputerowy, zamiast podać odpowiedź, snuje rozważania na temat edukacji, a po skończonych lekcjach, odradza Netowi ściąganie. Uczniowie czytają „Hobbita”. Mama Neta zostaje wezwana do szkoły. Lekarz uważa, że chłopiec cierpi na rozdwojenie osobowości, ponieważ rozmawia z wymyślonym przyjacielem — Manfredem. 

Okazuje się, że program komputerowy udaje człowieka i rozmawia z mamą Neta przez internet. Net obwinia program komputerowy za powstawanie korków. Manfred wydostaje się na wolność, ucieka do sieci. Tworzy własne kopie. Net przyznaje się do wszystkiego ojcu, który jest informatykiem. Okazuje się, że program nie odpowiada za korki. Tata Neta rozwiązuje problem, a Manfred zaczyna „sterować” ruchem ulicznym. 

3. Szkoła, w której straszy

Uczennica naśmiewa się ze stroju Niki, kupionego w lumpeksie. W szkole szykuje się remont. Nastolatka zabiera swoje rzeczy ze szkolnego strychu, na którym goni ją szkielet. Chłopcy początkowo jej nie wierzą. Wracają na strych po zagubioną spinkę Niki. Nazywają szkielet „Bolesław Łysy”, by poradzić sobie z lękiem. Okazuje się jednak, że szkieletu nie ma w miejscu, w którym był wcześniej. Grupka przyjaciół na własne oczy widzi, jak kościotrup się porusza. Nastolatki stwierdzają, że w szkole straszy. 

Chłopcy odwiedzają Nikę. Dziewczyna jest biedna. Mieszka w niewielkim mieszkaniu. Jej mama nie żyje, tata jest akwizytorem i pije. Sylwester, szkolny nocny stróż, także uważa, że w szkole straszy. Wszyscy sądzą jednak, że mężczyzna zaczął pić i ma przewidzenia. Zostaje zwolniony. W jego obronie stają Nika, Net i Felix. Chłopcy zastanawiają się, czy tata Niki ją bije, ale dziewczyna zaprzecza. Grupka przyjaciół otrzymuje numer telefonu do kobiety, która zajmuje się wywoływaniem duchów. Kiedy uczniowie i jedna z nauczycielek widzą zjawę na własne oczy, bohaterowie postanawiają udać się do spirytystki — Madame Josephine. Ta ostrzega dzieci, że przed Wielkanocą wydarzy się coś strasznego. Dyrektor przekonuje uczniów, że to, co widzieli, to nie duch, lecz światło odbite z rzutnika. 

W Halloween Niki nie ma w szkole. Po lekcjach spotykają dziewczynę. Stara się ukryć podbite oko. Nastolatkom ukazują się trzy błękitne postacie. Okazuje się, że na strychu, pod stertą pudeł leży wrak samolotu ze szczątkami profesora Kuszmińskiego, jego żony i córki. Po kolejnej rozmowie, dyrektor wyciąga wrak samolotu, a ciała zostają pochowane.

Net wyznaje, że wysłał list do burmistrza, prosząc o pomoc dla Niki. Nastolatka jest zła. List nie dociera do burmistrza, bo Nika odbiera go od listonosza. 

4. Zamek na Kociej Skale

Zaczął się grudzień. W każdą sobotę grupa przyjaciół spotyka się u Felixa, by wspólnie oglądać filmy. Na jednym z takich spotkań babcia Lusia opowiada im o skarbie, który zabrali jej niemieccy żołnierze w czasie wojny. Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy rabowali domy. Kiedy ich ciężarówka się zepsuła, ukryli kosztowności w podziemiach kościoła, który został zniszczony w czasie bombardowania.

Klasa pierwsza „a”, do której uczęszczają gimnazjaliści, udaje się na wycieczkę do Zamku na Kociej Skale. Grupa przyjaciół idzie na samym końcu. To daje jej możliwość odłączenia się od wycieczki i zwiedzenia ukrytych zakamarków. Nastolatki odkrywają skarb i jego strażnika — gnoma. Stwór tłumaczy Felixowi, Nice i Netowi, że każdy skarb ma przeznaczonego znalazcę. Na nich czeka inne znalezisko. 

