Juliusz Słowacki

561

Dodaj do listy

Streszczenie krótkie

W skromnej chatce mieszka uboga wdowa wraz ze swymi dwiema pięknymi córkami: Aliną i Balladyną. Pierwsza z nich jest łagodna i kochająca, druga to egoistka, pragnąca bogactwa i władzy. Okazja do ich zdobycia nadarza się dla Balladyny wraz z nadejściem wiosny, kiedy budzi się wróżka Goplana, pani pobliskiego jeziora Gopło. Jest ona zakochana w Grabcu, a ten z kolei spotyka się z Balladyną. Aby temu zapobiec Goplana Goplana J. Słowacki Balladyna, bohaterka epizodyczna, fantastyczna; wróżka, królowa jeziora Gopła, zakochana w Grabcu. Zazdrosna o niego powoduje, że pod domem wdowy psuje się kareta hrabiego ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - gimnazjum wysyła do chaty wdowy księcia Kirkora. Ten zamierza ożenić się z jedną z dziewczyn. Wdowa Wdowa J. Słowacki Balladyna, bohaterka epizodyczna; prosta, wiejska kobieta, strudzona ciężką pracą. Marzy o lepszym życiu dla swoich córek - Aliny i Balladyny. Kocha je, zwłaszcza Balladynę. I ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - gimnazjum proponuje malinowy konkurs - która przyniesie pierwsza dzban malin, ta zostanie żoną Kirkora. Balladyna, wiedząc, że nie zwycięży, zabija swoją siostrę. Odbywa się huczne wesele i Balladyna Balladyna J. Słowacki Balladyna, bohaterka główna i tytułowa; córka wdowy, starsza siostra Aliny, zła i bezwzględna, jest w dramacie uosobieniem najgorszych ludzkich cech.
Wygląd: Starsza córka ...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - gimnazjum
zostaje żoną Kirkora i panią na jego zamku. Zabiera ze sobą matkę, ale szybko zaczyna ją ukrywać przed ludźmi, bo wstydzi się swojego chłopskiego pochodzenia. Podaje się za osobę z królewskiego rodu. Kiedy Kirkor Kirkor J. Słowacki Balladyna, bohater drugoplanowy; jest wielkim panem - hrabią. Nie może dłużej znieść nieprawości, jakich dopuszcza się król Polski, Popiel IV. Chce go zrzucić z tronu i ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum wyrusza na wojnę, Balladyna przemyśliwa, jak pozbyć się męża i zasiąść na tronie. Wybiera jednego z rycerzy, von Kostryna, którego w sobie rozkochuje, a potem namawia, by pomógł jej zgładzić Kirkora. Potem, posługując się trucizną, pozbywa się także von Kostryna.

W końcu Balladyna zasiada na tronie. Jako prawowita królowa zaczyna odbywać sądy nad swoimi poddanymi i wydaje za każdym razem wyrok śmierci:

  • na mordercę von Kostryna (czyli na siebie),
  • na mordercę pięknej Aliny (czyli na siebie)
  • na wyrodną córkę, która źle obchodziła się z matką (czyli na siebie).

Po wydaniu ostatniego wyroku z nieba pada piorun Piorun Piorun symbolizuje siłę, twórczość, moc tworzenia i niszczenia, obecność boga, gniew boga, potępienie, bóstwo wojny, broń boga, świt, początek, przemianę, szybkość, wiosnę, potęgę, ... Czytaj dalej Słownik symboli literackich i razi Balladynę, która ginie.

Balladyna to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie Uosobienie personifikacja.
Czytaj dalej Słownik terminów literackich
dobra, Balladyna
- zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem. Alina Alina J. Słowacki Balladyna, bohaterka drugoplanowa; młodsza siostra Balladyny, ucieleśnienie piękna i niewinności, ginie z ręki siostry.
Wygląd: Piękna młoda dziewczyna, zazwyczaj w tej roli ...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - gimnazjum
ginie, żoną Kirkora, księżną zostaje okrutna Balladyna. Ginie także jej mąż, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić Pustelnikowi (a w rzeczywistości prawowitemu królowi Popielowi) koronę - symbol Symbol motyw bądź zespół motywów, pojęć, obrazów, które oprócz znaczenia dosłownego posiadają także znaczenie ukryte - symboliczne. W przeciwieństwie do alegorii, która może być odczytana ... Czytaj dalej Słownik terminów literackich władzy. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Copyright: INTERIA.PL 1999-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.