Co to jest bastard

Zanim poznacie ważącego prawie 400 kg świniodzika, który na początku XXI wieku siał postrach w stanie Georgia w USA, przypomnijcie sobie, czym są bastardy. To mieszańce zwierząt, które powstają spontanicznie w przyrodzie lub są efektem ludzkich eksperymentów. Pierwszy przypadek zachodzi, kiedy obszary występowania dwóch spokrewnionych gatunków się pokrywają. W drugim przypadku ludzie krzyżują dwa gatunki zarówno w celach naukowych, jak i dla praktycznych zastosowań, na przykład w transporcie.

Zwierzęta te najczęściej nie mogą posiadać potomstwa i wtedy nazywamy je sterylnymi. W wielu przypadkach mają one znacznie obniżoną płodność. Jeżeli chcecie powtórzyć przed przeczytaniem tego artykułu informacje na temat rodzajów, gatunków, podgatunków, odmian i ras, znajdziecie je pod tym linkiem: Systematyka roślin i zwierząt.

 

Świniodzik

Świniodziki powstają, kiedy człowiek krzyżuje świnię domową z dzikiem. Zwierzęta te są podobne do dzików, jednak zdecydowanie spokojniejsze, bardziej odporne na negatywne czynniki środowiska i żywotniejsze.

Świniodzik
Świniodzik w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Autor: Loxley.Licencja: CC BY-SA 3.0

W 2004 roku myśliwy w stanie Georgia upolował potężnego świniodzika, który ważył ponad 363 kilogramy i mierzył prawie 2,5 metra! Sfotografowano bestię, a zdjęcia umieszczono w gazetach. Wkrótce później została określona Hogzillą, poprzez połączenie angielskiego słowa wieprz (hog) i Godzilli. Podobnie, jak skrzekoty (o których przeczytacie na następnej stronie), świniodziki możemy spotkać w Polsce. Mięso świniodzików w smaku przypomina dziczyznę.