Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren

Charakterystyka bohaterów

Lisa Eriksson - siedmioletnia dziewczynka, mieszka w małej wiosce Bullerbyn w Zagrodzie Środkowej razem z rodzicami i starszymi braćmi, chodzi do szkoły w położonej nieopodal Wielkiej Wsi. Ma dwóch braci - Lassego i Bossego; początkowo dzieli z nimi pokój, ale na ósme urodziny dostaje własny. Jej największą przyjaciółką jest dziewczynka z sąsiedniego domu, Anna. Lisa jest miła, towarzyska i sympatyczna, chętnie się bawi z innymi dziećmi. Jest także uczynna, lubi pomagać w domu, chętnie opiekuje się zwierzętami i małymi dziećmi. Zastanawia się nawet, czy jak dorośnie, nie zostanie opiekunką do dzieci. Jest trochę lękliwa, na przykład boi się opowieści braci o duchach. Postanawia, że gdy dorośnie, wyjdzie za mąż za Ollego i zamieszka z nim w Zagrodzie Południowej.

Lasse Eriksson - brat Bossego i Lisy, ma około dziewięciu lat (prawdopodobnie najstarszy z rodzeństwa), chodzi do tej samej szkoły, mieszka w Zagrodzie Środkowej. Jest wesoły i sympatyczny, ciągle ma pomysły na nowe zabawy, w które wciąga pozostałe dzieci, często psoci. Jest odważny i pewny siebie - nie boi się na przykład barana na wyspie. Zdarza mu się zachowywać nierozważnie, bo chętnie się popisuje przed pozostałymi dziećmi, i wtedy np. wpada do przerębli na jeziorze. Lubi opowiadać fantastyczne historie o duchach i innych stworzeniach, chętnie straszy siostrę. Jest koleżeński, pomaga Ollemu pozbyć się zęba.

Bosse Eriksson - brat Lassego i Lisy, ma około ośmiu lat, chodzi do tej samej szkoły, mieszka w Zagrodzie Środkowej. Jest miły i sympatyczny. Lubi zwierzęta, ma swoją ulubioną kurę, Albertynę, która wykluła się z jajka podrzuconego przez chłopca sowie. Wydaje się być spokojniejszy i poważniejszy od brata, ale też chętnie się bawi i psoci. Interesuje się ptakami. Uczy się nieco gorzej niż pozostałe dzieci.

Anna Andersson - około siedmioletnia dziewczynka, mieszka w Bullerbyn w Zagrodzie Północnej razem z siostrą Brittą, rodzicami i dziadziusiem, chodzi do tej samej szkoły, co pozostałe dzieci. Jest miła i sympatyczna, chętnie pomaga innym - chodzi po zakupy, opiekuje się chorą nauczycielką, pomaga mamie Ollego w opiece nad Kerstin. Podobnie jak Lisa, zastanawia się nad zostaniem w przyszłości opiekunką do dzieci. Lubi zabawy typowe dla dziewczynek - w dom, w księżniczki - i chętnie się w nie bawi razem z Lisą. Postanawia, że gdy dorośnie, wyjdzie za mąż za Bossego i zamieszka z nim w Zagrodzie Północnej.

Britta Andersson - siostra Anny, prawdopodobnie najstarsza z dzieci w Bullerbyn, ma dziewięć lat. Jest poważna, lubi prace domowe, chętnie pomaga innym. W sumie nie wiemy o niej zbyt wiele. Bardzo dobrze się uczy, jest sprytna i przewidująca - zwykle to ona jako pierwsza orientuje się w dowcipach, jakie płatają dziewczynkom chłopcy. Postanawia, że gdy dorośnie, wyjdzie za mąż za Lassego i zamieszka z nim w Zagrodzie Środkowej.

Olle - chłopiec mający prawdopodobnie około ośmiu lat, w początkowej części książki jest jedynakiem, potem rodzi mu się siostra, Kerstin, którą bardzo kocha i chętnie się nią opiekuje. Mieszka razem z rodzicami i siostrą w Zagrodzie Południowej. Jest odpowiedzialnym, rozsądnym chłopcem, rodzice zostawiają mu np. całe gospodarstwo pod opieką, gdy wyjeżdżają na przyjęcie. Boi się wyrywania zębów i bardzo się przejmuje tym, że inne dzieci będą się z niego śmiały, gdy się o tym dowiedzą. Bardzo kocha zwierzęta, ma psa Svippa, którego jego tata odkupił od źle go traktującego szewca Grzecznego. Ze wszystkich dzieci szczególnie lubi Lisę.

Dziadziuś Anny i Britty - starszy pan, ma osiemdziesiąt lat, bardzo słabo widzi, więc dzieci czytają mu gazety, ponieważ interesuje się on wydarzeniami na świecie. Wiadomo, że wcześnie został osierocony przez rodziców i musiał pracować na swoje utrzymanie; nie zawsze służył u dobrych ludzi, bywał bity i głodny. Jest ciepłym, życzliwym człowiekiem, kocha wszystkie dzieci, a one jego.

Rodzice dzieci - wszyscy pracują na swoich gospodarstwach, zajmują się hodowlą zwierząt i uprawą roślin oraz oczywiście wychowaniem dzieci. Mama Lisy hoduje kury, tata pracuje w mleczarni, hoduje owce, w wolnym czasie zajmuje się stolarką. Mama Anny i Britty ma na imię Greta, ojciec - Erik. Mama Ollego nosi imię Lisa, tata - Nils. Bardzo kochają swoje dzieci, uczą je pracy w gospodarstwie, ale dają także dużo czasu wolnego.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.