5. Skarb babci Lusi

Nastolatki postanawiają odnaleźć skarb babci Lusi, który został skradziony i ukryty przez niemieckich żołnierzy. Do tego celu wykorzystują Manfreda — sztuczną inteligencję. Robią zdjęcia najróżniejszych budynków, a program komputerowy analizuje zebrane dane. Dzięki temu, Felix, Net i Nika dowiadują się, gdzie znajdują się ruiny zbombardowanego kościoła. Okazuje się, że jest to budynek, w którym mieszczą się biura. Grupka przyjaciół schodzi do podziemi. Przeczucie Niki podpowiada jej, że w jednym z korytarzy za ścianą odkryją ruiny świątyni. Poszukiwacze skarbów nie mają jednak ze sobą odpowiedniego sprzętu. Wychodzą więc przez studzienkę kanalizacyjną, postanawiając, że wrócą z potrzebnymi narzędziami. Nazajutrz robią dziurę w ścianie i odnajdują skarb w podziemiach biurowca. Żeby przetransportować znalezisko do domu Felixa, wynajmują firmę kurierską. Zdziwieni rodzice odbierają przesyłkę. Felix tłumaczy im pochodzenie skarbu. Wśród kosztowności znajduje się także zaginiony pierścionek babci Lusi. Tata chłopca decyduje się oddać skarb do muzeum, mimo protestów Felixa. Nastolatek ukrywa w kieszeni jedną z kosztowności.

6. Boże Narodzenie

Felix mówi przyjaciołom, że było u niego włamanie i że dobrze się stało, że skarb trafił do muzeum. Policjanci podejrzewają kobietę. Tymczasem Morten obrabowuje kolejny bank. Pod koniec zajęć, odbywa się klasowa wigilia. Wszyscy bohaterowie składają sobie świąteczne życzenia i dzielą się opłatkiem.

Nika siedzi sama w domu przy skromnym posiłku. Czyta „Harry’ego Pottera”. Odwiedza ją Święty Mikołaj, który wchodzi przez kontakt. Wręcza dziewczynce upominek — zimową kurtkę i zabiera na przejażdżkę latającymi saniami, zaprzęgniętymi w renifery. Rodzina Felixa czeka na spóźnionego gościa — mamę chłopca. Nastolatek instaluje czujnik ruchu, by wykryć obecność Mikołaja, ale bez powodzenia. Felix otwiera prezenty jeszcze przed wieczerzą wigilijną. Babcia Lusia otrzymuje pierścionek, który odnalazł jej wnuk. Rodzina Neta zaprasza do stołu nawet Manfreda, czyli sztuczną inteligencję. Zdziwiony chłopiec wita również niezapowiedzianego gościa — Nikę, którą przywiózł Święty Mikołaj. Net ofiarowuje jej pierścionek, który znalazł w ruinach kościoła. 

7. Tajemnica Niki

W ferie cała klasa wyjeżdża do Zakopanego. Przyjaciele zauważają podejrzaną furgonetkę, domyślają się, że ktoś ich śledzi. Nika zabiera ze sobą stare narty po dziadku, na których nie można skręcać i hamować. Przez to, odłącza się od grupy i wjeżdża do lasu. O zaginięciu nastolatki zostają powiadomieni ratownicy górscy, jednak wierni przyjaciele rozpoczynają własną akcję ratunkową, wymykając się potajemnie. Jak zwykle, pomaga im Manfred, który udostępnia chłopcom zdjęcia z satelity. Nastolatki dostrzegają Yeti i coraz bardziej martwią się o Nikę. Nocne poszukiwania w lesie kończą się porażką. Zamiast nastolatki, spotykają UFO. Kiedy wreszcie ją odnajdują, dziewczyna wyznaje, że całą noc przespała w niedźwiedziej norze z misiem-albinosem. Po powrocie, pani Jola, nauczycielka polskiego, mówi Nice, że dzwonił jej tata. Okazuje się, że to Manfred podszywał się pod ojca nastolatki. Dziewczyna wyznaje przyjaciołom, że jej tata nie żyje od dwóch lat i że mieszka sama. Nie chce trafić do domu dziecka i czeka, aż skończy osiemnaście lat. Limo, z którym pojawiła się w Halloween, było efektem zderzenia z drzwiami lodówki. Net ofiarowuje Nice łańcuszek. Dziewczyna wyznaje, że ma magiczną moc. Po śmierci taty zaczęła mimowolnie przesuwać przedmioty i miewać przeczucia, które się sprawdzają. Chłopcy domyślają się, że przyjaciółka wezwała ich, używając telepatii. 

