Krew elfów

Andrzej Sapkowski

Streszczenie krótkie

Podopieczna wiedźmina Geralta, Ciri, królewna ocalała z pogromu Cintry przez wojska nilfgaardzkie, obecnie trenuje w zamku wiedźminów, Kaer Morhen, i przygotowuje się do zostania wiedźminką. Okazuje się jednak, że dysponuje też niewyjaśnionym talentem magicznym, miewa dziwne wizje. Wiedźmini wzywają czarodziejkę Triss, która bardzo zaprzyjaźnia się z Ciri. Jednak zdolności Triss nie są wystarczające, by mogła szkolić Ciri, proponuje więc oddanie jej pod opiekę czarodziejki Yennefer i wysłanie do szkoły zakonnej dla dziewcząt, prowadzonej przez Matkę Nenneke. Wiedźmini zgadzają się, zgodę wyraża także Yennefer. Początkowo bardzo się z Ciri nie lubią, ale potem nawiązuje się między nimi przyjaźń, która przeradza się w uczucia identyczne z miłością między matką a dzieckiem. W istocie Geralt i Yennefer, którzy obydwoje nie mogą mieć dzieci, traktują Ciri jak córkę. Okazuje się także, że Ciri ma potężne zdolności magiczne, nad którymi nie panuje, ale które przewyższają wszystko, o czym Yennefer kiedykolwiek słyszała.

Tymczasem okazuje się, że Ciri nie jest bezpieczna. Agenci Nilfgaardu dowiedzieli się, że przeżyła, a imperator wydał rozkaz schwytania jej. W pościg za Ciri i Geraltem wyrusza mag pozostający na usługach cesarza Emhyra, Rience, oraz nieznany z imienia rycerz, któremu nie udało się złapać Ciri podczas rzezi Cintry i który dostał obecnie szansę na zrehabilitowanie się. W walce o Ciri pojawia się także kolejna strona - czarodziejki również mają własne plany wobec dziewczynki. Wiadomo już, że odegra ona decydującą rolę w dalszych dziejach świata, choć nadal nie wiadomo, jaka dokładnie będzie to rola. Geralt upiera się, że nie pozwoli wciągnąć Ciri w żadne rozgrywki polityczne, ale wszyscy wokół niego wiedzą, że miłość do dziewczynki zmusi go do odstąpienia od swojej zasady neutralności.

W zakończeniu powieści Yennefer wraz z Ciri wyjeżdżają na zawsze z klasztoru Matki Nenneke.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.