Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren

Czas i miejsce akcji

Miejscem akcji powieści jest w przeważającej mierze Bullerbyn - malutka wioska w Szwecji. Prawdopodobnie leży na wzgórzach lub w górach - gdy dzieci sprzedają wiśnie, schodzą „na dół do szosy”. Wokół wioski znajdują się jeziora i lasy. Niedaleko leży Wielka Wieś, miejscowość, w której znajduje się szkoła dzieci, a także duży sklep i cukiernia. Jeszcze dalej mieszka ciocia Jeny, u której odbywa się świąteczne przyjęcie.

Czas akcji nie jest dokładnie określony, prawdopodobnie są to lata współczesne autorce, te same, w których powieść została napisana, czyli koniec lat 40. XX wieku. Domysł ten można potwierdzić kilkoma faktami z książki - są już powszechne samochody, po szosie niedaleko wsi jeździ ich bardzo dużo; jednak na wsi nie ma ich wcale, nie ma też telewizji, telefonów, autobusów (do szkoły dzieci chodzą na piechotę, na przyjęcie do cioci Jeny rodziny jadą saniami, zwózkę drewna czy mąki z młyna robi się konnym wozem).

Opisy świąt obchodzonych przez mieszkańców Bullerbyn i pewnych ważnych momentów pozwalają stwierdzić, że akcja powieści trwa około roku - zaczyna się w czerwcu lub nieco wcześniej (czerwiec to koniec roku szkolnego, wcześniej wiosną mają miejsce urodziny Lisy), kończy się latem następnego roku wyprawą na ryby, pod koniec czerwca lub później. Wiemy to stąd, że przed wyprawą na raki ma miejsce noc świętojańska, obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.