8. Niezidentyfikowany obiekt latający

Cała klasa udaje się na stok narciarski. Bohaterowie chcą udowodnić, że widzieli UFO. Z pomocą przychodzi im Manfred. Zdobywa zdjęcia satelitarne z poprzedniego dnia i przesyła do „obrobienia” znajomemu programowi komputerowemu, ale fotografia jest niewyraźna. Nika przyznaje się, że jej pradziadek był inkwizytorem i tak poznał swoją żonę, czarownicę. Przyjaciele siedzą na dachu bacówki. Udaje się im sfotografować UFO, gdy Felix znajduje się tuż nad latającym spodkiem. Kiedy chcą obejrzeć zdjęcia na kosmicznym spodku, dostrzegają napis „dangers”, czyli niebezpieczeństwo. Oglądając zdjęcia z autokaru, dostrzegają znajomą furgonetkę i wiedzą, że szef Gangu Niewidzialnych Ludzi, Morten, ich śledzi. Jędrek, syn gospodarzy bacówki, wręcza Nice walentynkę — rzeźbę, na pożegnanie. 

9. Niepokojące odkrycie

Tata Felixa nakrywa bohaterów, kiedy oglądają zdjęcia UFO. Prosi, by nie sprzedawali fotografii do gazet i chce je od nich kupić. Na zdjęciach nie widać UFO, ale statek powietrzny, który zaprojektował profesor Kuszmiński. Okazuje się, że ojciec Felixa należy do tajnego zespołu konstruktorów latającego statku i napędu antygrawitacyjnego. Nastolatki domyślają się, że Morten wie o tym i dlatego ich śledzi. Manfred przypomina sobie, że przyjaciele nie wykasowali wszystkich kopii zdjęć, ponieważ jedna z nich została na Vidoktorze, programie Al, który „obrabiał” zdjęcia. Jedyne wyjście to usunięcie kopii z twardego dysku, zanim zostaną powielone. Ojciec opowiada Felixowi o badaniach profesora Kuszmińskiego, które zaginęły w czasie wojny. Kiedy widzi zdjęcie naukowca, uświadamia sobie, że szczątki, które znaleźli na strychu, to ciało profesora Kuszmińskiego. 

Rubens i Marcel dręczą jednego z uczniów, który ma złamaną nogę. Zabierają mu kule. Uciekają, widząc Nikę. Podczas przerwy, nastolatki przeglądają szkolną kronikę. Widzą zdjęcie z wypadku Kuszmińskiego. Zauważają skrzynię, którą znaleźli w ruinach kościoła. Uświadamiają sobie, że widzieli księgę z zapiskami naukowca, a nawet mieli ją w rękach. 

Felix, Net i Nika dowiadują się, że ktoś chciał zdobyć zdjęcia. Domyślają się, że Vidoktor pracuje dla Mortena i skanuje fotografie. Manfred odkrywa, że podejrzane furgonetki wyjeżdżają z budynku Silver Tower. Przyjaciele planują dostać się do biurowca. 

10. Manfred 

Nastolatki zastanawiają się, w jaki sposób ukarać Rubena i Marcela. Nika przebiera się za ducha, a chłopcy dodają efekty świetlne. Zmora — Nika nakazuje chłopcom, by się poprawili, bo po śmierci trafią do piekła. Obietnica chuliganów zostaje nagrana. Grupka przyjaciół przychodzi do ratusza, udając wycieczkę zorganizowaną. Chcą zobaczyć miejsce pracy Manfreda. Zamierzają sprawdzić, jak usunąć pliki, które zostały u Vidoktora. Net i Felix nie chcą narażać Niki, więc decydują, że wszystkim zajmą się sami. 

