Krew elfów

Andrzej Sapkowski

Problematyka

Autor Krwi elfów porusza w swej książce trzy bardzo ważne problemy. Nie są one pokazane wprost, ale możemy trafić na ich ślad, zastanawiając się nad charakterami i losami głównych bohaterów.

Pierwszy z tych problemów to natura człowieka. Geralt wydaje się być maszyną do zabijania, a Yennefer nie budzi z początku sympatii. Każde z nich ma jednak swoją drugą stronę, której wszem i wobec nie pokazuje, ukryte na pierwszy rzut oka pozytywne cechy. Poprzez taką konstrukcję postaci Sapkowski pokazuje, że nie można nikogo oceniać bez dogłębnego poznania go, gdyż ludzie są skomplikowani i wielowymiarowi. Tego, co jest ich kwintesencją, często nie dostrzegamy i mylimy się w ocenach.

Drugi problem to kwestia przeznaczenia. Niektóre wydarzenia w życiu bohaterów są z góry wyznaczone przez los. Geralt sam zadecydował o swoim przeznaczeniu, żądając dla siebie Ciri, choć nawet nie wiedział o jej istnieniu. Temu przeznaczeniu nie może umknąć, w końcu staje się opiekunem dziewczynki i zaczyna ją szczerze kochać. Spotkanie Ciri w konsekwencji zmienia całe życie nie tylko jego, ale także Yennefer. W niektórych sytuacjach wiedźmin potrafi zmieniać swój los, w innych jednak nie ma wyboru. Autor zdaje się uważać, że takie samo jest ludzkie życie - nad wieloma sprawami mamy możliwość kontroli i możemy na nie wpływać, ale ostateczny sens jest przed nami ukryty. To dlatego pewnych rzeczy Geralt nie może uniknąć ani odsunąć - jego życie ma bowiem określony cel i sens, którego nie jest w stanie zmienić.

Wreszcie trzecie zagadnienie to tolerancja. W świecie przedstawionym przez pisarza przedstawiciele rożnych ras nienawidzą się wzajemnie i nie ufają sobie - narastają waśnie między ludźmi, elfami, krasnoludami, gnomami. Nawet zagrożenie ze strony Nilfgaardu nie jest w stanie ich zjednoczyć. Tylko nieliczni rozumieją, że nietolerancja nie przynosi niczego dobrego, ale niszczy wewnętrzną siłę. Nietolerancja budzi nienawiść, a od niej już tylko krok do morderstw i zniszczenia. Autor zdaje się przestrzegać czytelników przed taką postawą wobec tego, co inne, trudniejsze do zrozumienia. „Inny” nie oznacza bowiem „gorszy”.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.