Jak Wojtek został strażakiem

Czesław Janczarski

Streszczenie szczegółowe

Utwór jest napisany wierszem. Na wstępie dowiadujemy się, że do wsi Kozie Różki prowadzą kręte dróżki. Wioska ta słynie już od dawna ze straży pożarnej, która jest najdzielniejsza w gminie. Wóz strażacki jest czerwony i ma szerokie koła. W środku znajdują się różne sprzęty, takie jak: gaśnice, drabiny, sikawki i pompy. Strażacy to młodzi i odważni chłopcy. Są z nich dumni zarówno mieszkańcy wsi, jak i osoby spoza Kozich Różek. Każdy strażak ubrany jest w mundur, ma toporek ze stali i lśniący hełm, w którym odbijają się promienie słońca. W samym środku wsi stoi budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Kiedy bije dzwon, alarmujący o pożarze, dzielni strażacy ruszają na pomoc, nieważne, czy pożar wybuchł w dzień, czy w nocy. Ochotnicza Straż Pożarna zawsze przybywa pierwsza na miejsce.

W sobotnie wieczory w remizie strażackiej odbywają się zabawy. Gra orkiestra strażacka, a strażacy tańczą przy dźwiękach skrzypiec, talerzy, bębenka i klarnetu. Dziewczęce warkocze wirują w powietrzu, a starsi przyglądają się z radością, jak bawi się młodzież. Tańce obserwuje także Wojtek i z podziwu otwiera szeroko oczy. Chłopiec chce służyć w straży pożarnej. Marzy o tym, żeby iść ze strażakami w ogień i ratować ludzi z pożaru. Strażacy radzą chłopcu, żeby poszedł do kowala, Bonifacego, który jest komendantem straży pożarnej. Chociaż ma groźną minę, jest człowiekiem o złotym sercu, czyli szczerym, uczciwym i dobrym. Komendant Bonifacy pokręcił wąsem. Choć doceniał dobre chęci Wojtka, uznał, że chłopiec jest jeszcze za mały, żeby zostać strażakiem. Musi dorosnąć i przemienić się z Wojtka w Wojciecha. Chłopiec wraca do domu smutny. Nie cieszy go ani las, ani książka i zeszyt, ani nawet zabawa. W nocy marzy o tym, by przyśnił mu się wóz strażacki i orkiestra. Wojtek zasypia nad ranem. 

W Kozich Różkach nastał pogodny poranek. Na niebie nie ma ani jednej chmurki. Panuje gwar. Rozpoczynają się żniwa. Mieszkańcy idą pracować w polu. Wojtek zostaje sam w zagrodzie (w gospodarstwie). Nad wsią zbierają się chmury. Niektóre przypominają żagle, a inne — watę... Zbliża się burza. Słychać już grzmoty. Zaczyna padać deszcz. Wojtek słyszy huk. Piorun uderzył w dom sąsiada. Pali się. Wojtek słyszy płacz dziecka. To synek sąsiadów — Henio. Wojtek wybija szybę i wynosi chłopca z płonącego domu, a następnie biegnie do remizy strażackiej. Bije w dzwon, aby zaalarmować strażaków. Chłopcy pracujący przy żniwach słyszą dźwięk dzwonu i wóz strażacki natychmiast wyjeżdża z remizy. Strażacy gaszą pożar, a komendant straży, Bonifacy pyta, kto bił na alarm i wyniósł małego Henia z płonącego budynku. Nagle ktoś woła i wskazuje na Wojtka. Mieszkańcy Kozich Różek otaczają chłopca i ściskają go serdecznie. Komendant Bonifacy podaje mu dłoń i dziękuje chłopcu. Serce Wojtusia bije radośnie. Komendant stwierdza, że czyn chłopca przemienił go z Wojtka w Wojciecha. Mały bohater w nagrodę otrzymuje hełm i dołącza do Ochotniczej Straży Pożarnej. Chłopiec wraca szczęśliwy do domu, ponieważ został prawdziwym strażakiem. Od tego momentu jeździ w wozie strażackim obok Bonifacego, a jego zadaniem jest nadawanie sygnału, który informuje mieszkańców o tym, że odważni strażacy ruszyli, by gasić pożar. 

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.