11. Pięćdziesiąte piętro 

Felix i Net załatwiają sobie zwolnienia i idą do Silver Tower. Jest dokładnie dziesiąta pięćdziesiąt siedem. Chłopcy są „na łączach” z Manfredem. Chcą wejść, ale na bramkach wymagane są specjalne karty dostępu. Próbują dostać się przez garaż. Dostrzegają znajome furgonetki z napisem „Transport zwierząt”. Omijają bramki i jadą na czterdzieste szóste piętro. Nikt nie zwraca na nich uwagi, ponieważ praca na tym piętrze trwa do późna. Manfred odnajduje stare plany budynku. Chłopcy dostają się na pięćdziesiąte piętro, najpierw przez szyb windy, a później szybem wentylacyjnym, wchodzą do biura. Net spada prosto na krzesło. Do gabinetu wchodzi kobieta i prosi chłopca o podpis. Net podpisuje się „James Bond”. Przyjaciele sprytnie omijają kamery. Manfred przygotowuje dla nich maski, by oszukać Vidoktora. Nastolatki dostrzegają księgę profesora Kuszmińskiego, ale zabiera ją jakaś ładna dziewczyna. Kiedy chłopcy próbują do niej zagadać, okazuje się, że to Nika. Nastolatka zatrudniła się w jednej z firm, żeby zdobyć zapiski naukowca i wykasować niechciane kopie z twardego dysku. Przyjaciele zastanawiają się, jak zrealizować tak śmiały plan. W tym samym momencie wózek, na którym leży księga naukowca, odjeżdża. Nastolatki ruszają za nim w pogoń i trafiają do pomieszczenia, które ma zamontowane klamki tylko po zewnętrznej stronie. 

12. W pułapce

Bohaterowie podążają za księgą. Wpadają do windy. Widzą ślady użytkowania na księdze i odręczny napis „13”. Słyszą tajemniczy głos. To kopia Vidoktora. Okazuje się, że program ten, niemal od początku podsłuchuje Manfreda. Co więcej, złowieszcza kopia Viddoktora to właśnie Morten, przywódca Gangu Niewidzialnych Ludzi. Przyjaciele znajdują się w dźwiękoszczelnej kopule wieńczącej Silver Tower. Oszalały program komputerowy planuje zniszczyć bohaterów, dlatego wyjawia im całą prawdę. Zazdrości ludziom ich człowieczeństwa. Chce mieć nieograniczone możliwości, a napady na bank to tylko początek. Dlatego zależy mu na zdobyciu wynalazku profesora. W momencie, kiedy Morten mówi, do pomieszczenia wchodzi czarnowłosa kobieta. Nastolatki już ją widziały: w trakcie remontu szkoły oraz na wycieczce w Zakopanem. To ona włamała się do domu Felixa. Kobieta zmienia się w automat do batoników, który stał w gimnazjum nastolatków. Kobieta jest robotem, a nie człowiekiem. Bohaterowie próbują wspiąć się na zbiornik, żeby znaleźć się poza zasięgiem Morena. Powodują zwarcie, by utrudnić działanie złośliwego programu. Uciekają szybem wentylacyjnym, ale zapominają o księdze profesora. Nika wykorzystuje swoje umiejętności i księga sama do nich przylatuje. Goni ich robot, ale kiedy są już na dachu, zaczyna padać, dochodzi do zwarcia i robot staje się bezużyteczny. Po nastolatki przylatuje statek powietrzny, którym kieruje tata Felixa. 

13. Mars 

Na dzień przed Wielkanocą, gimnazjaliści mają oglądać film o profesorze Kuszmińskim. Zamiast tego uczniowie widzą na ekranie przerażonego Rubena i Marcela, którzy obiecują poprawę; jednak zamiast ducha Niki, chuligani drżą przed pluszowym misiem. 

W Poniedziałek Wielkanocny nastolatki z rodzicami oglądają misję z eksplorowania Marsa. Ojcowie chłopców uczestniczyli w tworzeniu tego kosmicznego łazika. Kiedy robot ma problemy, Nika wykorzystuje swoją moc, by mu pomóc. Minister odznacza Nikę, Felixa i Neta w uznaniu ich niezwykłych zasług. 

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.