Przejdź na stronę główną Interia.pl

Pamięć i tożsamość

Jan Paweł II

Streszczenie krótkie

Na temat tytułu a zarazem treści publikacji książki czytamy w nocie „Od redakcji” Wydawnictwa Znak: „... Ojciec Święty w cyklu „rozmów na przełomie tysiącleci” podjął refleksję nad obecnymi zjawiskami w świetle minionych dziejów, w których usiłował odnaleźć korzenie tego, co teraz dokonuje się w świecie, aby dać współczesnym, poszczególnym osobom i całym ludom, możliwość obudzenia w sobie, poprzez uważny powrót „do pamięci”, żywego poczucia własnej „tożsamości”.

Refleksje Papieża zostały ujęte w pięciu częściach pod następującymi tytułami: Miara wyznaczona złu, Wolność i odpowiedzialność, Myśląc Ojczyzna... (Ojczyzna - naród - państwo), Myśląc Europa (Polska - Europa - Kościół), Demokracja: możliwości i zagrożenia. Na zakończenie dodano relację z zamachu na życie Jana Pawła II, o czym opowiada on sam, ks. kard. Stanisław Dziwisz, jest tu także opowiadanie o spotkaniu Papieża z zamachowcem, Alim Agcą, które odbyło się w 1983 r.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.